Головбух

Туроператор і турагент: що з ПДВ

29 липня 2019
852
Середній бал: 0 із 5

Як заповнювати та коли подавати ПДВ-звітність: пам’ятка бухгалтеру

Туроператором може бути тільки юридична особа, для якої виключною діяльністю є організація та забезпечення створення туристичного продукту, реалізація та надання туристичних послуг, а також посередницька діяльність із надання характерних та супутніх послуг. При чому діяльність туроператора підлягає обов’язковому ліцензуванню.

Базою оподаткування ПДВ у туроператора, незалежно від виду туризму (внутрішній, в’їзний, виїзний), є сума винагороди, яку розраховують наступним чином:

 

вартість поставленої туристичної послуги (-) витрати на придбання (створення) туристичної послуги

Тому в декларації з ПДВ туроператор вказує в рядку 1.1 тільки суму винагороди.

Датою виникнення податкових зобов'язань з ПДВ у туроператора є дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання туристичної послуги.

Тобто правило першої події в даному випадку не працює. А передплата, отримана від туриста, не призводить до виникнення податкових зобов’язань у туроператора. Податкові зобов’язання він нараховує на дату завершення туру, яку фіксують в договорі з туристом.

Для відображення податкового кредиту у туроператора встановлені особливі правила:

  • суми податку, сплачені (нараховані) при придбанні товарів/послуг, які включають у вартість туристичної послуги, не відносять до податкового кредиту та не включають до бази оподаткування туристичного оператора;
  • суми податку, сплачені (нараховані) при придбанні товарів/послуг, які не включають у вартість туристичного продукту (туристичної послуги), включають до податкового кредиту. При цьому датою виникнення права на податковий кредит при придбанні товарів/послуг, які не включають у вартість туристичної послуги, є дата отримання товарів/послуг, підтверджена податковою накладною.

Туристичними агентами (далі — турагентами) можуть бути юрособи та ФОП, які здійснюють посередницьку діяльність з реалізації туристичного продукту туроператорів та туристичних послуг інших суб'єктів туристичної діяльності, а також посередницьку діяльність щодо реалізації характерних та супутніх послуг. При цьому діяльність туроператора ліцензуванню не підлягає.

Базою оподаткування для операцій, які здійснюються туристичним агентом, є винагорода, яку нараховують (виплачують) туристичні оператори, іншими постачальники послуг на користь такого туристичного агента. У тому числі за рахунок коштів, отриманих останнім від споживача туристичної послуги (туриста).

Податкові зобов’язання нараховують у загальному порядку — за правилом першої події. Турагент складає податкову накладну, реєструє її в Єдиному реєстрі податкових накладних та передає туроператору або іншим постачальникам послуг.

Податковий кредит у турагента залежить від мети придбання товарів (послуг), а саме:

  • не відносять до податкового кредиту суми ПДВ, сплачені (нараховані) при придбанні товарів/послуг, вартість яких включають до вартості туристичної послуги;
  • включають до податкового кредиту суми ПДВ, сплачені (нараховані) при придбанні товарів/послуг, вартість яких не включають до вартості туристичної послуги. При цьому датою виникнення права на податковий кредит є дата першої події відповідно до пункту 198.2 Податкового кодексу України (далі — ПК). Оскільки особлива дата відображення податкового кредиту, яка встановлена пунктом 207.6 ПК, передбачена лише для туроператорів.

За матеріалами ОВПП ДФС

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини