Головбух

Єдиний рахунок 2020

8 жовтня 2019
2282
Середній бал: 5 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Єдиний рахунок, єдина звітність з ПДФО та ЄСВ – ці нововведення прийняли восени 2019 року. Які податки зможемо сплачувати через єдиний рахунок, як списуватимуть кошти з рахунку і чи стане простіше сплачувати податки — у статті.

Зміни стосовно РРО 2020 — контроль посилили, а штрафи збільшили!

Як працюватиме єдиний рахунок

Зараз ми сплачуємо кожен з податків нарізно. Окремі платіжки, комісії банкам за послуги. Відтепер ДПС пропонує іншу схему:

 • відкриваємо Єдиний рахунок через Електронний кабінет;
 • поповнюємо цей рахунок;
 • система самостійно розподіляє зараховані кошти по вашим податкам, зборам та іншим обов’язковим платежам у певній послідовності (детальніше – див. нижче);
 • нерозподілений надлишок коштів ви теж можете використати для сплати податків. Заповнити ж платіжку буде максимально легко: достатньо ввести вид платежу та суму. Далі система заповнить усе автоматично;
 • усі витрати на здійснення платежів лягають на ДПС та Казначейство. Платнику податків доведеться сплатити комісію тільки за поповнення Єдиного рахунку.

Яка мета створення системи єдиного рахунку

Система спрямована на три ключових завдання:

 1. Зменшити кількість помилок

Це стає особливо актуальним після запровадження міжнародної кодифікації банківських рахунків IBAN (у нових рахунках 34 знаки).

 1. Забезпечити надходження до держбюджету

Кошти з рахунку списуватимуть у певній послідовності: якщо є податковий борг, то спершу списуватимуть його і тільки потім податки та збори. Щоб податковий борг не виникав, вчасно поповнюйте рахунок і подавайте декларації.

 1. Скоротити час на адміністрування платежів платниками податків та ДПС

Платіжки формуватимуться швидше, а кошти надходитимуть на рахунки державного і місцевого бюджету з одного джерела — єдиного рахунку.

Послідовність сплати податків і зборів за єдиного рахунку

04.10.2019 Верховна рада прийняла Законопроекти № 1051 та № 1049. Вони передбачають автоматичне перерахування коштів по податкам і зборам, у такій послідовності:

 1. борг по ЄСВ (у законодавстві називають недоїмкою);
 2. податковий борг у тій послідовності як він виникав (окрім боргів з ПДВ та акцизу по реалізації пального й етилового спирту);
 3. зобов’язання, які нараховала ДПС на основі ППР (податкових повідомлень-рішень), теж у послідовності виникнення. Наприклад, штрафи;
 4. ті податки і збори, які вказав платник податків при зарахуванні коштів на Єдиний рахунок. Але такі платежі не проводитимуть, якщо існують вищеперераховані борги. Тільки після списання коштів на погашення ЄСВ-недоїмки, податкового боргу та ППР-платежів платник податку зможе керувати своїми коштами на рахунку. Сплатити податки та збори можна лише за кошти, що залишаться після сплати боргів;
 5. якщо залишилися кошти, то автоматично сплачують ті загальнодержавні податки та збори, по яким надходять декларації у послідовності їх подачі (перелік таких податків – див. ст. 9 ПКУ). Сума платежу відповідає податковому зобов’язанню за відповідний період;
 6. місцеві податки і збори (перелік – див. у ст. 10 ПКУ). Теж у хорологічному порядку подачі відповідних декларацій;
 7. за залишковим принципом інші платежі, адміністрування яких покладено на ДПС. Це той же ЄСВ, штрафи за порушення використання РРО тощо. Розподіляти ці платежів буде Казначейство.

Які податки будуть поза єдиним рахунком

Єдиний рахунок все ж таки буде не єдиним. Залишиться рахунок щодо сплати ПДВ в Системі електронного адміністрування (СЕА) ПДВ та рахунок щодо сплати акцизного податку Системи електронного адміністрування реалізації палива та спирту етилового (СЕАРПСЕ).

Через єдиний рахунок не можна сплатити чистий прибуток державними і комунальними підприємствами (та звані держдивіденди).

Коли запрацює система єдиного рахунку та платежів

Нововведення повинне запрацювати з 1 січня 2021 року (у проекті було з 1 липня 2020).

Чи обов’язковим буде використовувати єдиний рахунок

Обіцяють, що платники зможуть добровільно використовувати єдиний рахунок. Для цього необхідно подати заявку, користуватися системою мінімум до кінця року, а потім знову перейти на звичайну сплату податків і зборів, якщо система не сподобається. Якщо у платника залишаться невикористані кошти, він зможе вивести їх назад на свої банківські рахунки.

Арешт єдиного рахунку

Арешт коштів на Єдиному рахунку заборонений. Це перевага системи, адже так платежі по податкам і зборам для підприємства будуть завжди захищені.

Недоліки єдиного рахунку

Головнй недолік системи — необхідність поповнювати рахунок. Для того щоб повною мірою користуватися перевагами платежів, платнику доведеться поповнювати рахунок, по-суті, авансом.

Згодом можуть виникнути “цікаві” нюанси. Кошти списуватимуть з рахунків на певні податкові платежів і штрафи, це може не влаштовувати платника податку, який звик усе контролювати.

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини