Головбух

Як обчислити страховий стаж для заяви-розрахунку

  • 16 листопада 2018
  • 871

ФСС повідомило, що найбільше у страхувальників запитань щодо заповнення колонок 21 та 22 додатку 1.1 заяви-розрахунку — «Страховий стаж (у повних місяцях) загальний та за останні 12 місяців».

Якщо працівник вперше надає на підприємстві листок непрацездатності і працює на цьому підприємстві менше 8 років, то для правильного обчислення лікарняних потрібно зібрати відомості про попередню трудову діяльність та інші періоди, що зараховуються до страхового стажу.

Довідка про страховий стаж

Якщо застрахованій особі регулярно призначається матеріальне забезпечення на одному й тому ж місці роботи, і відповідні відомості вже наявні у страхувальника, то повторно їх отримувати не потрібно. Якщо ж застрахована особа працює у одного страхувальника більше 8 років, регулярно отримує заробітну плату, з якої сплачується ЄСВ в розмірі не менше мінімального, то додаткові відомості про страховий стаж збирати також недоцільно.

Наприклад, у працівник захворів вперше 01.09.2018. Згідно довідки ОК-5 чи ОК-7 її страховий стаж становить 94 місяці. Призначена допомога у розмірі 70% середньої зарплати. Згодом, з 01.11.2018 працівник знов захворів. Якщо за вересень та жовтень із нарахованої зарплати сплачено ЄСВ у розмірі не менше мінімального, то вважаємо, що страховий стаж становить 96 місяців і допомога призначається у розмірі 100 % середньої зарплати. Повторно отримувати довідку у ПФУ не потрібно.

  

Колонку 21 заповнюють для контролю відповідності нарахованого матеріального забезпечення по тимчасовій непрацездатності розміру допомоги, що визначається у відсотках в залежності від страхового стажу. Відомості для заповнення цієї колонки, беруть з:

  • Форми ОК-5;
  • Форми ОК-7;
  • Даних про трудовий та страховий стаж.

Відомості про страховий стаж застрахованих осіб, необхідні для призначення соціальних виплат, підприємство може отримати самостійно.

Починаючи з 01.01.2016 страховий стаж та пенсійний стаж є однаковим. Тому відомості з Додатку 9 «Дані про трудовий та страховий стаж» можна використовувати в повному обсязі для визначення страхового стажу з 01.01.2016. Період страхового стажу з 01.01.2011 по 01.01.2016 необхідно обчислювати з використанням довідок «Форма ОК-5» або «Форма ОК-7».

Чим керуватись при визначенні страхового стажу за різні періоди?

За період з 01.01.2011 і до теперішнього часу страховий стаж обчислюють за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Так, періоди, коли особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, і відповідно до даних зазначеного реєстру за неї були сплачені страхові внески, зараховують до стажу так:

  • місяць, в якому страхові внески до ФСС сплатили із суми, що перевищує розмір мінімальної заробітної плати враховують як один місяць (1,0);
  • за місяці, в яких страхові внески до ФСС сплатили із меншої за розмір мінімальної заробітної плати суми, страховий стаж обчислюють за формулою і до страхового стажу зараховують лише відповідну частину місяця (0,99–0,01).

Після визначення частин місяців, що зараховуються до страхового стажу, їх сумують.

Як отримати лікарняні від Фонду соцстраху

Як обчислити страховий стаж для заяви-розрахунку
Шарий Тараскерівник експертної групи MCFR Головбух
Розрахунок лікарняних та декретних здійснюйте за новими правилами. Також зважте, що з 01.10.2018 почала діяти нова форма заяви розрахунку для лікарняних. Покроково і з прикладами про те: • що нового в порядку отримання фінансування; • як рахувати страховий стаж: за довідками ОК-5 та ОК-7 чи за новим додатком 9; • хто приймає рішення про призначення лікарняних та декретних підприємцям, членам фермерських господарств, особам, які провадять незалежну профдіяльність; • як заповнити заяву-розрахунок; • в які строки виплатити кошти; • що Фонд соцстраху перевірить у заявці на фінансування; • як звітувати за отримані кошти

За період до 31.12.2010 страховий стаж обчислюють у відповідності до даних, зазначених у трудовій книжці, і зараховують періоди перебування особи в трудових відносинах.

За період з 19.10.1998 по 31.12.2010 загальний трудовий стаж визначають відповідно до Правил обчислення загального трудового стажу для призначення працівникам допомоги по тимчасовій непрацездатності, затверджених постановою КМУ від 19.10.1998 № 1658.

За період до 19.10.1998 — відповідно до Правил обчислення безперервного трудового стажу робітників та службовців при призначенні допомоги по державному соціальному страхуванню, затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 13.04.1973 № 252.

Колонку 21 заповнюють у повних місяцях, без заокруглення. Якщо загальний страховий стаж застрахованої особи становить 8 повних років і більше, то до колонки 21 вноситься запис «96». Якщо загальний страховий стаж становить менше, наприклад, 3 роки 2 місяці та 15 днів, то вноситься запис «38».

Колонку 22 заповнюють для контролю за виконанням норм пункту 29 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266.

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл

Скачайте зразок заповнення заяви-розрахунку

Приклад заповнення
Нова форма діє для отримання лікарняних та допомоги