Робоча ситуація дня: Оподатковуємо благодійну допомогу мобілізованим працівникам

17 вересня 2014 24
Деяких працівників нашого підприємства мобілізували на військову службу. Керівник прийняв рішення допомогти мобілізованим працівникам у придбанні форми, взуття, ліків, захисних засобів. Чи оподатковувати ПДФО та ЄСВ такі виплати? Якщо ні, то яким документом підтверджувати, що ці доходи фізособи не оподатковуються? Чи має право підприємство такі виплати віднести до витрат у разі отримання допомоги окремим працівником особисто, а не шляхом перерахування коштів благодійним організаціям? Можливо, простіше перерахувати кошти на профком підприємства, а потім видавати їх (чи речі) мобілізованим працівникам?

Деяких працівників нашого підприємства мобілізували на військову службу. Керівник прийняв рішення допомогти мобілізованим працівникам у придбанні форми, взуття, ліків, захисних засобів. Чи оподатковувати ПДФО та ЄСВ такі виплати? Якщо ні, то яким документом підтверджувати, що ці доходи фізособи не оподатковуються? Чи має право підприємство такі виплати віднести до витрат у разі отримання допомоги окремим працівником особисто, а не шляхом перерахування коштів благодійним організаціям? Можливо, простіше перерахувати кошти на профком підприємства, а потім видавати їх (чи речі) мобілізованим працівникам?

Відповідно до підпункту 170.7.3 Податкового кодексу України (ПК) не включається до оподатковуваного доходу платника податків сума нецільової благодійної допомоги, зокрема матеріальної, що протягом звітного податкового року сукупно в розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим підпункту 169.4.1 ПК, встановленого на 1 січня такого року (для 2014 року — 1710 грн.). Сума перевищення оподатковується за ставкою 15% (17%).

При наданні благодійної допомоги працівникам у натуральній формі з метою оподаткування податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) застосовують «натуральний» коефіцієнт, визначений пунктом 164.5 ПК.

Сума наданої працівнику благодійної допомоги має бути відображена у Податковому розрахунку за формою № 1ДФ за ознакою доходу «169».

Наразі на підпису в Президента знаходиться Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо деяких питань оподаткування благодійної допомоги» від 02.09.2014 № 1655-VII (далі — Закон № 1655). Ним, зокрема, передбачається звільнити від оподаткування ПДФО суму благодійної допомоги виплаченої (наданої) благодійниками,зокрема благодійниками-фізособами, які внесені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції, на користь військовослужбовців, які беруть (брали) безпосередню участь в антитерористичній операції. 

Щодо ЄСВ

Базою для нарахування єдиного соціального внеску є заробітна плата (ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VІ). Благодійна допомога до фонду заробітної плати не належить, а значить і ЄСВ нараховувати не потрібно. 

Щодо податкових витрат

Наразі витрати на надання благодійної допомоги мобілізованим працівникам не включають до складу податкових витрат. Проте вже згаданим Законом № 1655 тимчасово на період проведення антитерористичної операції суму коштів або вартість спеціальних засобів індивідуального захисту (касок, бронежилетів, виготовлених відповідно до військових стандартів), лікарських засобів та медичних виробів, предметів речового забезпечення, а також інших товарів, виконаних робіт, наданих послуг за переліком, що визначається КМУ, які добровільно перераховані (передані) ЗСУ, Нацгвардії, тощо, відноситимуть до інших витрат.

Із буквального прочитання цієї норми виходить, що благодійну допомогу потрібно буде надавати не мобілізованим працівникам безпосередньо, а військовим частинам, де вони служать. Проте, як це буде відбуватися на практиці — невідомо.

Важливо, якщо Закон № 1655 набуде чинності, то буде поширюватись на правовідносини, які виникли з 21.11.2013. І тоді у підприємства відпаде потреба проводити такі виплати через профспілку.



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль