Суди визнали правомірною сплату ЄСВ третьою особою

16 березня 2017 119

На відміну від суду першої інстанції, апеляційний суд та Вищий адміністративний суд України (далі - ВАСУ) визнали правомірною сплату госптовариством (позивачем) ЄСВ шляхом вчинення дій від імені цього госптовариства повіреним (іншим підприємством) на підставі договору доручення, довіреності і договору про поворотну фінансову допомогу. Тим більше, що внаслідок таких дій позивача жодних негативних наслідків не настало, навпаки, кошти своєчасно надійшли до бюджету.

Зокрема, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що сплата ЄСВ на підставі договору доручення іншою особою з посиланням при цьому на частину 9 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» не є належним виконанням позивачем обов’язку щодо сплати ЄСВ. Позаяк цією правовою нормою встановлено, що передача платниками ЄСВ своїх обов’язків з його сплати третім особам заборонена, крім випадків, передбачених законодавством.

Водночас суди вищих інстанцій зауважили, що за договором доручення одна сторона (повірений) зобов’язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов’язки довірителя. Договором доручення може бути встановлене виключне право повіреного на вчинення від імені та за рахунок довірителя всіх або частини юридичних дій, передбачених договором. У договорі можуть бути встановлені строк дії такого доручення та (або) територія, у межах якої є чинним виключне право повіреного (ст. 1000 Цивільного кодексу України).

Тобто, основним змістом договору доручення є зобов’язання повіреного вчинити певні юридичні дії від імені та за рахунок довірителя.

Укладений договір доручення і видана позивачем на підставі договору доручення довіреність передбачають чіткі юридичні дії, які має вчинити повірений, а саме: виконувати грошові зобов’язання, перерахувати ЄСВ.

Тож у цьому випадку підприємство, перераховуючи ЄСВ, діяло як повірений від імені позивача, а не як самостійний платник.

Крім того, укладений договір поворотної фінансової допомоги підтверджує, що повірений вчиняв юридичні дії за рахунок довірителя — позивача у цій справі.

Постанова ВАСУ від 26.01.2017 № К/800/18754/16Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль