text
Головбух

Робоча ситуація дня

  • 11 вересня 2012
  • 24

Подорожній лист при перевезенні вантажу найманим працівником фізособи — платника єдиного податку

Подорожній лист при перевезенні вантажу найманим працівником фізособи — платника єдиного податку

Чи потрібен подорожній лист при перевезенні вантажу автомобільним транспортом, якщо перевезення здійснює найманий працівник єдиноподатника третьої групи? Чи потрібна у подорожньому листі відмітка лікаря і механіка?

Підприємець — платник єдиного податку третьої групи веде Книгу обліку доходів (якщо він неплатник ПДВ) або Книгу обліку доходів і витрат (якщо він платник ПДВ). При цьому єдиноподатник зобов’язаний забезпечити зберігання первинних та інших документів, пов’язаних зі сплатою податків (пп. 44.3 Податкового кодексу України; ПК).

Відповідно до пункту 297.3 ПК платник єдиного податку виконує передбачені ПК функції податкового агента у разі нарахування (виплати, надання) оподатковуваних податком на доходи фізичних осіб доходів на користь фізичної особи, яка перебуває з ним у трудових або цивільно-правових відносинах.

Отже, податковий орган може перевіряти подорожні листи лише у випадку, якщо єдиноподатник — платник ПДВ відобразив у Книзі обліку доходів і витрат витрати на підставі подорожніх листів, або якщо єдиноподатник виплачує на підставі цих листів дохід своєму найманому працівнику, наприклад у вигляді палива.

Однак, якщо для податкового органу подорожні листи вести не обов’язково, то працівники ДАІ на підставі наказу Міністерства транспорту України «Про затвердження Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні» від 14.10.1997 №363 можуть при перевезенні товарів вантажним транспортом вимагати від водія надання подорожнього листа (форма №2-ТН затвердженанаказом Міністерства транспорту України від 29.12.1995 №488/346), що передбачає відмітку лікаря і механіка.

При цьому перелік документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні, встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2009 №207 (далі — Перелік №207) і він поширюється на всі автотранспортні засоби, що здійснюють такі перевезення. Відповідно до вимог Переліку №207 особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, забороняється вимагати у водія юридичної особи або фізичної особи — підприємця документи, не передбачені Переліком №207. Подорожній лист з відмітками про проведення передрейсових медичного огляду водія та огляду технічного стану транспортного засобу обов’язковий для водія юридичної особи. 

Таким чином, у зв’язку з неврегульованістю законодавства з цього питання, вважаємо, що при перевезенні вантажу легковим автомобільним транспортом, що належить приватному підприємцю, подорожній лист з відмітками про проведення передрейсового медичного огляду водія — найманої особи підприємця та передрейсового технічного огляду автомобіля, не є обов’язковим. Якщо ж вантаж перевозиться вантажним транспортом, то тоді подорожній лист треба мати з усіма відмітками, передбаченими формою №2-ТН.

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах