text
Головбух

Податкова індексація основних засобів

  • 11 червня 2015
  • 314
Автор: СІЧ Олег
керівник Об’єднаної редакції MCFR Головбух

У багатьох підприємств з 01.01.2015 значно зріс інтерес до податкової переоцінки основних засобів. А все тому, що наразі така переоцінка вплинула б на об’єкт оподаткування податком на прибуток. З’ясуємо, чи можна цьогоріч скористатися правом на податкову переоцінку основних засобів

Минулорічна редакція Податкового кодексу України (ПК) передбачала можливість проведення податкової переоцінки основ­них засобів (ОЗ). Суть такої переоцінки відрізнялася від типової бухгалтерської дооцінки чи уцінки та полягала в індексації вартості ОЗ. Тобто на кінець року (дату балансу) існувала можливість врахувати величину інфляції та збільшити вартість ОЗ, що амортизується. Однак скористатися таким правом можна було лише у тому випадку, коли річний коефіцієнт індексації перевищував одиницю.

У 2014 році інфляція в Україні набрала чималих обертів, і наприкінці року вперше за період дії ПК платники податку на прибуток мали право провести податкову переоцінку ОЗ. Адже коефіцієнт індексації (Кі) за минулий рік із запасом перевищив одиницю:

Кі = (124,9 – 10) ÷ 100 = 1,149.

До того ж у 2014 році пункт 16 П(С)БО 7 «Основні засоби» надавав право в бухгалтерському обліку проводити переоцінку ОЗ за правилами податкового законодавства.

Отже, переоцінка ОЗ у 2014 році могла вплинути як на податковий, так і на бухгалтерський облік ОЗ.

Податок на прибуток

Починаючи з 01.01.2015 наріжним каменем при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток є фінансовий результат, визначений за правилами бухгалтерського обліку з урахуванням різниць, передбачених розділом ІІІ ПК. Не уникнути коригування фінансового результату до оподаткування тим підприємствам, у яких річний «бухгалтерський» дохід перевищить 20 млн. грн. Усі інші платники податку на прибуток вправі не застосовувати такі різниці, зазначивши своє рішення в річній декларації з податку на прибуток (п. 134.1 ПК).

Облік різниць, пов’язаних з необоротними активами, врегульовано статтею 138 ПК. З метою застосування її норм починаючи з 01.01.2015 потрібно брати балансову вартість ОЗ, визначену за правилами податкового обліку ОЗ станом на 31.12.2014 (пп. 11 підрозд. 4 розд. ХХ ПК). Серед цих правил, як зазначали, було прописано й право проводити податкову індексацію ОЗ.

Тож, здавалося б, переоцінена вартість ОЗ мала б підлягати амортизації у 2015 році. Однак, як це часто буває в податковому законодавстві, не все так просто. Для того щоб зрозуміти суть проблеми, процитуємо останній абзац минулорічного пункту 146.21 ПК:

«Збільшення вартості об’єктів основних засобів, що амортизується, здійснюється станом на кінець року (дату балансу), за результатами якого проводиться переоцінка, та використовується для розрахунку амортизації з першого дня наступного року».

А заковика в цій ситуації полягає в тому, що з 01.01.2015 цей пункт ПК канув у Лету, і подібної норми податкове законодавство вже не містить.

До того ж виходить, що за результатами 2014 року підприємство мало право провести податкову переоцінку ОЗ, однак для її відображення не було відповідної графи у Податковій декларації з податку на прибуток підприємств, форму якої затверджено наказом Міндоходів від 30.12.2013 № 872 (далі — Декларація).

І все ж таки, попри неузгодженість окремих норм ПК та відсутність потрібної графи у Декларації, вважаємо, що право амортизувати ОЗ з урахуванням їх індексації у 2015 році зберігається. Адже вимоги пункту 146.21 ПК у будь-якому разі було дотримано.

Прояснити цю ситуацію спробували податківці в листі ДФС від 02.03.2015 № 4307/6/99-99-19-02-02-15. Однак будемо відверті: їм це не вдалося. Окрім низки загальних норм, у цьому роз’ясненні також наведено висновок, який за своєю суттю повторює підпункт 11 підрозділу 4 розділу ХХ ПК. Тобто податківці підтверджують, що податковій амортизації підлягає балансова вартість ОЗ відповідно до статті 138 ПК, сформована станом на 31.12.2014 за минулорічними правилами податкового обліку ОЗ. Проте у листі так і не зазначено, як саме враховувати минулорічну індексацію ОЗ і чи є взагалі право амортизувати суму переоцінки ОЗ у поточному році. Єдиним позитивним моментом цього роз’яснення є те, що спеціалісти ДФС принаймні не заперечували права проводити податкову переоцінку ОЗ минулого року.

Отже, на нашу думку, підприємство, яке застосовує різниці згідно з розділом ІІІ ПК, має право враховувати для цілей податкової амортизації ОЗ суму їх минулорічної податкової переоцінки.

Бухгалтерський облік

Інтерес до податкової переоцінки не оминає й ті підприємства, які, визначаючи об’єкт оподаткування податком на прибуток, користуватимуться винятково «бухгалтерським» фінансовим результатом. Адже така переоцінка може збільшити залишкову вартість ОЗ і в бухгалтерському обліку. Відповідно, зростає й «бухгалтерська» амортизація, яка незалежно від обов’язку застосування підприємством різниць згідно з розділом ІІІ ПК зменшує величину об’єкта оподаткування податком на прибутком.

Хоча пункт 16 П(С)БО 7 і не змінювався після 31.12.2014, однак право на податкову переоцінку ОЗ в бухгалтерському обліку було лише 2014 року. Адже після цієї дати податкове законодавство більше не дає такої можливості платнику податку на прибуток, тому норма про право на застосування такої переоцінки в бухгалтерському обліку відповідно до ПК більше не може бути реалізована.

Зверніть увагу, що в П(С)БО 7 йдеться про право застосовувати податкову переоцінку ОЗ. Тож вважаємо: про рішення скористатися ним потрібно було зазначити в обліковій політиці підприємства.

Окрім цього, річний Баланс (Звіт про фінансовий стан) складають станом на кінець останнього дня звітного періоду (п. 1 розд. ІІ НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»). На кінець року (дату балансу) провести індексацію ОЗ давало право й податкове законодавство. Тож у бухгалтерському обліку жодного дисонансу у цій ситуації не виникає: у Балансі (Звіті про фінансовий стан) станом на 31.12.2014 підприємство могло відоб­разити балансову вартість ОЗ з урахуванням проведеної податкової індексації.

Терміни подання фінансової звітності за 2014 рік давно минули. Крім того, якщо в минулорічній обліковій політиці підприємства не було зазначено рішення про застосування податкової переоцінки ОЗ у бухгалтерському обліку, то таку можливість, на нашу думку, вже втрачено.

Якщо ж відповідне рішення було прописане в обліковій політиці, однак не знайшло свого відображення у фінансовій звітності за 2014 рік, вважаємо, можна скористатися порядком виправлення помилок згідно з П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах».

Отже, в бухгалтерському обліку право на використання податкової переоцінки ОЗ у 2014 році залежало, на нашу думку, від наявності в обліковій політиці норми щодо застосування такої переоцінки підприємством. 

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та отримайте розширений доступ до:

змін в законодавстві

методів розв'язання складних робочих ситуацій

калькуляторів, сервісів пошуку УКТ ЗЕД та ДКПП, перевірки контрагентів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль