Головбух

Облік абонементів для працівників

10 вересня 2019
58
Середній бал: 5 із 5
Експерт MCFR Головбух

Перш ніж іти до спортзали, бухгалтерові потрібно з’ясувати, чи буде додатковим благом для нього та решти працівників вартість оплаченого абонемента. Адже від цього залежить оподаткування.

Зразковий табель обліку робочого часу Скачати

Абонементи до спортивного клубу для працівників входять до так званого соціального пакета. На законодавчому рівні складові соцпакета не регламентовані, тому кожен роботодавець визначає його на власний розсуд. Щоб зробити своїх працівників здоровішими, підприємство оплачує для них час у тренажерній залі.

Обирайте, який варіант вигідніший: надати працівникові індивідуальний абонемент чи укласти договір на оренду тренажерної зали.

Індивідуальний абонемент

Індивідуальні виплати соціального характеру у грошовій і натуральній формі, зокрема абонементи, належать до інших заохочувальних та компенсаційних виплат у складі фонду оплати праці (ч. 3 ст. 2 Закону про оплату праці та пп. 2.3.4 Інструкції № 5).

Бухоблік

Із господарською діяльністю пов’язати такі витрати у бухобліку не зможете. Тому включайте їх до складу інших витрат операційної діяльності і відображайте на субрахунку 949 «Інші операційні витрати».

Податок на прибуток

Об’єкт оподаткування податком на прибуток визначають за правилами бухобліку. Тому платник податку на прибуток не коригує фінансовий результат до оподаткування на негосподарські витрати.

ПДВ

Якщо ви платник ПДВ і власним коштом оплачуєте працівникові тренажерну залу, маєте право включити до податкового кредиту суму ПДВ, зазначену в податковій накладній. Звісно, якщо зареєстрували її у Єдиному реєстрі податкових накладних. Така операція не пов’язана із господарською діяльністю, тому нарахуйте компенсувальні податкові зобов’язання (пп. «г» п. 198.5 Податкового кодексу України; ПК).

ЄСВ

Базою нарахування ЄСВ для роботодавців є сума заробітної плати, яку нарахували кожній застрахованій особі, за видами виплат, що включають основну й додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, зокрема у натуральній формі, що їх визначають відповідно до Закону про оплату праці. Сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами також є базою нарахування ЄСВ (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ).

Види виплат, що належать до основної, додаткової заробітної плати й інших заохочувальних та компенсаційних виплат визначайте за правилами, встановленими в Інструкції № 5. Оплату абонементів до спортзали, що їх видали працівникам підприємства, зараховують до інших заохочувальних і компенсаційних витрат у складі фонду оплати праці (пп. 2.3.4 Інструкції № 5). Тому їх вартість є базою для нарахування ЄСВ за ставкою 22%.

Якщо працівник оплачує частину вартості абонемента, на суму знижки, що він отримав із вартості придбаного абонемента, також нараховуйте ЄСВ (лист ДФС від 04.03.2016 № 4768/10/28-10-06-11).

ПДФО та військовий збір

Доходи, що надає податковий агент, якщо такий дохід не пов’язаний з виконанням обов’язків трудового найму і не є заробітною платою або винагородою за цивільно-правовими договорами, визнають додатковим благом (пп. 14.1.47 ПК). Отже, з індивідуальної вартості абонемента до спортзали утримуйте ПДФО за ставкою 18%.

До того ж, якщо додаткове благо надаєте у негрошовій формі, суму податку обчислюйте за правилами, визначеними в пункті 164.5 ПК, тобто із застосуванням натурального коефіцієнта — 1,219512 для ставки ПДФО 18%.

Із вартості абонемента утримайте також військовий збір за ставкою 1,5%. Адже об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені статтею 163 ПК (пп. 1.2 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX ПК), тобто загальний оподатковуваний місячний (річний) дохід працівника. Військовий збір нараховуйте без застосування натурального коефіцієнта.

Із правил оподаткування ПДФО є виняток. До оподатковуваного доходу не включають додаткове благо, зумовлене, зокрема, виконанням платником податку трудової функції або передбачене нормами колективного договору (пп. «а» пп. 164.2.17 ПК).

Тобто якщо надання додаткового блага включили до трудового чи колективного договору, воно стає складовою заробітної плати як інші заохочувальні та компенсаційні виплати з відповідним оподаткуванням. Тоді утримуйте ПДФО (18%) і військовий збір (1,5%) без застосування натурального коефіцієнта.

Увага: якщо у колдоговорі передбачили, що надаватимете працівникам абонементи до спортзали, натурального коефіцієнта не застосовуйте.

Якщо можливість компенсувати вартість оздоровчих абонементів записали до розділу «Оплата праці» колективного або індивідуального трудового договору, сума такої компенсації є виплатою, пов’язаною з відносинами трудового найму. Як наслідок, отриманий працівником дохід «на оздоровлення» вважайте заробітною платою. У податковому розрахунку за формою № 1ДФ відображайте його у загальній сумі зарплати, яку нарахували працівникові за звітний квартал, із ознакою доходу «101».

Коли трудовий чи колективний договір не передбачає такої компенсації, з метою оподаткування ПДФО визначайте її як додаткове благо (пп. «г» пп. 164.2.17 ПК). Тоді у формі № 1ДФ відображайте її з ознакою доходу «126».

Сума військового збору потрапить до розділу II форми № 1ДФ за рядком «Військовий збір».

Розглянемо викладене на Прикладі.

Роботодавець компенсує працівникам вартість абонементів

Підприємство компенсувало менеджерові зі збуту Потапенко І. В. вартість абонемента до спортивної зали. Абонемент працівниця придбала самостійно. За положеннями розділу «Оплата праці» колективного договору підприємства сума компенсації працівникам оздоровчих абонементів входить до складу заробітної плати.
Вартість абонемента на місяць — 400 грн. Оклад працівниці — 12 000 грн.
Оздоровчі послуги надає суб’єкт господарювання — неплатник ПДВ

з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Д-т

К-т

1

Нарахували працівниці заробітну плату за місяць (12 000 грн + 400 грн)

93

661

12 400

2

Нарахували ЄСВ (12 400 грн × 22%)

93

651

2728

3

Утримали

ПДФО (12 400 грн × 18%)

661

641/пдфо

2232

військовий збір (12 400 грн × 1,5%)

661

642

186

4

Перерахували

• ЄСВ

651

311

2728

• ПДФО

641/пдфо

311

2232

• військовий збір

642

311

186

5

Перерахували суму зарплати на картковий рахунок працівниці

661

311

9982

 

Корпоративний абонемент

Пошукаємо альтернативний варіант оздоровити працівників. Податківці та ВАСУ неодноразово зазначали, що додаткове благо має бути персоніфіковане, тобто пов’язане з конкретною фізичною особою.

Спортклуби продають корпоративні клубні абонементи до тренажерної зали на певну кількість осіб. Таким абонементом може скористатися будь-який працівник, але лише в час, передбачений умовами договору.

Бухоблік і податок на прибуток

Корпоративний абонемент обліковуйте аналогічно до індивідуального абонемента — як негосподарські витрати — на субрахунку 949. Такі суми не формують різниць у платника податку на прибуток.

ПДВ

Обмежень на вхідний ПДВ немає. Однак через негосподарську мету операції доведеться донарахувати компенсувальні податкові зобов’язання.

ПДФО, військовий збір та ЄСВ

За корпоративним абонементом спортивну залу відвідує невизначена кількість працівників. Зважаючи на це персоніфікувати витрати неможливо. Отже, витрати на придбання корпоративного абонемента не можна розглядати як доходи працівників. Тому не оподатковуйте їх ПДФО і військовим збором. ЄСВ також не нараховуйте.

Резюме

Щоб надавати працівникам абонементи до спортзали з податковою вигодою, укладіть договір із фітнес-клубом. Передбачте в ньому дні і часи, коли працівники відвідуватимуть спортзалу. Так уникнете персоніфікації і не доведеться оподатковувати додаткове благо працівників.

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини