Орендна плата за землю сплачується за умовами попереднього договору, якщо підприємство продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення терміну його дії

16 вересня 2014 32
Якщо підприємство продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди на тих же умовах, то до поновлення договору таке підприємство має сплачувати орендну плату за землю відповідно до умов попереднього договору

Чи включаються до складу витрат, що враховуються під час обчислення об’єкта оподаткування податком на прибуток, орендні платежі за договором оренди земельної ділянки, сплачені після закінчення терміну дії договору оренди, якщо новий договір на стадії переоформлення?

Відповідно до підпункту 14.1.147 Податкового кодексу України (ПК), плата за землю — це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Орендна плата — це обов’язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (пп. 14.1.136 ПК).

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1 ПК), а платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п. 288.2 ПК). Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди (п. 288.5 ПК).

Згідно зі статтею 31 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 № 161-XIV (далі — Закон № 161), договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.

Після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов’язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору.

У разі поновлення договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.

Якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням (ст. 33 Закону № 161).

Відповідно до підпункту 138.10.4 ПК, суми нарахованих податків та зборів, установлених ПКУ, враховуються під час обчислення об’єкта оподаткування у складі інших витрат операційної діяльності, пов’язаних із господарською діяльністю.

Тож якщо підприємство продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди на тих же умовах і здійснює процедуру оформлення нового договору оренди земельної ділянки, то до поновлення договору таке підприємство має сплачувати орендну плату за землю відповідно до умов попереднього договору. При цьому зазначені орендні платежі платник податку має право відносити до складу витрат під час обчислення об’єкта оподаткування податком на прибуток за умови використання земельних ділянок у господарській діяльності.



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль