Головбух

Орендна плата за землю сплачується за умовами попереднього договору, якщо підприємство продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення терміну його дії

  • 16 вересня 2014
  • 40

Якщо підприємство продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди на тих же умовах, то до поновлення договору таке підприємство має сплачувати орендну плату за землю відповідно до умов попереднього договору

Чи включаються до складу витрат, що враховуються під час обчислення об’єкта оподаткування податком на прибуток, орендні платежі за договором оренди земельної ділянки, сплачені після закінчення терміну дії договору оренди, якщо новий договір на стадії переоформлення?

Відповідно до підпункту 14.1.147 Податкового кодексу України (ПК), плата за землю — це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Орендна плата — це обов’язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (пп. 14.1.136 ПК).

Скачати Посадову інструкцію головного бухгалтера

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1 ПК), а платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п. 288.2 ПК). Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди (п. 288.5 ПК).

Згідно зі статтею 31 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 № 161-XIV (далі — Закон № 161), договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.

Після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов’язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору.

У разі поновлення договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.

Якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням (ст. 33 Закону № 161).

Відповідно до підпункту 138.10.4 ПК, суми нарахованих податків та зборів, установлених ПКУ, враховуються під час обчислення об’єкта оподаткування у складі інших витрат операційної діяльності, пов’язаних із господарською діяльністю.

Тож якщо підприємство продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди на тих же умовах і здійснює процедуру оформлення нового договору оренди земельної ділянки, то до поновлення договору таке підприємство має сплачувати орендну плату за землю відповідно до умов попереднього договору. При цьому зазначені орендні платежі платник податку має право відносити до складу витрат під час обчислення об’єкта оподаткування податком на прибуток за умови використання земельних ділянок у господарській діяльності.

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіщі новини бухгалтерії у випусках відеоновин. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини