Головбух

Відкрите звернення учасників Форуму громадських організацій

 • 19 листопада 2014
 • 33

Учасники Форуму громадських організацій наполегливо пропонують відмінити систему електронного адміністрування ПДВ

Із 1 січня 2015 року має вступити в дію система електронного адміністрування ПДВ (запроваджена нормами Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» від 31.07.2014 № 1621-VII (далі — Закон № 1621)), яка направлена на подолання схем ухилення від оподаткування у сфері ПДВ.

Підтримуючи прагнення Уряду на припинення такого явища, як «податкові ями», учасники форуму (понад 500 представників громадських організацій, галузевих асоціацій, експертів та представників бізнесу), заявляють про те, що обраний спосіб є руйнівним для економіки України та наполегливо пропонують відмінити систему електронного адміністрування ПДВ в запропонованому вигляді.

Облік токенів: скачати проведення

Причинами для такої категоричності є, по-перше, недосконалість розробленого механізму та технічна неготовність до його запровадження, по-друге, нерозуміння явне чи удаване розробниками запропонованої концепції економічної причини існування «податкових ям».

Недосконалість системи електронного адміністрування для сумлінних платників податків (детальне обґрунтування наводиться в додатку) полягає в такому:

 • значне вимивання обігових коштів (від 8 до 15%);
 • непрозорість та можливість ручного керування алгоритмом розрахунку суми, яка повинна бути перерахована на ПДВ рахунок, а також відсутність можливості для платників ПДВ захистити свої права у випадку технічних збоїв в системі електронного адміністрування та несанкціонованого доступу до розрахунку суми податку, на яку платники мають право видати податкові накладні;
 • запровадження солідарної відповідальності продавця та покупця;
 • «зависання» значної суми від’ємного значення ПДВ, яка залишиться невідшкодованою станом на 1 січня 2015 року;
 • 100-відсоткова реєстрація податкових накладних, що непідкріплена технічними можливостями значної кількості платників податків;
 • втрата права на податковий кредит по імпортних послугах, отриманих в грудні 2014 року;
 • критерії автоматичного відшкодування ПДВ недоступні для значної частини експортерів;
 • відсутність достатнього для запровадження цієї системи законодавчого та нормативного інструментарію;
 • відсутність перехідного періоду для технічної апробації та запуску системи електронного адміністрування ПДВ та для отримання повноцінної інформації про зареєстровані в системі «вхідні» податкові накладні.

Таке явище як «податкові ями» є наслідком як недосконалості існуючої системи оподаткування, так і високого рівня корупції та безвідповідальності посадових осіб органів державної влади. Причинами користування схемами ухилення від оподаткування представниками реального бізнесу є високе навантаження на заробітну плату, несправедлива система розподілу податкового навантаження між платниками податків, високий фіскальний тиск на бізнес, відсутність дієвих механізмів захисту прав суб’єктів господарювання в адміністративному або судовому порядку тощо.

29 жовтня Світовий банк опублікував новий звіт щодо легкості ведення бізнесу серед 189 країн світу «Doing Business 2015», за яким Україна піднялась з 112 на 96 місце. Таке покращення нашого рейтингу сталось завдяки змінам на краще у двох з десяти оцінюваних параметрів, основним з яких стали покращення в податковій сфері. Запровадження електронного адміністрування ПДВ в чинній редакції може суттєво відкинути нашу країну назад у відповідному рейтингу, в той час, коли Україні необхідні інвестиції для розбудови її економіки.

Схеми ухилення від оподаткування будуть трансформуватися, змінюватися, але залишаться, поки не буде застосований комплексний підхід до вирішення проблеми «податкових ям».

Бізнес та громадськість, розуміючи необхідність об’єднуватись проти використання в сфері оподаткування злочинних схем ухилення від оподаткування, готові до удосконалення адміністрування ПДВ та проведення необхідних реформ у цій сфері, але за умови проведення широкого обговорення альтернативних моделей адміністрування ПДВ.

Усі альтернативні моделі, що представлені на Форумі, передбачають посилення контролю у сфері адміністрування ПДВ, але без критичного відволікання оборотних коштів, а також втрати платниками ПДВ мільярдів гривень податкового кредиту, значна частина з якого підтверджена контролюючими органами за результатами документальних перевірок.

Учасники Форуму вважають неприйнятною та руйнівною для економіки держави систему електронного адміністрування ПДВ в її нинішньому варіанті, у зв’язку з чим звертаються:

 • до Президента України з пропозицією внести до Верховної Ради України в позачерговому порядку проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України», яким до 1 січня 2015 року будуть скасовані норми Закону України від 31.07.2014 № 1621-VII та Закону України від 07.10.2014 № 1690-VII в частині, що стосуються системи електронного адміністрування ПДВ;
 • до Верховної Ради України з рекомендацією невідкладно прийняти в цілому такий проект закону;
 • до Міністерства фінансів України та Державної фіскальної служби України з закликом спільно з експертними групами від бізнесу та громадськості розробити зміни до законодавства, що забезпечать вдосконалення адміністрування ПДВ.

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини