Головбух

Дочірнє підприємство

9 вересня 2019
286
Середній бал: 5 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Подрібнення бізнесу, відкриття нових підприємств закордоном, придбання підприємств, а також оптимізація оподаткування – це поширені причини створення дочірніх підприємств (“дочок”). Що це з точки зору бухгалтерського обліку і на що впливає? До чого тут консолідована звітність? Відповіді на ці питання – у даній консультації.

Будьте в темі! ТОП-Зміни законодавства у зручній таблиці

Дочірнє підприємство – що це з юридичної точки зору

По-перше, дочірнє підприємство існує окрема організаційно-правова форма підприємства. У КОПФГ ДК 002:2004 вона визначається як таке підприємство, у якого одним єдиним засновником є інше підприємство. Це ситуація 100% власності. Така організаційно-правова форма може існувати на рівні ТОВ, ПП та інших форм. Як правило, такі підприємства мають у своїй назві посилання на свого власника. Наприклад, ДП “Пляж “Лагідний” КП “Літо”.

По-друге, усе ускладнює ч. 8 ст. 63 ГКУ існує досить цікава норма щодо визнання дочірнім тих підприємств, які знаходяться у залежності від інших, а не просто у повній власності. Ця залежність визначається ст. 126 ГКУ. І для її визнання достатньо всього лише переважної участі одного підприємства у статутному капіталі іншого, наприклад це може бути володіння так званим контрольним пакетом акцій у АТ. Однак, це може бути і володіння більше 50% статутного капіталу ТОВ чи іншого господарського товариства. Виходить, що форма за згаданим класифікатором ДК 002:2004 – це всього досить вузький випадок. У назві підприємства взагалі може не бути цих слів “дочірнє підприємство” і воно буде дочірнім.

Підхід до визначення дочірнього підприємства в ГКУ перегукується з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку (П(С)БО).

Дочірнє підприємство – що це з бухгалтерської точки зору

П(С)БО 19 “Об’єднання підприємств” визначає дочірнє підприємство як таке, що контролюється материнським (холдинговим) підприємством. Однак, акцентувати на холдингових підприємствах тут не варто. Достатньо існування відносин контролю між двома будь-якими підприємствами. Наприклад, ПАТ контролює ТОВ – тоді ТОВ – “дочка”. Однак, може бути навпаки: ТОВ контролює ПАТ. Тоді “дочка” – ПАТ.

Постає логічне питання: що таке тоді контроль? Контроль – це не тільки володіння контрольним пакетом чи більше 50% частки у статутному капіталі. Облікові стандарти трактують контроль ширше: це вирішальний  вплив  на діяльність іншого підприємства (господарську, комерційну, фінансову). За цим досить розмитим визначенням існують критерії контролю, які наведено у п. 7 НП(С)БО 2 “Консолідована фінансова звітність” та додатку до нього  – перелік владних повноважень. Права голосу (частка у статутному капіталі) не є єдиною ознакою. Наприклад, дочірнім буде визнається підприємство, якщо провідні його управлінці є пов’язаними особами з “мамою”. Виходить, що два підприємства, в яких директори є близькими родичами за наявності й інших ознак  владних повноважень можуть визначатися як “мама-дочка”. Всі ці критерії та ситуації більш докладно викладено у МСФЗ 10 “Консолідована фінансова звітність”.

Увага: Дочірнє підприємство (“дочка”) – це підприємство будь-якої організаційно-правової форми, що знаходиться під контролем іншого підприємства (“мами”)

Однак, найчастіше як вирішальна ознака контролю використовується саме наявність 50% і більше частки у статутному капіталі.

Дочірнє підприємство і філіал – у чому різниця

Схожість є. Однак, різниця у 2-х аспектах:

  • головний. Філіал не має статусу юридичної особи і вважається структурним підрозділом головного підприємства, хоча й може мати власний рахунок і баланс. Дочірнє підприємство – юридично самостійний суб’єкт, окрема юридична особа;
  • побічний. Дочірнє підприємство може й не на 100% належати материнському. Наприклад власників може бути три: 52%, 18% 30% у кожного. З філіалом таке неможливо.

Які наслідки визнання підприємства дочірнім

Наслідки, в першу чергу, щодо складання фінансової звітності: як мінімум метод участі в капіталі, а як максимум – складання консолідованої фінансової звітності.

Метод участі в капіталі описаний в П(С)БО 12 “Фінансові інвестиції”. “Мама” є інвестором по відношенню до “дочки”. На кожну дату балансу вартість інвестиції (частки в капіталі) у балансі “мами” треба буде коригувати  в залежності від фінансового результату “дочки”.

Увага: Материнські підприємства виконують консолідацію фінансової звітності

Консолідована фінансова звітність – її теж складає “мама”. Однак, у ч. 1 ст. 12 Закону про бухгалтерський облік є звільнення.  Мікро- та малі підприємства не потрапляють під цей обов’язок, якщо вони не становлять суспільний інтерес. Це значить, що ТОВ-мама може не складати консолідовану звітність, якщо воно не належить до класу середніх чи великих підприємств. Однак, ПАТ повинно проводити консолідацію.

Для розрахунків між материнським і дочірнім підприємством в їх обліку використовується рахунок 682 “Внутрішні розрахунки”. Це необхідно для відділення операцій між ними від інших, що є полегшує консолідацію.

Дочірні підприємства, як правило, подають додаткову внутрішню звітність материнському підприємству.

Що дає консолідована фінансова звітність

Консолідація фінансової звітності – це постатейне об’єднання (додавання рядків) фінансових звітів “мами” та “дочки”. Крім того, обов’язково здійснюються процедури виключення результатів операцій між ними (так звані внутрішньо групові операції). Наприклад, якщо “мама” продала “дочці” власну продукцію з прибутком, то дану операцію в ході консолідації треба виключити, так як вона не впливає на фінансовий стан групи (група = “мама” + “дочка”).

У чому різниця між дочірніми та асоційованими підприємствами

Є ще асоційовані підприємства. Про них є згадка і в ст. 126 ГКУ, і в П(С)БО 12. Це підприємства, між якими є відносини суттєвого впливу, тобто відносини, які “не дотягують” до контролю. Критерії наведено у П(С)БО 12, серед яких належність більше 20% статутного капіталу. Щодо асоційованих підприємство консолідована фінансова звітність не складається, а застосовується тільки метод участі в капіталі.

Увага: > 50% – “дочка” й контроль; > 20% – асоційоване й суттєвий вплив

Як впливає консолідація на оподаткування

Сама консолідація не впливає ніяк, так як податок на прибуток рахується по фінансовим результатам звичайної фінансової звітності, а не консолідованої. Однак, взаємні операції між дочірнім і материнським підприємством визнаються операціями між пов’язаними особами з відповідними податковими наслідками, зокрема й щодо ПДВ. Мова йде про застосування звичайних цін і трансфертне ціноутворення.

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини