Враховуємо різниці у складі доходів і витрат

28 вересня 2015 23
У бухгалтерському обліку операції, виражені в іноземній валюті, підлягають перерахунку у гривневий еквівалент на певну дату за курсом НБУ

Засновником підприємства є іноземна компанія. Статутний фонд сформований у євро. На балансі підприємства числиться в гривні по курсу на дату реєстрації статуту. Засновник здійснював внески в євро частинами, внаслідок чого виникали від’ємні та додатні курсові різниці по заборгованості засновника перед підприємством по внесках у статутний фонд (курсові різниці по неоплаченому капіталу). Чи необхідно ці різниці враховувати у складі доходів та витрат при обчисленні податку на прибуток у 2012, 2013 та 2014 роках? Чи є підстави у підприємства в даному випадку застосовувати підпункт 136.1.10 Податкового кодексу України?

У бухгалтерському обліку операції, виражені в іноземній валюті, підлягають перерахунку у гривневий еквівалент на певну дату за курсом НБУ.

Так, згідно з пунктом 5 П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів», затвердженим наказом Мінфіну від 10.08.2000 № 193, операції в іноземній валюті під час первісного визнання відображаються у валюті звітності шляхом перерахунку суми в іноземній валюті із застосуванням валютного курсу на дату здійснення операції.

Курсові різниці, які виникають внаслідок перерахунку зобов’язань засновників при формуванні статутного капіталу, відображається у складі додаткового капіталу (п. 8 П(С)БО 21).

Згідно з підпунктом 153.1.3 Податкового кодексу України (ПК) визначення курсових різниць від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти здійснюється відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку. При цьому прибуток (позитивне значення курсових різниць) ураховується у складі доходів платника податку, а збиток (від’ємне значення курсових різниць) ураховується у складі витрат платника податку.

Податкові витрати за операціями в іноземній валюті формуються згідно з вимогами підпункту «а» підпункту 138.10.4 ПК та відносяться до інших операційних витрат, які включаються до складу витрат у періоді, в якому вони були здійснені.

Тож у податковому обліку позитивне значення курсових різниць враховується у складі інших доходів платника податку, а від’ємне значення — у складі інших операційних витрат платника податку.



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль