Головбух

Цільове призначення земельної ділянки

30 вересня 2019
260
Середній бал: 5 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Інспектори Держгеокадастру контролюють відповідність використання земельних ділянок їх цільовому призначенню. Розглянемо, як класифікувати землю відповідно до її цільового призначення та як його можна змінити. У статті також бухгалтерський облік такої процедури.

Посвідчення власності – це запис у Держреєстрі

Ідеальні зразки розрахункових документів

До 2013 року призначення цільової ділянки можна було знайти в державних актах на право власності на землю. З того часу такі акти уже не видають. Право власності на землю посвідчується через запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. З нього можна отримати інформаційну довідку (витяг) з кадастровим номером земельної ділянки. Вона зокрема містить дані й про цільове призначення ділянки.

Усі колишні державні акти, які були до 2013 р. залишаються чинними (п. 10 розд. VII Закону “Про Державний земельний кадастр” від 07.07.2011 № 3613). Щодо підприємств державної та комунальної власності, то вони ще можуть користуватися землею на основі державного акта на право користування, який теж уже не видають (ст. 92 ЗКУ). 

Що таке цільове призначення земельної ділянки

Цільове призначення земельної ділянки – це її використання за призначенням, яке визначене документацією з землеустрою (ст. 1 Закону “Про землеустрій” від 22.05.2003 р. № 858). Весь цей порядок цільового використання регулює Земельний кодекс України (далі – ЗКУ). Взагалі ЗКУ – це основна нормативка, що зачіпає практично всі земельні питання.

Використання землі за цільовим призначенням важливе й для цілей оподаткування. У разі, якщо земля використовується не за цільовим призначенням особа може втратити пільгу з податку на землю, якщо вона є. Наприклад, це стосується фізичних осіб, які є пільговиками за п. 281.1 ПКУ. Умова обов’язкового цільового використання вказана у п. 281.2 ПКУ.

До речі, якщо зміна використання земельної ділянки відбувається в межах одної категорії, то це не вважається зміною її цільового призначення. Наприклад, підприємство за проектом планувало будувати спортивний зал, однак, потім вирішили будувати розважальний комплекс. В обох випадках категорія одна й та ж сама – земля житлової та громадської забудови.

Категорії та цільове призначення: як вони поєднуються

ЗКУ використовує на перший погляд здавалося б схожі поняття: “категорія земельної ділянки” та “цільове призначення земельної ділянки”. Однак, поняття категорії є більш широким та включає призначення. Наприклад, є категорія “землі сільськогосподарського призначення”. Але в межах даної категорії можуть бути земельні ділянки з різним цільовим призначенням: для городництва, газонокосіння, садівництва, товарного сільського виробництва, сінокосіння та випасання худоби.

Категорії земельних ділянок 2019

Земельні ділянки класифікуються на дев’ять категорій з такими видами цільового призначення: сільськогосподарським; для житлової та господарської забудови; природного та заповідного; оздоровчого; рекреаційного; історико-культурного; лісогосподарського; водного фонду; промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого (ст. 19 ЗКУ).

Кожна з цих категорій має специфічний правовий режим. Крім того, можливі ситуації, коли одна й та сама ділянка належить до декількох категорій, наприклад, оздоровчого та рекреаційного та водного фонду одночасно. У такому випадку треба дотримуватися правового регулювання по кожній з категорій.

Види цільового призначення земельної ділянки

Кожна з вищеназваних категорій має окремі цільові призначення. Їх можна знайти у Класифікації видів цільового призначення земель, яка затверджена наказом Держкомзему від 23.07.2010 р № 548

Процедура зміни цільового призначення земель

Цільове використання землі проходить через усе земельне законодавство і це один з ключових принципів земельного законодавства. Головний обов’язок власника землі – використовувати її за цільовим призначенням. І вона стосується земель не тільки приватної, але й державної і комунальної власності. Потреба може виникнути як побутова (захотіли будуватися на землі), так і виробнича (були сільськогосподарські угідді, а вирішили використовувати під багаторічні насадження).

Зміна цільового призначення ініціюється власниками земельних ділянок. Для розробки проекту землеустрою при зміні ділянки не потрібний дозвіл органів виконавчої влади або місцевого самоврядування.  

Якщо місцева рада відмовляє щодо зміни цільового призначення (незалежно того, на якому етапі це сталося), то її рішення можна оскаржити у судовому порядку. Погодження проекту відведення здійснюються органом місцевої влади протягом 10 днів і підтверджується рекомендованим листом. У разі відмови у листі має бути наведена належна аргументація та відповідні посилання на законодавчі акти.

Зміна цільового призначення земельної ділянки

Зміна цільового призначення  по приватним ділянкам здійснюється різними органами місцевого управління в залежності від місця розташування ділянки. Це можуть бути міська рада, сільська/селищна рада, райадміністрації, облдержадміністрація.

Якщо земельна ділянка в межах населеного пункту, то послідовність дій наступна:

  1. Перевірити спочатку саму можливість зміни цільового призначення земельної ділянки. Така зміна має відповідати плану зонування території, який визначається містобудівними документами. Для цього можна спочатку звернутися за консультацією до спеціалістів з земельних питань виконкому міської ради;
  2. Офіційно звернутися до міської ради на дозвіл проекту відведення. Для цього треба скласти нотаріально засвідчену заяву на зміну цільового використання.  Єдина підстава відмови з боку міської ради – невідповідність такого бажання вимогам закону і містобудівній документації;
  3. Після згоди міської ради звернутися до землевпорядної організації, де укласти договір та замовити проект відведення щодо зміни цільового призначення. Виконавцем проекту може бути тільки особа, яка має сертифікат інженера-упорядника. Треба домовитися про вартість та укласти договір.
  4. Проконтролювати розробку проекту землеустрою та погодити з розробником. Землевпорядна організація після цього здійснює геодезичні роботи. Проект готується у двох формах: паперовій та електронній. Розробка проекту може тривати до 6 місяців;
  5. Повернутися до місцевої ради для погодження проекту. Необхідно отримати рішення про затвердження проекту землевідведення та зміну цільового призначення. Це слід здійснити у місячний строк;
  6. Після погодження наступає наступний етап – територіальне управління Держгеокадастру (кадастрового реєстратора), куди треба подаємо заяву про внесення змін до реєстру стосовно земельної ділянки. Державний реєстратор після цього здійснює зміну цільового призначення в реєстрі. Це відбувається у 14-денний термін;
  7. Внести зміни до Реєстру речових прав на нерухоме майно  за допомогою державного реєстратора, роль якого може виконати також нотаріус;
  8. Замовити та забрати витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (підстава права власності, кадастровий номер і цільове використання).

Штраф за нецільове використання землі

Перевірками займаються інспектори Держгеокадастру. Вони зокрема мають право здійснювати безперешкодне обстеження земельних ділянок, якими володіють або користуються юрособи та фізособи, перевіряти документи на використання й охорону таких земель.

Інспектор має мати наказ Держгеокадастру та посвідчення. Якщо він виявляє порушення, то складає протокол щодо адміністративною відповідальності. Штрафи наступні:

  • нецільове використання земельної ділянки – 85-425 грн для фізосіб, 255-510 грн для посадових осіб підприємств;
  • зайняття земельної ділянки без дозволу (самовільне) – 170-850 грн для фізосіб, 340-1700 грн для посадових осіб.

Крім того, за будівництво без дозволу або зайняття ділянки, забруднення, псування земель, їх без господарське використання можлива кримінальна відповідальність, яка передбачена ст. 197-1, ст. 239, ст. 254 Кримінального кодексу.

Бухгалтерський облік зміни цільового використання земельної ділянки

Бухгалтерські проведення, які супроводжують зміну цільового використання землі будуть наступні:

Господарська операція

Дт

Кт

Сума

1

Перерахована попередня оплата послуг розробки проекту землеустрою землеврядній організації (неплатник ПДВ)

371

(377)

311

12000,00

2

Витрати на створення проекту віднесено на адміністративні витрати, так як їх можна вважати оплатою професійних послуг (п. 18 П(С)БО 16). Підстава – акт приймання-передачі послуг

92

685

12000,00

3

Взаємозалік заборгованостей

685

371

(377)

12000,00

Сама ж земельна ділянка після зміни її цільового призначення продовжує обліковуватися у складі основних засобів. Амортизація на такі об’єкти, нагадуємо, не нараховується.

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини