Робоча ситуація дня

30 серпня 2012 41
Облік безоплатно одержаного комп’ютера

Облік безоплатно одержаного комп’ютера

У березні на підприємство передали комп’ютер згідно з актом приймання-передачі. Як його оприбуткувати та нарахувати амортизацію?

 Безоплатно одержаний комп’ютер зараховується на баланс за первісною вартістю, яка згідно з пунктом 10 П(С)БО 7 «Основні засоби» (далі — П(С)БО 7) визнається на рівні його справедливої вартості на дату одержання з урахуванням витрат, передбачених пунктом 8 П(С)БО 7.

Якщо підприємство зазнало витрат, пов’язаних з одержанням комп’ютера (наприклад, вартість транспортування), то первісна вартість формується з урахуванням цих витрат, а якщо комп’ютер одержано без додаткових витрат, то первісною вартістю буде справедлива (ринкова) вартість на момент його оприбуткування.

У бухгалтерському обліку вартість безоплатно одержаних необоротних активів відноситься до додаткового капіталу і на дату придбання не визнається доходом. Бухгалтерська проводка оприбуткування (цифри умовні):

  • Д-т 109 «Інші основні засоби» — К-т 424 «Безоплатно одержані необоротні активи» — 3000 грн.  — справедлива вартість комп’ютера.

У податковому обліку справедлива вартість безоплатно одержаного комп’ютера на підставі підпункту 135.5.4 Податкового кодексу України (ПК) визнається доходом у податковому періоді на дату його одержання.

Строк корисного використання комп’ютера встановлюється компетентними службами підприємства при визнанні його активом та зарахуванні на баланс. Амортизація в бухгалтерському обліку нараховується відповідно до пунктів 22–30 П(С)БО 7 за час його експлуатації, починаючи з наступного місяця після зарахування на баланс. Об’єктом амортизації є вартість основного засобу (п. 22 П(С)БО 7).

Згідно з вимогами Плану рахунків залишок додаткового капіталу на субрахунку 424 зменшується на суму визнаного доходу протягом строку корисного використання безоплатно одержаних об’єктів необоротних активів та при їх вибутті. Дохід у бухгалтерському обліку визнається на субрахунку 745 «Дохід від безоплатно одержаних активів» в сумі амортизації такого комп’ютера одночасно з її нарахуванням.

У бухгалтерському обліку нарахування амортизації комп’ютера відображається таким чином (цифри умовні):

  • Дт 23 (91,92,93,94) (виробництво) — Кт 131 «Знос основних засобів» — 300 грн. — сума нарахованого зносу.
  • Дт 424 «Безоплатно одержані необоротні активи» — Кт 745 «Дохід від безоплатно одержаних активів» — 300 грн. — зменшення капіталу і одночасне визнання доходу в частині амортизаційних відрахувань.

У податковому обліку амортизація не нараховується, оскільки згідно з підпунктом 144.1 ПК амортизації підлягають не безпосередньо основні засоби, а витрати на їх придбання, виготовлення або поліпшення, що складають балансову вартість таких основних засобів. При безоплатному одержанні основних засобів зазначених витрат підприємство не несе.Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль