Орендар сплачує орендну плату лише протягом дії договору оренди

6 квітня 2016 568
Верховний Суд України розтлумачив, що за договором оренди, який розірвано з ініціативи орендодавця та за яким зобов’язання припинено, нараховувати орендну плату згідно з умовами договору немає підстав.

Законодавством передбачено іншу відповідальність наймача за неповернення речі, ніж стягнення орендної плати. З цим погодився Верховний Суд України, переглядаючи справу за позовом орендодавця до орендаря про усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом оренди, та стягнення орендної плати.

Якщо укладений сторонами договір оренди припинив свою дію внаслідок його розірвання з ініціативи орендодавця (і відповідно, зобов’язання між сторонами припинено), то для нарахування орендної плати згідно з умовами договору немає підстав.

Отже, орендну плату може нараховувати орендодавець, сплачувати орендар чи її можуть стягувати з орендаря в судовому порядку лише за період дії договору оренди аж до моменту його припинення, тобто в межах чинного договору оренди. З моменту припинення договору оренди припиненими слід вважати і зобов’язання орендаря зі сплати орендної плати на майбутнє, а саме за час фактичного безпідставного користування майном до його повернення орендодавцеві. Умовами договору оренди не передбачено обов’язку орендаря сплачувати орендну плату після припинення договору.

Причому заявлений орендодавцем спосіб захисту на підставі статті 391 Цивільного кодексу України не може бути застосовано до спірних правовідносин. Адже усунення перешкод у здійсненні власником своїх справ щодо користування і розпорядження майном на підставі цієї норми застосовують до позадоговірних правовідносин.

Постанова ВСУ від 16.03.2016 № 3-64гс16Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль