На «гарячій лінії» — про оподаткування доходів фізичних осіб

15 вересня 2014 25
Було проведено черговий сеанс телефонного зв’язку на тему «Оподаткування доходів фізичних осіб та упередження фактів виплати заробітної плати в «конвертах»

Начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб ДПІ у Деснянському районі ГУ Міндоходів у м. Києві Сергій Аксюков провів черговий сеанс телефонного зв’язку на тему «Оподаткування доходів фізичних осіб та упередження фактів виплати заробітної плати в «конвертах».

Пропонуємо до уваги відповіді на найбільш актуальні питання, з якими абоненти телефонували на «гарячу лінію».

Чи необхідно сплачувати єдиний податок фізичній особі — підприємцю — платнику єдиного податку другої групи у разі призову його на військову службу під час мобілізації?

Фізичні особи — підприємці — платники єдиного податку, які призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час особливого періоду, визначеного Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», на весь період їх військової служби звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з єдиного податку відповідно до глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України.

Підставою для такого звільнення є заява самозайнятої особи та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які подаються до територіальних органів ДФС за місцем податкової реєстрації протягом 10 днів після демобілізації чи закінчення лікування (реабілітації), пов’язаного з виконанням обов’язків під час мобілізації.

Такий порядок визначено в пункті 25 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, він діє з 18 березня 2014 року. Оскільки згідно з останнім абзацом пункту 3 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації» від 20.05.2014 № 1275-VII № 1275 (який набув чинності з 8 червня 2014 року) ці зміни застосовуються з першого дня мобілізації, оголошеної Указом Президента України «Про часткову мобілізацію» від 17.03.2014 № 303, тобто з 18 березня 2014 року.

Чи включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу сума грошової допомоги, яку отримала дружина військовослужбовця, призваного на військову службу у зв'язку з мобілізацією?

Із 18 березня 2014 року до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума грошової допомоги (у тому числі в натуральній формі), що надається фізичним особам або членам їх сімей (діти, дружина, батьки), військовослужбовцям, призваним на військову службу за призовом у зв'язку з мобілізацією, відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», та/або компенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Такий порядок визначено в абзаці «и» підпункту 165.1.1 Податкового кодексу України, після змін, внесених в цей кодекс відповідно до підпункту 3 пункту 3 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації» від 20.05.2014 № 1275-VII № 1275.

Згідно з останнім абзацом пункту 3 розділу І Закону № 1275, ці зміни застосовуються з першого дня мобілізації, оголошеної Указом Президента України «Про часткову мобілізацію» від 17.03.2014 № 303, тобто з 18 березня 2014 року.

Якщо підприємець, який має найманих працівників, мобілізований на військову службу, але бізнес (роздрібна торгівля) не буде призупинятись, що робити із виплатою зарплати та перерахування податку на доходи фізичних осіб?

На період своєї військової служби за призовом під час мобілізації підприємець може уповноважити іншу особу на виплату найманим працівникам заробітної плати та/або інших доходів. При цьому обов’язок з нарахування та утримання податку на доходи фізичних осіб з таких виплат на строк військової служби самозайнятої особи несе ця уповноважена особа.

Після демобілізації протягом 180 календарних днів підприємець повинен буде перерахувати в бюджет податок на доходи фізичних осіб, що був нарахований та утриманий уповноваженою особою із заробітної плати та/або інших доходів найманих працівників. Протягом цих 180 календарних днів, відлік яких починається з першого дня демобілізації, територіальними органами ДФС не будуть застосовуватись штрафні та фінансові санкції.

Підставою для таких дій буде заява фізичної особи — підприємця та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які подаються до територіального органу ДФС за місцем податкової реєстрації протягом 10 днів після демобілізації чи закінчення лікування (реабілітації), пов’язаного з виконанням обов'язків під час мобілізації.

Зазначена норма міститься в Податковому кодексі України. Зокрема, відповідно до підпункту 4 пункту 3 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації» від 20.05.2014 № 1275-VII № 1275, до підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України було додано пункт 25, в якому регламентуються дії самозайнятих осіб (фізичних осіб — підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність) у разі їхнього призову на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час особливого періоду, визначеного Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль