Робоча ситуація дня

5 вересня 2012 18
Облік повернення засновнику позики та поповнення статутного капіталу

Облік повернення засновнику позики та поповнення статутного капіталу

Підприємство отримало позику від засновника. Пізніше засновник хоче повернути позику та поповнити статутний фонд. Як правильно оформити цю операцію і відобразити її в обліку?

Збільшення статутного капіталу можна умовно розділити на три стадії:

Прийняття рішення про збільшення статутного капіталу. Відповідно до пункту 2 частини 4 статті 145 Цивільного кодексу України (ЦК) питання внесення змін до статуту товариства та зміни розміру статутного капіталу належить до виключної компетенції загальних зборів учасників юридичної особи.

При цьому слід зазначити, що на сьогодні законодавчо не врегульовано питання першочерговості сплати додаткових внесків та державної реєстрації змін до установчих документів.

Так, відповідно до листа Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 23.03.2004 №1776 орган державної реєстрації проводить реєстрацію не факту збільшення розміру статутного фонду товариства, а рішення товариства про зміну розміру статутного фонду, яке після цього набуває чинності. Цей висновок зроблено з посиланням на частину 3 статті 87 Господарського кодексу України (ГК), за якою рішення товариства про зміну розміру статутного капіталу набуває чинності з дня внесення таких змін до державного реєстру.

Виходячи з норм ГК та ЦК вклади сплачуються засновниками (учасниками) у встановлений зборами строк. Цей строк не може бути ні оновлений, ні продовжений товариством або судом. Якщо протягом встановленого строку вклади не сплачено, товариство може вимагати виконання учасниками своїх зобов’язань, зокрема, і в судовому порядку.

Також у документах, що супроводжують сплату або передачу вкладу, необхідно чітко зазначати, що це саме внесок до статутного капіталу.

Порядок відображення таких змін в бухгалтерському та податковому обліку не відрізняється від порядку внесків до статутного фонду при його формуванні.

Бухгалтерський облік отриманих підприємством короткострокових позик (крім позик банків) відповідно до Плану рахунків ведеться на субрахунку 685 «Розрахунки з іншими кредиторами». Аналогічна позиція викладена і в листі Міністерства фінансів України від 29.12.2008 №31-34000-20-16/45983.

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Податковий облік

Д-т

К-т

Сума, грн.

Дохід

Витрати

1

Отримано позику від учасника (засновника) підприємства

301, 311

685

5000

2

Повернено позику учаснику (засновнику) підприємства

685

301,

311

5000

3

Зареєстровано зміни до статуту ТОВ у зв’язку зі збільшенням статутного капіталу

46

40

5000

4

Погашено заборгованість учасників за внесками до статутного капіталу ТОВ коштами

311

46

5000Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль