Головбух

Чи вважають воєнний стан форс-мажором

 • 5 грудня 2018
 • 287

Засвідчувати форс-мажорні обставини можуть Торгово-промислова палата і її регіональні представництва. Засвідчувати форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) на підставі загальних ситуацій та/або запроваджених/чинних режимів не передбачено. Для засвідчення обставин непереборної сили, які можуть виникнути в конкретному випадку, необхідна низка передумов.

Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконання зобов’язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов’язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме:

 • загроза війни, збройний конфлікт або серйозна загроза такого конфлікту, включаючи, але не обмежуючись, ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго,
 • дії іноземного ворога;
 • загальна військова мобілізація;
 • військові дії;
 • оголошена та неоголошена війна;
 • дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення;
 • запровадження комендантської години, експропріація;
 • примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція;
 • громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія;
 • стихійні лиха тощо.

Підставою для засвідчення форс-мажору є наявність однієї чи більше обставин, зазначених вище, а також визначених сторонами за договором, які унеможливили його виконання у передбачений строк.

Надані заявником документи для засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) мають свідчити про:

 • надзвичайність таких обставин;
 • непередбачуваність обставин;
 • невідворотність;
 • причинно-наслідковий зв’язок між обставиною/подією і неможливістю заявника виконати свої конкретні зобов’язання.

Форс-мажорні обставини засвідчують за зверненням суб’єктів господарської діяльності та/або фізосіб за кожним окремим договором, окремим податковим та/чи іншим зобов’язанням/обов’язком, ст рок виконання яких (якого) настав згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання яких (якого) стало неможливим через наявність таких обставин.

Заяву про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) за встановленою формою (відповідно Додатки №№ 1, 2, 3, 4 до Регламенту) подають за підписом керівника підприємства, організації та з відбитком печатки підприємства, або за його дорученням — довірена особа. Фізична особа подає заяву за своїм підписом особисто або за її дорученням — довірена особа. До кожної заяви додають окремий комплект документів.

У заяві, зокрема, зазначають, які саме зобов’язання за договором, контрактом, угодою та/або законом, нормативним актом не можна виконати у встановлений строк унаслідок настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили); конкретні форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), на які посилається заявник, із посиланням і наданням доказів таких обставин; початок їх виникнення і строк дії та інші належні відомості.

Податкова накладна бланк

Не вважають форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) у будь-якому випадку: фінансову та економічну кризу, дефолт, зростання офіційного та комерційного курсів іноземної валюти до національної валюти, недодержання/порушення своїх обов’язків контрагентом боржника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов’язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів тощо.

 

Що треба знати про воєнний стан бухгалтеру

Воєнний стан у роботі бухгалтера
Тарас Шарийкерівник експертної групи МСFR Головбух
З 26.11.2018 у десяти областях України введено воєнний стан. Це позначиться на правах і свободах громадян, а також на веденні бізнесу. Дізнайтеся про десять вимог воєнного стану, які змінять роботу бухгалтера у цей період

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл

Скачайте зразок заповнення заяви-розрахунку

Приклад заповнення
Нова форма діє для отримання лікарняних та допомоги