Проблематика визначення дати набрання чинності українських законів

23 грудня 2014 20
Постало питання щодо дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік»

Постало питання щодо дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 31.07.2014 № 1622-VII (далі — Закон).

Нагадаємо, що саме цей Закон установив мораторій на проведення контролюючими органами (крім ДФС) до кінця 2014 року перевірок підприємств та фізосіб-підприємців та переглянув застосування окремих державних соцстандартів і гарантій у 2014 році. Набрання чинності Законом передбачено з дня, наступного за днем його опублікування. Спершу Закон був опублікований у газетах «Голос України (02.08.2014) та «Урядовий кур’єр» (09.08.2014), але не повністю — лише текстова його частина без додатків, які є його невід’ємною складовою. У повному ж обсязі документ було опубліковано тільки 15.08.2014 в бюлетені «Офіційний вісник України». Тож і виникли сумніви щодо правомірності проставленої на сайті ВРУ дати набрання чинності Законом — 03.08.2014.

Адже частиною 5 статті 94 Конституції України визначено, що закон набирає чинності через 10 днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його опублікування. Водночас статтею 57 Конституції встановлено, що закони та інші НПА, що визначають права й обов’язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Тобто Конституція розмежовує інститути офіційного оприлюднення та офіційного опублікування законів України.

Але чи можна вважати повноцінним оприлюдненням (доведенням до відома населення) неповністю опублікованого 02.08.2014 Закону, який при тому ще й стосується важливих соціальних показників?

На думку державних тлумачів, можна. Оскільки єдиний законодавчий акт, який би врегульовував такі суперечності та чітко встановлював співвідношення між офіційним оприлюдненням та офіційним опублікуванням, відсутній. Офіційним же оприлюдненням підписаних Президентом України законів сьогодні відповідно до парламентського регламенту вважається їх публікація винятково в газеті «Голос України» та в бюлетені «Відомості Верховної Ради України».


Повне або часткове копіювання матеріалу дозволено лише за умови посилання на портал «Головбух24»Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль