Головбух

Відповідальність головного бухгалтера

9 вересня 2019
3051
Середній бал: 5 із 5
керівник Об'єднаної бухгалтерської редакції MCFR Головбух, сертифікований фахівець з міжнародних стандартів фінансової звітності (ACCA DipIFR(rus))

На консультаційну лінію «Головбуха» звернувся читач з проханням пояснити, чи загрожує йому відповідальність за помилки старого головбуха. Однозначної відповіді дописувач не знайшов. Хвилювання зашкалює, тому вирішив звернутися по допомогу до експерта.

Головбух — одна з ключових персон підприємства. Він тут авторитет, адже:

  • забезпечує дотримання на підприємстві встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання у встановлені строки фінзвітності;
  • організовує контроль відображення на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій;
  • бере участь в оформленні матеріалів, пов’язаних із нестачею та відшкодуванням втрат від нестач, крадіжок і псування активів підприємства;
  • забезпечує перевірку стану бухгалтерського обліку у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах підприємства (ч. 7 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV). І це не вичерпний перелік!

Але й головні герої змінюються. Протягом кількох хвилин ексголовбух передає справи своєму наступнику. Нормативно такої передачі не існує, та без неї не обійтися. Для цього складають акт приймання-передачі справ і передають бухгалтерське життя підприємства у підпорядкування новому головбухові.

Дехто розцінює це як передачу ризиків накладання штрафів за «чужі» помилки. Ми так не вважаємо. Новий бухгалтер відповідатиме лише за збереження отриманих документів, а не за їх зміст. А за старі гріхи мають відповідати ті особи, які свого часу ставили на документах підписи. Це стосується як підписання фінансової звітності, так і оформлення первинних документів, які надалі вплинули на рух активів чи зобов’язання підприємства.

Якої думки органи контролю

Рецепт від ДФС: якщо новий головбух не хоче неприємностей, мусить перевірити бухгалтерську документацію, що залишилася після звільненого попередника і на підставі якої складатиме податкову звітність (лист ДФС від 21.11.2016 № 20011/5/99-99-10-01-16).

На жаль, рекомендація податківців відірвана від реалій життя. Адже хоч як би новачок хотів перевірити все, це — ілюзія. Легше нове підприємство відкрити…

У професійній спільноті обговорюють ризики накладання таких штрафів:

  • адмінвідповідальність за порушення порядку ведення податкового обліку — від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (нмдг) (ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення; КпАП). Але адмінка є «персональним» штрафом посадової особи — винуватця. Тому притягнути до відповідальності нового головбуха не вийде! До того ж є строки, протягом яких органи контролю мають право накласти штраф (ст. 38 КпАП). Навіть якщо правопорушення триваюче*, до нього причетна особа, яка його вчинила. І аж ніяк не новий головбух;
  • кримінальна відповідальність за службову недбалість (ст. 367 Кримінального кодексу України; КК). Тут є законний вартісний бар’єр — істотна шкода. Тобто потенційно відповідальність можлива, якщо недбалість призвела до істотної шкоди — понад 96 050 грн (ч. 4 ст. 364 КК; ч. 5 підр. 1 розд. XX Податкового кодексу України). Хоча і її відбити в суді шанси високі;
  • кримінальна відповідальність за умисне ухилення від сплати податків (ст. 212 КК). Тут немає навіть теоретичних шансів покласти відповідальність на нового бухгалтера. Адже він ніяк не причетний до несплати податків. Згодні з цим і податківці (лист ДПА від 17.04.2002 № 3125/5/26-2119).
* Так називають правопорушення, що почалися з протиправної дії або бездіяльності посадової особи, а потім тривають безперервно через невиконання обов’язків (лист Мін’юсту від 02.08.2013 № 6802-0-4-13/11).

Тож є лише потенційний ризик накладення штрафу за службову недбалість. Але тільки якщо шкода істотна.

Як запобігти можливим неприємностям

Новому головбухові потрібно обмаль часу, аби зрозуміти «кухню» попереднього колеги. Якщо він бачить, що з обліком біда, а запропонована робота того вартує, оптимальний варіант — ініціювати аудиторську перевірку. Та далеко не кожен керівник на це піде. Причина на поверхні — ціна аудиту. Хороший аудит коштує недешево... Тож від такої ідеї одразу відмовляться керівники малих підприємств, середніх — візьмуть паузу для роздумів. А керівник великого підприємства, ймовірно, погодиться, оскільки знає принципи бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини