text
Головбух

Стягнення плати за землю із безпідставно набутих земельних ділянок

  • 2 березня 2017
  • 348

Як зазначила ДФС, суб’єкт господарювання, який не сформував земельну ділянку (відомості про неї не внесено до державного земельного кадастру) та не оформив права на неї, використовуючи таку земельну ділянку, створює підстави для виникнення ризиків податкового адмініструванням плати за землю.

Зокрема, йдеться про неможливість взяття його на податковий облік та ухилення від справляння плати за землю.

Повноваження щодо регулювання земельних відносин, у т. ч. справляння плати за використання земельних ділянок, делеговано органам місцевого самоврядування (ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 № 280/97-ВР). На сьогодні існує практика реалізації органами місцевого самоврядування своїх повноважень шляхом вирішення спорів щодо забезпечення дотримання принципу платності використання безпідставно набутих земельних ділянок.

Так, Судова палата у цивільних та господарських справах ВСУ постановою від 14.09.2016 схвалила рішення Смілянського міськрайонного суду Черкаської області у справі № 703/5377/14-ц. А саме — про стягнення коштів у вигляді орендної плати за землю із суб’єкта господарювання, який використовує для розміщення комплексу нежитлових будівель земельну ділянку, яка належить йому на праві власності без оформлення належних документів.

Іншими прикладами є вирішення господарських спорів між сторонами, одна з яких втрачає вигоди унаслідок дій суб’єкта, який неправомірно використовує земельну ділянку (постанова ВГСУ від 23.10.2014 у справі № 916/224/14).

Зокрема, Судова палати у господарських справах ВСУ постановою від 30.11.2016 схвалила рішення Господарського суду Харківської області у справі № 922/1008/15. Йдеться про стягнення із суб’єкта господарювання суми доходів, отриманих ним від використання безпідставно набутої земельної ділянки у вигляді несплаченої орендної плати.

Насамкінець ДФС дала доручення підпорядкованим підрозділам поінформувати органи місцевого самоврядування про заходи у межах їх повноважень з контролю за використанням земель та регулюванням земельних відносин.

Лист ДФС від 06.02.2017 № 2709/7/99-99-12-02-03-17

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×
Тримайте руку на пульсі бухгалтерських новин

Зареєструйтеся та отримайте:

  • найсвіжіші бухгалтерські новини
  • спеціалізовані статті від провідних експертів
  • запрошення на освітні заходи

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×