text
Головбух

Розписка і довіреність на авто не дають права власності на нього

  • 9 липня 2018
  • 146

Постанова ВСУ від 15.02.2018 № 640/7052/16-ц

Розписку і довіреність на володіння, користування і розпорядження автомобілем не вважають належно укладеним договором купівлі-продажу. Тож вони не є підставою для набуття права власності.

На цьому наголосив Верховний Суд України, розглядаючи справу про визнання права власності на легковий автомобіль і вилучення авто з акта опису й арешту майна.

Йдеться про ситуацію, коли фізичні особи уклали між собою договір купівлі-продажу автомобіля, оформивши його, за згодою сторін, у вигляді довіреності. На підтвердження цього договору купівлі-продажу «продавець» (відповідач) надав розписку, згідно з якою він продав «покупцеві» (позивачу) відповідний автомобіль. Згодом державна виконавча служба наклала арешт на цей автомобіль відповідно до виконавчого листа про стягнення з «продавця» на користь банку (другий відповідач) заборгованості за кредитним договором. Як наслідок, на адресу позивача надіслали вимогу державного виконавця ВДВС (третя особа) про передачу на реалізацію зазначеного транспортного засобу.

Суди трьох інстанцій у задоволенні позову відмовили.

При цьому суди керувалися тим, що продаж транспортного засобу, який має ідентифікаційний номер, передбачає відповідне оформлення договору купівлі-продажу цього транспортного засобу, зняття його з обліку, отримання свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт).

Цього прямо вимагають Цивільний кодекс України (ЦК) та Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджений постановою КМУ від 07.09.1998 № 1388.

Аналіз статей 244, 237, 655 ЦК свідчить про те, що надання довіреності на володіння, користування і розпорядження транспортним засобом без укладення належного договору купівлі-продажу цього транспортного засобу не вважають укладеним згідно із законом договором. Тож він не є підставою для переходу права власності на транспортний засіб до особи, яка цю довіреність отримала.

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах