Головбух

Реєстрація припинення ФОП не припиняє його зобов’язань за укладеними договорами

  • 29 серпня 2017
  • 200

Якщо ФОП припинили після порушення справи у господарському суді, то провадження у такій справі не припиняють, а борг стягують із фізичної особи за правилами господарського судочинства

На цьому наголосив Верховний Суд України (ВСУ), розглядаючи спір, предметом якого було стягнення з підприємця заборгованості за договором оренди обладнання. Так, боржник — ФОП після порушення справи у господарському суді припинився, і суд припинив провадження у справі. Суди апеляційної та касаційної інстанцій погодилися із судом першої інстанції в тому, що такий спір перестав бути підвідомчим господарським судам і його слід розглядати за правилами цивільного судочинства.

Проте ВСУ скасував ці рішення і направив справу на новий розгляд до суду першої інстанції. З позиції ВСУ, у разі коли відповідна зміна статусу боржника відбулася після порушення провадження у справі, вона не тягне за собою наслідків у вигляді зміни підвідомчості такої справи і, відповідно, — припинення провадження у ній. Позаяк на час порушення господарським судом такого провадження її розгляд належав до юрисдикції цього суду.

Окрім того, ВСУ зазначив, що у разі припинення фізособи-підприємця її господарські зобов’язання за укладеними договорами не припиняються. Оскільки безпосередньо сама фізична особа не зникає і згідно зі статтею 52 Цивільного кодексу України відповідає усім своїм майном за такими зобов’язаннями на загальних підставах. Основне зобов’язання за договором оренди обладнання не припинилося, тому немає підстав припиняти провадження у справі.

Аналогічний правовий висновок наведено в постанові ВСУ від 04.12.2013 у справі № 6-125цс13.

Постанова ВСУ від 09.08.2017 у справі № 3-788гс17

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіщі новини бухгалтерії у випусках відеоновин. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини