Головбух

Зміни до Податкового кодексу: огляд законопроекту № 1210

11 вересня 2019
14021
Середній бал: 5 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

У огляді детально про те, що стосується більшості платників податків – адміністрування та основні податки, які зачіпає досить об’ємний законопроект № 1210 (ПДФО, податок на прибуток, ПДВ, єдиний податок).

Коли починають діяти зміни

Скачати Алгоритм заповнення декларації з ПДВ

Якщо невідкладний законопроект № 1210 (далі – Проект № 1210) щодо вдосконалення адміністрування податків та усунення неузгодженостей приймуть, то діяти він почне на наступний день після опублікування. Також є окремі положення, які набирають чинності з 1 січня 2020 року та з 1 липня 2020 року.

Основна ідея змін проекту № 1210

Коротко охарактеризувати проект № 1210, що уже наробив галасу, можна двома словами: трансфертний та адміністративний. Бухгалтерам більшості підприємств можна зітхнути з полегшенням: якихось радикальних змін до порядку розрахунку та сплати податків і зборів він не вносить. У частині оподаткування він більшою мірою стосується тих підприємств, які мають справу з трансфертним ціноутворенням та контрольованими операціями. Однак, в частині загальних змін щодо адміністрування податків зміни до ПКУ 2019 стосуються кожного.

Основні ідеї змін, які нагрянуть:

 • оновлення правил оподаткування трансфертного ціноутворення та звітності по ньому – система трирівневої звітності (уже існуючий звіт про контрольовані операції + глобальний звіт та звіт у розрізі країн), уточнення поняття контрольованої компанії, уточнення критеріїв визнання пов’язаності осіб, оподаткування прирівняних до дивідендів платежів. Дане питання стосується підприємств, які мають значні операції з нерезидентами, мають контрольовані підприємства закордоном;
 • оподаткування виведення капіталу – до дивідендів прирівнюється викуп підприємством в учасника акцій чи частки у статутному капіталі, а також вихід учасника, коли виплачується й частина прибутку, деякі платежі нерезидентам;
 • удосконалення процедур адміністрування податків – це розширення можливостей апелювання рішень контролюючих органів платниками податків,  вмотивованості рішень контролюючих органів.

Як нарахувати і сплатити ЄСВ БЕЗ ШТРАФІВ

Автори проекту № 1210 вказують на те, що він, в першу чергу, спрямований на реалізацію дорожньої карти щодо впровадження Плану дій BEPS, що уже давно був розроблений Кабміном. План дій BEPS – це міжнародна програма боротьби з агресивним податковим плануванням (створення офшорів, переведення прибутку у країни з меншим податком на прибуток тощо).

Увага: проект № 1210 зачіпає всіх платників податків у частині удосконалення адміністрування податків.

Зміни щодо адміністрування податків

По-перше, реалізація принципу винної відповідальності платника податку. Він згадується у пояснювальній записці до проекту. Що воно таке? Можливість податківцям довести вину платника податку, якщо він не вжив достатніх заходів щодо запобігання порушенням податкового законодавства, але міг таке зробити. У межах цього досить абстрактного формулювання у проекті є:

 • про врахування обставин і фактичної поведінки платника податку. Це поняття “фактична поведінка” не визначене. Але є досить “цікавий” п. 44.9 Проекту № 1210: за наявності первинних документів вони можуть буте не враховані через фактичну поведінку платника податку. Крім того, передбачається і зворотна можливість – врахування операцій за відсутності первинних документів на основі тієї ж фактичної поведінки та інших обставин;
 • втратити документи можна лише один раз. Якщо вони були втрачені (знищені) їх можна буде відновити лише один раз. Якщо це відбувається повторно, то така ситуація буде прирівняна до їх відсутності.

Увага: проект № 1210 відкриває можливості контролюючим органам визнавати вину платника податку на основі його “фактичної поведінки”.

По-друге, введення Апеляційної ради для розгляду скарг платників податків. Це буде другий рівень оскарження, який діє при Мінфіні. Перший – це податкова.

По-третє, низка змін щодо перевірок та покарання:

 • збільшення тривалості податкових перевірок на 5 днів (ст. 82 проекту № 1210);
 • зупинення перебігу строку позовної давності 1095 днів, наприклад, при втраті та відновленні платником податком документів (це тепер його не врятує, так як раніше можна було дочекатися спливу позовної давності);
 • не будуть штрафувати, якщо платник податку зможе довести, що проблеми були зі збоєм  електронних систем;
 • збільшуються штрафи, наприклад  за неподання декларації чи недостовірні відомості в ній (2040 грн проти нинішніх 510 грн);
 • пеня нараховуватиметься не лише на суму грошових зобов’язань платника податку, але й на суму несплаченого штрафу. Роль пені – запобігти знеціненню грошей у часі;
 • податкове повідомлення-рішення від контролюючого органу розширюється і повинно містити опис обов’язкову описову та мотивувальну частину;
 • примусове стягнення коштів та продаж майна, що знаходиться у податковій заставі через 30 календарних днів після вручення податкової вимоги (раніше було 60 днів).

Зміни по окремим податкам за проектом № 1210

Нижче наведено основні зміни в податковому законодавстві 2020 щодо окремих податків.

Увага: у цілому податки залишаються без суттєвих змін. Виділити можна  дозвіл на амортизацію автомобілів у ФОП загальної системи, збільшення неоподатковуваного ліміту щодо продажу квартир і автомобілів фізособами.

Ключові зміни за проектом № 1210

Податок на прибуток

1. Акцентовано, що платниками податку є також спрощенці (юрособи та фізособи), а також особи, які провадять незалежну професійну діяльність у частині виплати доходів нерезидентам (раніше це теж було, але тепер їх внесено до переліку платників податків у пп.133.1.1 ПКУ.

2. Згадано азартні ігри та гральні автомати (можливо,  передбачається легалізація даного бізнесу). Об’єктом оподаткування для них є фінансовий результат, а дохід.

3. Внесено норму про зупинення нарахування амортизації основних засобів   у періоді їх невикористання (відсутності експлуатації) у зв’язку з модернізацією, реконструкцією, добудовою, дообладнанням, поліпшенням та консервацією.

4. З’явилися нові податкові різниці, наприклад зменшення/збільшення фінрезультату на суму курсових різниць за П(С)БО 21.

5. Зміни щодо коригування фінансового результати по контрольованим операціям.

Єдиний податок

1. По четвертій групі: якщо нормативна грошова оцінка землі відсутня, то як база нарахування податку використовується нормативна грошова оцінка землі в області.

2. Визначено випадки, коли єдиноподатники подають не тільки свою декларацію, але й декларацію з податку на прибуток (це виплати нерезидентам).

3. Заяву на вибір спрощеної системи можна надсилати в електронній формі.

4. Якщо єдиноподатник визнається контролюючою особою над іноземними підприємствами, то він стає платником податку на прибуток.

5. У разі виплат доходів (не тільки зарплата) працівникам і особам за ЦПХ усі єдиноподатники є податковими агентами і зобов’язані утримувати ПДФО та ВЗ.

ПДВ

1. Скасовано квартальний звітний період. Тепер тільки місячний.

2. Штраф 3400 грн за несвоєчасну реєстрації деяких типів податкових накладних, а саме на звільнені від ПДВ операції та компенсуючих до п. 198.5 ПКУ.

3. Строк 10 календарних днів (зараз 20) на подачу реєстраційної заявки на платника ПДВ, яку можна подавати тепер в електронній формі.

4. Якщо змінюється ставка єдиного податку з 5% до 3%, то можна вказувати перше число місяця, з якого бажана реєстрація платником ПДВ.

5. У разі припинення юрособи реєстрація ПДВ припиняється автоматично.

6. Установлюється 20 днів на реєстрацію у ЄРПН зведених податкових накладних по операціях п. 198.5 ПКУ (компенсуючих податкових накладних).

7. З’явилася ситуація, коли ПДВ нараховується при експорті: якщо продаж відбувся за ціною нижчою за звичайну ціну придбання таких товарів. Оподатковується різниця.

8. Звільнення від ПДВ продажу автомобілів особам з інвалідністю за умови їх цільового використання.

9. Якщо відбулося примусове стягнення податкового боргу, то сума коштів, що була спрямована на погашення боргу з ПДВ зараховується на збільшення показника ∑ПопРах у ЄРПН.

ПДФО

 1. Деталізовано норми щодо податкової знижки. Зберігаємо тепер також і копії усіх договорів, а не тільки платіжні документи.
 2. Збільшено неоподатковуваний ліміт при продажу об’єктів нерухомості та рухомого майна, наприклад автомобілів. Зараз не оподатковується продаж однієї квартири (будинку) на рік, одного легкового автомобіля на рік. Проект збільшує даний ліміт до 2-х об’єктів: 2 квартири, 2 легкових автомобіля (або мопеда, мотоцикла). Ці ж правила діють щодо продажу об’єктів незавершеного будівництва.
 3. Змінено деякі правила обліку амортизації у ФОП на загальній системі. Витрати на модернізацію та ремонт основних засобів тепер амортизуються, а не відносяться на витрати. Підкреслено, що основні засоби і нематеріальні активи мають використовуватися виключно у господарській діяльності (але тепер можна буде амортизувати легкові та вантажні автомобілі, вони виключені з забороненого переліку).

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини