Головбух

Міжнародні договори 2019

11 жовтня 2019
121
Середній бал: 5 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Подвійне оподаткування — типова проблема міжнародного бізнесу. Усунути її можна через міжнародні договори про усунення подвійного оподаткування. Тема стає актуальною, якщо маєте справу з нерезидентами, виплачуєте їм доходи (дивіденди, роялті, проценти, дохід від надання послуг), ведете облік в їх представництвах чи дочірніх підприємствах, самі здійснюєте бізнес закордоном. З якими країнами укладені міжнародні договори та як їх застосовувати?

Перелік країн, з якими укладені угоди про уникнення подвійного оподаткування

Типові ситуації, коли виникає подвійне оподаткування

Наведемо випадки, коли постає питання про подвійне оподаткування:

 • дохід зароблений нерезидентом-фізособою в Україні і з нього в Україні утриманий ПДФО й він ще має сплатити аналогічний податок на доходи закордоном. Аналогічна ситуація може бути й з резидентами України. Це може бути як доходи з надання послуг, так і дивіденди таким фізичним особам-нерезидентам;
 • відбувається виплата дивідендів з дочірньої української компанії закордон. В Україні прибуток такої компанії уже оподатковувався у складі податку на прибуток або єдиного податку. Однак, отримання такого доходу нерезидентом за кордоном може потрапляти під сплату податку ще й там, у своїй резидентській країні. Більше того, за такої операції оподаткування може ставати навіть потрійним: українське підприємство має сплатити ще й так званий податок на доходи нерезидентів (15%);
 • виплата роялті (це ліцензійні платежі по активам, які належать до інтелектуальної власності). Такий платіж знову потраплятиме під податок на доходи нерезидентів (15%) + під оподаткування тої країни, в яку він направляється нерезиденту-отримувачу;
 • представництво нерезидента, певна компанія  володіє в Україні нерухомістю й повинна сплачувати тут, в Україні, податок з прибутку, який отримується внаслідок експлуатації такого майна. Окрім цього такі ж податки ще є й у країні походження цього нерезидента;
 • компанія-нерезидент направила в Україну групу експертів для консультацій (консалтинг, інжинірингові послуги тощо). Приймаюче підприємство оплачувало надані послуги на рахунок компанії-нерезидента. Група працювала 4 місяці, що не вимагає створення постійного представництва (обов’язок його створення виника після 6 місяців, пп. 14.1.193 ПКУ). Усі виплати потрапляють під український податок не доходи нерезидентів (15%). Крім того, вони мають сплатити податок на доходи у своїй країні;
 • компанія-нерезидент, яка не має представництва в Україні, отримує доходи у вигляді фрахту за надані послуги з міжнародного перевезення. За відсутності міжнародних угод з таких доходів український резидент має утримувати й сплачувати податок на доходи нерезидентів (6%).

Увага:  Міжнародні договори можуть зняти подвійне оподаткування, зменшити або відмінити сплату податку на доходи нерезидентів.

Щодо яких податків працюють угоди про уникнення подвійного оподаткування

Міжнародні договори можуть знімати або зменшувати сплату наступних податків:

 • податок на прибуток;
 • ПДФО;
 • податок на доходи нерезидентів (він же – податок на репатріацію). Ним обкладаються усі доходи нерезидентів-юросіб, які зароблені в Україні, у т.ч. якщо вони виплачуються українськими резидентами на зарубіжні рахунки нерезидентів. Перелік доходів нерезидентів, які обкладаються даним податком наведено у пп. 141.4.1 ПКУ;
 • податок на нерухоме майно.

Увага:  Норми міжнародних договорів (угод, конвенцій) мають пріоритет над українським законодавством, у т.ч. податковим (ч. 2 ст. 19 Закону “Про міжнародні договори” від 29.06.2004 р. № 1906, п. 3.2 ПКУ).

Додамо, що податок на доходи нерезидентів розглядається як частина податку на прибуток. Декларувати й сплачувати його мають навіть ті особи, як не є платниками податку на прибуток. Так Податкову декларацію з податку на прибуток (з додатком ПН) подають окрім платників податку на прибуток:

 • неприбуткові підприємства та організації (є роз’яснення 102.04 ЗІР);
 • єдиноподатники-юрособи 3-4 групи (роз’яснення 180.05  ЗІР);
 • єдинники-фізособи (роз’яснення 180.05 ЗІР);
 • фізособи-підприємці загальної системи (роз’яснення 102.18 ЗІР);
 • навіть звичайні фізособи (лист ДФС від 24.02.2017 р. № 2707/Г/99-9915-02-02-14).

Не поширюються міжнародні угоди на ПДВ, акцизний податок і військовий збір.

Де шукати інформацію про наявність міжнародного договору

Звичайно, щороку укладаються нові міжнародні договори. Крім того, деякі з них можуть вступати в дію не одразу, а з певного періоду. Наприклад, міжнародна угода з такою країною як Катар при підписанні у березні 2018 року вступає в дію лише з 1 січня 2020 року.

Як з цим усім розібратися? Список таких угод і країн веде ДПС. Для того, щоб дізнатися про нинішній треба знайти лист ДФС від 04.02.2019 р. № 3470/7/99-99-26-02-03-17, який містить перелік міжнародних договорів щодо уникнення подвійного оподаткування, які чинні у 2019 році. Цей лист на сайті ВР містить і посилання на переклади відповідних Міжнародних угод. На 2020 рік слід чекати нового листа ДПС або самостійно проаналізувати ті міжнародні договори, які вас цікавлять.

Наприклад, подібні міжнародні угоди діють практично по всім сусідам України: Білорусь, Росія, Польща, Туреччина, Грузія, Словенія, Чехія, Румунія, Молдова. Також договори є подібні договори з Канадою, США, Німеччиною, Кіпром, Литвою, Латвією, Естонією.

Як аналізувати норми міжнародного договору

1. Перелік податків. Першим, що треба знайти: перелік податків і зборів, на які поширюється міжнародна угода (конвенція). Усі ці угоди мають стандартний формат. Перелік податків міститься у ст. 2 угоди незалежно від країни. Зверніть увагу, що податок на доходи нерезидентів (на репатріацію) окремо не виділяється, так як він є частиною і різновидом податку на прибуток. По кожному податку наводиться окрема стаття міжнародної угоди, де будуть зазначатися ставки. Наприклад, по виплаті дивідендів польським нерезидентам, які мають в українських підприємствах більше 25% у статутному капіталі застосовується ставка 5% замість 15% (ст. 10 Конвенції з Польщею).

2. Загальні формулювання міжнародної угоди. Далі звернути увагу слід на загальні формулювання, так як може бути 3 варіанти:

Варіант формулювання

у міжнародній угоді

Оподаткування

Україна

Інша держава

1

дохід оподатковується тільки в одній (іншій по відношенню до України) державі

Ні

Так

2

дохід оподатковується тільки в одній (іншій по відношенню до України) державі за умови, що нерезидент підтверджує фактичне право на такий дохід.

 Ні, якщо надаються:

 • довідка про те, якої країни він є резидент;
 • підтвердження того, що він має фактичне право* на цей дохід і що такі доходи підлягають оподаткуванню у його країні**

Так

3

дохід може оподатковуватися тільки в іншій державі і дохід може оподатковуватися в Договірній державі (Україні).

Так

Так

* фактичне право = нерезидент є кінцевим бенефіціаром цього доходу, а не проміжною ланкою, наприклад, комісіонером;

** довідку надає податковий орган країни нерезидента, міністерство фінансів або аналогічний державний орган.

3. Визначення термінів. Справа в тому, що терміни у міжнародних угодах можуть відрізнятися від таких у ПКУ. Діятимуть саме міжнародні. Наприклад, можуть бути розбіжності щодо понять “представництво нерезидента”. При наданні консультаційних послуг через своїх співробітників представництво нерезидента вважається створеним, якщо тривалість таких послугу більша 6 місяців (14.1.193 ПКУ). За міжнародною угодою цей строк може бути скорочений до 3 місяців. Відсутність статусу представництва позбавляє необхідності утримувати ПДФО. Представництво ж стає податковим агентом щодо ПДФО.  Аналогічні розбіжності можуть бути по роялті та іншим специфічним термінам.

Легалізація та переклад документів від нерезидента

Однієї лише міжнародної угоди замало. Від нерезидента необхідні й документи. Як мінімум довідка про підтвердження його приналежності до потрібної країни (резидентсво). Усі документи мають бути легалізовані та перекладені українською мовою. Відсутність таких довідок означає відсутність можливості застосувати міжнародну угоду та оподаткування у звичайному порядку.

Порядок легалізації нерезидентських довідок залежить від країни походження:

 • засвідчення апостилем без консульської легалізації – держави Гаазької конвенції (118 держав на сайті МЗС України);
 • без апостилю та консульської легалізації – держави-учасниці Конвенції про правову допомогу, зокрема Чехія, Польща, Білорусь. (додаток до листа Мін’юсту від 11.05.2010 р. № 26-26/291). Також: довідки від податкової Німеччини з гербовою печаткою, сертифікати резидентства США за формою № 6166 (лист ДФС від 08.02.2019 р. № 445/6/99-99-15-02-02-15/ІПК).
 • консульська легалізація – по всім іншим країнам.

Переклад здійснює переклад, а потім документ посвідчується нотаріусом. Якщо нотаріус знає потрібну іноземну мову, то тоді переклад довідки посвідчує сам нотаріус (Порядок нотаріальних дій від Мін’юсту від 22.02.2012 р. № 296/5).

Якщо довідок немає або не встигли їх легалізувати?

У такій ситуації необхідно сплатити податок за загальними правилами, а потім після появи довідок подати уточнюючу декларацію та заяву про відшкодування сплаченого податку або зарахування його в рахунок інших податків і зборів. З цього приводу є лист ДФС від 18.09.2018 р. № 4077/6/99-99-15-02-15/ІПК). 

Заповнення додатку ПН до Податкової декларації

У разі звільнення виплат від оподаткування міжнародними угодами Податкову декларацію з податку на прибуток з заповненим додатком ПН треба подавати все одно, зазначаючи там нулі, а також нульова ставка в графі 5 додатка ПН (лист ДФС від 17.06.2016 р. № 13557/6/99-99-19-03-02-15). Неподача декларації – штраф 170 грн.

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини