Поставка товару без попередньої оплати не є вчиненням конклюдентних дій

23 грудня 2014 42
Верховний Суд України вказав на те, що поставка товару без попередньої оплати є правом продавця і не свідчить про вчинення конклюдентних дій

Вирішуючи питання щодо неоднакового застосування судами положень статей 530 (строк виконання зобов’язання), 538 (зустрічне виконання зобов’язання), 693 (попередня оплата товару) Цивільного кодексу України, Верховний Суд України вказав на таке.

Якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлено інший строк оплати товару (частково або повністю), відповідну оплату має бути здійснено боржником негайно після такого прийняття. І незалежно від того, чи пред’явив йому кредитор пов’язану із цим вимогу. При цьому передбачена законом відповідальність за невиконання грошового зобов’язання підлягає застосуванню починаючи з дня, наступного за днем прийняття товару, якщо інше не вбачається з укладеного сторонами договору.

Тобто, за загальним правилом, обов’язок покупця оплатити товар виникає після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього. І це правило діє, якщо спеціальними нормами або договором купівлі-продажу не встановлено інший строк оплати.

Крім того, якщо зустрічне виконання обов’язку здійснено однією зі сторін, незважаючи на невиконання другою стороною свого обов’язку, друга сторона повинна виконати свій обов’язок. Адже поставка товару без попередньої оплати є правом продавця і не свідчить про вчинення конклюдентних дій, які нібито призвели до фактичної зміни умов договору щодо порядку розрахунків за договором, та не звільняє від обов’язку оплатити отриманий товар.

Довідково: конклюдентні дії — дії особи, що виражають її волевиявлення на встановлення правовідносин (зокрема, на укладання угоди), висловлені не в формі усної чи письмової пропозиції, а безпосередньо через поведінку, з якої можна зробити висновки про такий намір.


Повне або часткове копіювання матеріалу дозволено лише за умови посилання на портал «Головбух24»Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль