Головбух

Як ДФС визначає, хто мусить подати Звіт про контрольовані операції

 • 4 жовтня 2017
 • 526

Орган контролю до 1 жовтня року, що настає за звітним, формує переліки платників податків, господарські операції яких підпадають під критерії контрольованих.

Аби сформувати такі переліки платників податків, ДФС рекомендувала підпорядкованим органам вибрати платників, щодо яких одночасно виконуються такі умови:

 • сума річного доходу платника за 2016 рік перевищує 50 млн грн;
 • контрагенти-нерезиденти яких відповідають критеріям, встановленим підпунктом 39.2.1.1 Податкового кодексу України (ПК).

Щоб визначити суму річного доходу платника, податківці мусять зіставити показники податкової декларації з податку на прибуток, які зазначено у рядку 01 «Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку)», сумарні показники Звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід), які зазначено у рядку 2000 «чистий дохід від реалізації продукції (товарі, робіт, послуг)», у рядку 2120 «інші операційні доходи», у рядку 2200 «дохід від участі в капіталі», у рядку 2220 «інші фінансові доходи» та у рядку 2240 «інші доходи», а також обсяги поставок згідно з деклараціями з ПДВ.

Щоб вибрати нерезидентів, з якими платник податків здійснював господарські операції для цілей трансферного ціноутворення, ДФС рекомендує зіставити показники митних декларацій, податкових декларацій з податку на прибуток, податкових декларацій з податку на додану вартість та звітів про фінансові результати. Так, із митних декларацій можна дізнатися обсяги експортно-імпортних операцій з окремими нерезидентами. Податкова декларація з податку на прибуток містить дані щодо придбання товарів (робіт та послуг) у нерезидентів (у т. ч. нерезидентів — пов’язаних осіб), що зареєстровані у державах (на територіях), зазначених у підпункті 39.2.1.2 ПК (рядок 3.1.7 додатку РІ до рядка 03 РІ декларації), та про запозичення у пов’язаних осіб — нерезидентів (рядок 3.1.1 додатка РІ до рядка 03 РІ декларації). З Єдиного реєстру податкових накладних можна дізнатися про операції з постачання послуг нерезидентами на митній території України (платник податку виписує податкові накладні на отримання послуг від нерезидентів).

Нагадаємо, що контрольованими операціями є операції з нерезидентами, які:

 • зареєстровані у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 ПК, затвердженого розпорядженням КМУ від 16.09.2015 № 977-р. У такому разі господарські операції є контрольованими незалежно від наявності ознаки пов’язаності між платником податку і таким контрагентом;
 • є пов’язаними особами з платником податку. У такому разі господарські операції є контрольованими незалежно від держави (території) реєстрації нерезидента, та, відповідно, від включення цієї держави (території) до переліку, затвердженого розпорядженням КМУ від 16.09.2015 № 977-р.

Про пов’язаність платника та його контрагента можуть свідчити: однакові або схожі назви компаній; використання на веб-сайтах платника і контрагента, а також на бланках документів, однакових логотипів; підписання договорів і комерційних документів особами, що мають однакові прізвища, є одночасно засновниками/учасниками, керівниками або членами колегіальних органів цих компаній тощо.

Інформацію для визначення пов’язаності осіб можна знайти, зокрема, в таких джерелах інформації:

 • Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців, сайт Міністерства юстиції України (usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch);
 • сайт Державної установи «Агентство з розвитку інфраструктури фондового ринку України» (smida.gov.ua/);
 • сайт Національного банку України (www.bank.gov.ua/control/uk/index/) (розділ «Банківський нагляд», вкладка «Реєстрація та ліцензування»);
 • аналітична система для ділової розвідки та перевірки контрагентів України YouControl (youcontrol.com.ua/);
 • реєстри бенефіціарних власників та національні бізнес-реєстри іноземних країн.

Для встановлення пов’язаності осіб за ознаками впливу через контроль органів управління юридичної особи важливим і необхідним є можливість дослідити установчі документи юридичних осіб, а також інші документи органів управління таких осіб.

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл