Правила обчислення індексації зарплати

1
Фахівці Держпраці узагальнили правила індексації заробітної плати в 2016 році.

1. Місяцем підвищення вважається місяць, у якому підвищено тарифну ставку (оклад).

Зростання зарплати за рахунок інших постійних складових зарплати (без підвищення тарифної ставки чи окладу) не впливає на індексацію та не призводить до зменшення суми індексації.

► Нарахування ЄСВ у 2018 році: зміни та новації

2. Під час розрахунку суми зростання зарплатив місяці підвищення тарифної ставки (окладу) ураховуються всі інші складові зарплати, які не мають одноразового характеру.

Під час визначення характеру виплати (разова чи постійна виплата) слід керуватися положенням про преміювання, положенням про оплату праці, колдоговором і враховувати періодичність виплати. Так, премії до святкових і професійних дат, матеріальна допомога, річні премії та винагороди мають разовий характер. А виробничі й поточні премії, які відповідно до положення про преміювання виплачуються щомісяця, є виплатами постійного характеру (навіть за умови, якщо в якомусь із місяців премію не виплачували).

 Прожитковий мінімум працездатних осіб

3. Індексація не нараховується, якщо сума збільшення зарплати в місяці підвищення тарифної ставки (окладу) перекриває суму індексації.

4. Якщо розмір підвищення зарплати не перекриває суму індексації, то суму індексації в цьому місяці визначають як різницю між сумою можливої індексації та розміром підвищення зарплати.

Отриману різницю вже не називають фіксованою сумою індексації, а розмір підвищення зарплати визначають тільки в разі підвищення тарифної ставки (окладу).

  Трансфертне ціноутворення 2018

5. Якщо підвищення тарифних ставок (окладів) не було й настало право на індексацію, до визначеної раніше суми індексації додають поточну суму індексації.

 Зміни в УКТ ЗЕД з 2018 року: що готує нам новий законопроект

6. Госпрозрахункові підприємства здійснюють підвищення зарплати у зв’язку зі зростанням інфляції в порядку, визначеному в колективних договорах, але не нижче норм, прописаних Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII.

Це означає, що підприємства в колдоговорах можуть прописати особливості проведення індексації. Однак розміри індексації та суми підвищення в такому випадку мають бути не меншими, аніж розраховані за правилами Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078.

► Спрощена система оподаткування у 2018 році

При цьому підприємство самостійно вирішує, чи проводити надалі індексацію зарплати, підвищити тарифні ставки (оклади) працівникам або скористатися варіантом проведення індексації випереджувальним шляхом.

Адже Уряд не може зобов’язати підприємства підвищити посадові оклади (тарифні ставки) у зв’язку зі зростанням інфляції, однак прийняти рішення не проводити індексацію підприємства теж не можуть, оскільки це державна гарантія.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Каса, касові документи, ліміт каси по-новому
Трансфертне ціноутворення: погляд під новим кутом
Блокування податкових накладних. Перезавантаження
Як бухгалтеру заповнити лікарняний листок
Податок на прибуток та ПДВ — 2018
Фінансова звітність — 2017
Реклама
Уведіть код доступу
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ© Головбух, 2018. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


 • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×
Приєднуйтесь до команди професіоналів

Заповніть форму та отримайте:

 • допомогу у розв'язанні складних робочих ситуацій
 • запрошення на освітні заходи
 • сповіщення про бухгалтерські новини

 • Щиро ваш, портал «Головбух»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль