text
Головбух

Робоча ситуація дня

  • 10 вересня 2012
  • 23

Відображення в обліку витрат на придбання програмного забезпечення

Відображення в обліку витрат на придбання програмного забезпечення

До якої групи основних засобів або нематеріальних активів відносити придбане програмне забезпечення (у т.ч. антивірусне програмне забезпечення) у податковому обліку?

Програмне забезпечення може розглядатися як окремий об’єкт амортизації, а також як частина вартості носія (комп’ютера, навігатора, телефону…), на якому воно використовується. Комп’ютерні програми відносяться до об’єктів нематеріальних активів групи 5, на які амортизація нараховується протягом строку, встановленого правовстановлюючим документом, але не менше 2 років (пп. 145.1.1 Податкового кодексу України).

Програмне забезпечення можна придбати на підставі договору про створення за замовленням і використання об’єкта права інтелектуальної власності, але практика свідчить про те, що це фінансово вигідним буває дуже рідко. Якщо ж програмне забезпечення є серійним (масовим), то дешевше придбати його за ліцензією чи ліцензійним договором.

Програмне забезпечення може бути придбано разом з комп’ютером за однією ціною, що включає також і вартість програмного забезпечення (наприклад, операційна система Windows). У такому випадку програмне забезпечення окремо враховувати як об’єкт НМА групи 5 не вдасться через відсутність його ціни, а отже, й витрат на його придбання. Витрати на придбання такого програмного забезпечення входять до складу витрат на придбання основного засобу та амортизуються разом з ним.

Якщо укладається договір на придбання програмного забезпечення окремо від комп’ютера, то таке програмне забезпечення враховується у складі нематеріальних активів групи 5 та підлягає амортизації протягом строку використання, вказаного у договорі, але не менше 2-х років.

Таким чином, придбане програмне забезпечення амортизується як НМА 5-ї групи, якщо витрати на його придбання можна виділити окремо, і при цьому укладається ліцензійний договір або надається відповідна ліцензія. Якщо ж програмне забезпечення є невід’ємною частиною приладу, на якому воно встановлено, то витрати на його придбання є частиною витрат на придбання об’єкта основних засобів (НМА) та амортизуються разом з цим об’єктом.

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах