Нарахування і сплата за газ для побутових споживачів

12 лютого 2016 88
Фахівці Міненерговугілля відповіли на основні запитання споживачів щодо нарахування та сплати за газ

Що потрібно зробити споживачу, щоб сплатити лише за фактично спожитий газ?

Для того, щоб сума в рахунку повністю відповідала спожитому об’єму газу, споживач повинен протягом п’яти діб після завершення звітного періоду (з 1 по 5 число наступного місяця включно) надати інформацію про фактичні покази лічильника газу станом на кінець звітного місяця. Тобто до 5 лютого — показники за січень, до 5 березня — показники за лютий і так далі.

Це можна зробити в кілька способів: зателефонувати оператору газорозподільчих мереж, написати йому електронного листа, внести дані в «особистому кабінеті» на сайті або внести покази у квитанцію чи в абонентську книжку. І сплатити за газ.

Що відбувається, якщо до 5 числа не внести дані?

Постачальник виставить рахунок виходячи з об’єму споживання, розрахованого шляхом множення річного споживання абонента за останні 12 календарних місяців на місячний коефіцієнт, встановлений кодексом мереж для групи споживання абонента. Дані в такому рахунку можуть відрізнятися (і в плюс, і в мінус) від реально спожитих за розрахунковий період. Це пов’язано як зі зміною споживання природного газу кожним домогосподарством з року в рік, так і з застосуванням середнього (типового) місячного коефіцієнту, затвердженого кодексом мереж. Якщо виникне переплата, гроші будуть використані для оплати наступного місяця.

Чи повинен споживач здійснювати обов’язкову передоплату за газ?

Ні, не повинен. Інформація про те, що побутовим споживачам можуть нараховувати обов’язкові авансові платежі за газ, не відповідає дійсності. Споживач має право сплачувати тільки за спожиті об’єми газу.

Сплачує споживач або за лічильником, або за плановими величинами середньомісячного споживання в опалювальний або між опалювальний період. 

Споживач має право сплатити авансом, але не зобов’язаний цього робити. 

Як сплачують ОСББ?

Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), які заключають договори на постачання газу, працюють вже як юридичні особи. На них розповсюджуються ті самі правила сплати рахунків. що і на промислових споживачів. Теоретично постачальник може вимагати в ОСББ передоплату.

Міненерговугілля звернулося з проханням до постачальників не застосовувати практику авансування для ОСББ, оскільки мешканці будинків будь-яких форм власності повинні мати однакові права і сплачувати за фактично спожитий газ. Міненерговугілля також звернулося до НКРЕКП з проханням ініціювати розробку змін до Кодексу мереж, скерованих на захист споживачів.

Що змінилося? 

У листопаді 2015 року набрало чинності вторинне законодавство щодо реформи ринку природного газу. У зв’язку з цим на зміну тристоронньому типовому договору про надання населенню послуг з газопостачання затверджено окремі форми публічного договору постачання природного газу побутовим споживачам (постанова НКРЕКП від 30.09.2015 № 2500) та договору розподілу природного газу (постанова НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498).

Незважаючи на це, до 1 квітня 2016 року постачальники природного газу зі спеціальними обов’язками для зручності побутових споживачів забезпечують друк та доставку одного рахунку за надані послуги з газопостачання. Завдяки цьому:

  • споживач не сплачує банку чи іншій фінансовій установі подвійну комісійну винагороду за прийняті платежі;
  • за розрахунковий період нарахування, у т. ч. за пільговою ціною (визначеною КМУ на період із 01.10.2015 до 31.03.2016 ) 3,60 грн., пільги та субсидії, визначення сальдо розрахунків проводиться узагальнено по одному особовому рахунку споживача, відкритому на одне домоволодіння;
  • споживач не чекає на отримання двох платіжних документів, строк доставки яких може бути різним. 


Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль