Зміни щодо допомоги з тимчасової непрацездатності в запитаннях і відповідях

12 серпня 2015 37
ФСС з ТВП дає відповіді на найбільш актуальні запитання, пов’язані з постановою КМУ від 26.06.2015 № 439

ФСС з ТВП дає відповіді на найбільш актуальні запитання, пов’язані з постановою КМУ від 26.06.2015 № 439 (далі — Постанова № 439).   

1. Із якої дати застосовувати оновлений Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням?

Постанова № 439 набрала чинності з дня офіційного опублікування — 4 липня  2015 року. Тобто якщо тимчасова непрацездатність настала до 04.07.2015, середній заробіток розраховуємо за нормами попереднього Порядку № 1266, якщо з 04.07.2015 — за оновленими нормами.

2. Який порядок розрахунку допомог з 04.07.2015?

Сума страхових виплат застрахованій особі та оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця обчислюється шляхом множення середньоденного заробітку в розрахунку на календарний день на відсоток оплати залежно від страхового стажу (коли його застосовують) на кількість календарних днів, що підлягають оплаті.

Розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення), є 12 календарних місяців, що передують місяцю настання страхового випадку. Саме за цей період братимемо суму зарплати та кількість календарних днів. Але із загальної кількості календарних днів слід виключити не відпрацьовані з поважних причин дні, а саме:

 • тимчасової непрацездатності;
 • відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами;
 • відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку  за медичним висновком;
 • відпустки без збереження заробітної плати.

Місяці розрахункового періоду (з 1-го до 1-го числа), у яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключаються з розрахункового періоду, тобто не беруться не лише дні, але й усі виплати, нараховані в цьому місяці.

Коли застрахована особа перебувала в трудових відносинах менше 12 календарних місяців за останнім основним місцем роботи, розрахунковий період визначатимемо за фактично відпрацьовані календарні місяці (з 1-го до 1-го числа).

А коли менше, ніж календарний місяць, братимемо календарні дні за фактично відпрацьований час перед настанням страхового випадку.

Якщо в розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа з поважних причин не мала заробітку або страховий випадок настав у перший день роботи (для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності), середня заробітна плата визначається, виходячи з тарифної ставки, або її частини, встановленої на день настання страхового випадку.

Якщо тарифна ставка не встановлюється, розрахунок проводиться виходячи з розміру мінімальної заробітної плати (або її частини), встановленого законом на день настання страхового випадку.

3. Як включаються разові виплати при розрахунку листків непрацездатності?

Усі нараховані зарплатні виплати, із яких було сплачено єдиний внесок, включаються в розрахунковий період.

4. Як розраховується листок непрацездатності, якщо застрахована особа має страховий стаж менше шести місяців?

Якщо протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування застрахована особа має страховий стаж менше шести місяців, середня заробітна плата визначається для розрахунку:

 • допомоги по тимчасовій непрацездатності, оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця — виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище за розмір мінімальної зарплати, встановлений законом у місяці настання страхового випадку;
 • допомоги по вагітності та пологах — виходячи з нарахованої зарплати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище двократного розміру мінімальної зарплати та не менше за розмір мінімальної зарплати, встановлений законом у місяці настання страхового випадку.

5. Який розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності залежно від страхового стажу?

Згідно зі статтею 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам залежно від страхового стажу в таких розмірах:

 • 50% середньої зарплати — застрахованим особам, які мають страховий стаж до трьох років;
 • 60% середньої зарплати — застрахованим особам, які мають страховий стаж від трьох до п’яти років;
 • 70% середньої зарплати — застрахованим особам, які мають страховий стаж від п’яти до восьми років;
 • 100% середньої зарплати — застрахованим особам, які мають страховий стаж понад вісім років;
 • 100% середньої зарплати — застрахованим особам, віднесеним до 1-4 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; одному з батьків або особі, що їх замінює та доглядає хвору дитину віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи; ветеранам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; особам, віднесеним до жертв нацистських переслідувань відповідно до Закону України «Про жертви нацистських переслідувань»; донорам, які мають право на пільгу, передбачену статтею 10 Закону України «Про донорство крові та її компонентів».

6. У якому розмірі надається допомога по вагітності та пологах?

Згідно зі статтею 26 Закону України № 1105 допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і не залежить від страхового стажу.

7. Чи є пільги при нарахуванні допомоги по тимчасовій непрацездатності дружинам військовослужбовців?

Згідно зі статтею 24 Закону № 1105 дружинам військовослужбовців пільги не передбачені. Оплата листка непрацездатності проводиться на загальних підставах відповідно до страхового стажу жінки.

8. Як розрахувати допомогу жінці, яка продовжувала працювати після настання декретної відпустки (отримала листок непрацездатності)?

Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Тому якщо жінка продовжувала працювати в період такої відпустки та отримувала зарплату за ці дні, то допомога за відпрацьовані дні їй не нараховується. Оплачуються лише ті дні, коли вона фактично була у декреті, тобто не працювала.

9. Як визначити розрахунковий період, якщо працівник здав два листка непрацездатності поспіль?

Якщо на першому листку непрацездатності зроблено запис «Продовжує хворіти», а на другому підкреслено «Продовження листка» і вказано номер першого лікарняного, то розрахунковий період для цих двох листків непрацездатності визначається один раз — за першим лікарняним листком. Якщо ж у першому лікарняному написано «Стати до роботи», а в другому підкреслено «Первинний», то це різні страхові випадки і розрахунковий період визначають окремо за кожним із них.

10. Чи включається до розрахункового періоду місяць, у якому працівник був прийнятий на роботу, якщо першим робочим днем такого місяця було  2 число (1 — вихідний)?

Ні, не включається, оскільки цей місяць не вважається повним календарним місяцем (з 1-го до 1-го числа). Тому якщо навіть працівника прийнято у перший робочий день місяця, який припадає не на 1 число, такий місяць до розрахункового періоду не включається.

11. Як оплачуються листки непрацездатності переселенцям із Криму та зони АТО?

Постановою правління ФСС з ТВП від 26.12.2014 № 37 затверджено Порядок надання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції. Для отримання матеріального забезпечення застрахована особа подає до міської, міжрайонної виконавчої дирекції документи, на підставі яких робочий орган Фонду призначає матеріальне забезпечення та виплачує його. Пакет необхідних документів для оформлення виплат направлений на адресу робочих органів листом від 26.03.2015 № 460-05.

12. Чому не надаються пільгові путівки для працюючих та дітей застрахованих осіб?

Із введенням в дію з 1 січня 2015 року Закону № 1105 у зв’язку з економією коштів поки не надаються дотації на оздоровлення дітей. Також практично ліквідоване санаторно-курортне лікування. Залишилася лише безкоштовна реабілітація хворих після перенесених інфарктів, інсультів, а також хворих після ортопедичних операцій та хворих з порушеннями обміну речовин. Із початку року виділено лише 34 путівки. У цілому, на 2015 рік заплановано 78 путівок. Виключені з кошторису регіональної програми відновлення здоров’я застрахованих осіб та членів їх сімей витрати на часткове утримання санаторіїв-профілакторіїв та ДЮСШ.Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


 • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль