Головбух

Закупівля лікарських засобів: що з оподаткуванням

29 серпня 2019
132
Середній бал: 0 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Закуповуєте ліки — маєте знати, які податки сплачувати. Про кожен податок детально у статті.

Які податки сплачуються при закупівлі ліків

Зразок фінансового плану КНП Скачати

Податок на прибуток

Закупівля лікарських засобів (ЛЗ) ніяк не впливає на сплату даного податку.

Єдиний податок

На сам податок не впливає. Але один нюанс – при реалізації лікарських засобів єдиноподатнику доведеться використовувати РРО (п. 296.1 ПКУ). Це правило діє з 1 січня 2019 року. Обійти його можна тільки шляхом безготівкового розрахунку. Однак, увага: оплата з використанням платіжних карток такою не вважається – так вважають податківці, наприклад, лист ДФСУ від 11.07.2017 р. № 1129/6/99-99-14-05-01-15/ІПК. Навіть якщо це здійснюється через Приват 24 або подібний сервіс (лист ДФС від 03.07.2018 № 2939/Г/99-99-14-05-01-14/ІПК).

Акцизний податок

Ліки – це не підакцизний товар. Навіть якщо придбавається етиловий спирт і він використовується виключно для виробництва ліків, то податок не сплачується, якщо не порушується його цільове призначення (лист ДФС від 19.07.2019 р. № 3359/6/99-99-12-01-02-15/ІПК).

Мито

На деякі лікарські засоби діє звільнення від мита: згідно п. 13 ст. 282 МКУ це стосується фармацевтичної продукції, сполуки, які потрібні для їх виробництва, якщо вони не виробляються в нашій державі. Вони мають належати до товарних груп 28, 29, 30 УКТ ЗЕД та бути затверджені переліком Кабміну. Такий перелік існує та затверджений кабмінівською постановою від 17.11.2004 р. № 1568. До таких відомих широкому загалу речовин, наприклад, належать рибоксин, силімарин (екстракт розторопші), діоксид титану, гліцерин, винна та лимонна кислота, новокаїн, L-карнітин, диклофенак натрію.

Є ще одне звільнення – щодо лікарських засобів, які ввозяться з метою використання учасниками АТО в обсягах та за переліком визначених Кабміном (п. 41 Розділу XXІ МКУ). Однак, даний пункт не працює через відсутність таких визначених обсягів і переліку.

ПДВ

І з цим податком усе, як завжди, найскладніше, тому розберемо його окремо.

ПДВ при закупівлі ліків

Існує три можливих варіанти з ПДВ:

Варіанти оподаткування ПДВ імпорту лікарських засобів (ввезення на митну територію)

7%

(пп. “в” п. 193.1 ПКУ )

20%

(пп. “а” п. 193.1 ПКУ )

Звільнення від ПДВ

(п. 38 Підрозділу 2 Перехідних положень ПКУ)

Умови:

ЛЗ дозволені для виробництва та застосування на території України

В усіх випадках, коли неможливе застосування ставки 7% чи звільнення від ПДВ

Закупівля ЛЗ на підставі угод зі спеціалізованими організаціями (діє до 31.12.2020 р.)

ЛЗ внесені до Держреєстру ЛЗ

 

Розберемо дані варіанти. Середній варіант зі ставкою 20% використовується, наприклад, у ситуації закупівлі лікарських засобів, які відсутні у Держреєстрі та не закуповуються за державними програмами.

Основним же є лівий варіант – ввезення через сплату імпортного ПДВ 7%. Однак, лікарські засоби необхідно перевірити щодо реєстрації на сайті Державного реєстру лікарських засобів. За Законом “Про лікарські засоби” від 04.04.1996 р. № 123 лікарськими засобами зокрема є лікарські домішки до харчових продуктів, лікарські косметичні засоби, препарати, що впливають на фізіологічні функції  людини, чинять лікувальний або профілактичний вплив.

Уважним треба бути при закупівлі біологічно активних добавок, ситуація з якими цікава в тому, що майже тотожні за складом препарати можуть класифікуватися і як БАД, і як лікарський засіб. Різниця між ними виключно в наявності держреєстрації як лікарського засобу чи її відсутності. У першому випадку ставка ПДВ буде 20%, а у другому – 7%. Приклади таких препаратів можуть бути вітаміни, L-карнітин, силімарин.

Лікарські засоби, які є новими для України, експериментальні й не мають держреєстрації можна ввезти й без ПДВ, тобто з застосуванням пільги. Розглянемо за яких умов це можна здійснити і що таке спеціалізовані організації.

Коли застосовується звільнення від ПДВ

Згаданий вище п. 38 Підрозділу 2 Перехідних положень ПКУ, який містить звільнення від ПДВ одразу за трьох ситуацій, які слід сприймати цілісно, так як їх усі об’єднує одна умова – придбання лікарських засобів відбувається через посередництво спеціалізованих організацій. Договори з ними укладає МОЗ відповідно до виконання затверджених бюджетних програм. Переконатися у цьому можна при ознайомленні з абз. 5 п. 38 Підрозділу 2 Перехідних положень ПКУ (див. також лист ДФС України від 05.02.2018 р. №3375/7/99-99-15-03-02-17). За виконання цієї умови без ПДВ можна:

  • ввезти лікарські засоби, які є у Держреєстрі ЛЗ;
  • здійснити їх перше постачання виробникам;
  • здійснити постачання кінцевому споживачу в межах виконання бюджетних програм.

Дану пільгу з ПДВ можна знайти у  довіднику № 93/2 (інші податкові пільги) на сайті ДФС станом на 01.07.2019. Код пільги 14060518. Даний код слід використовувати не тільки при складанні податкової накладної, але й при заповненні й поданні Звіту про суми податкових пільг.

Також є ще один випадок звільнення від ПДВ при закупівлі лікарських засобів, який стосується лікарських засобів, які ввозяться для використання учасниками АТО в обсягах та за переліком визначених Кабміном (п. 32 Підрозділу 2 Перехідних положень ПКУ). Однак, лише на папері, так як він не працює через відсутність таких визначених обсягів і переліку (та ж проблема з митом).

Умови застосовується звільнення від ПДВ

Для застосування пільги з ПДВ необхідно розібратися з її умовами. Перш за все до питання: що таке спеціалізована організація? Для пошуку відповіді слід звернутися до п. 24 ст. 1 Закону “Про публічні закупівлі” від 25.12.2015 р. № 922. Це, наприклад, ООН, Міжнародна асоціація забезпечення медикаментами та інші.

Увага:  Звільнення від ПДВ при закупівлі лікарських засобів можливе тільки при закупівлі за угодами через спеціалізовані організації

Однак, є ще три умови щодо застосування звільнення від ПДВ:

  • ввезені лікарські засоби мають бути використані за цільовим використанням, тобто за затвердженими програмами;
  • ЛЗ мають бути у Переліку ЛЗ та медвиробів, які закуповуються… спеціалізованими організаціями, затвердженому кабмінівською постановою від 13 березня 2019 р. № 255 (далі – Перелік № 255). Даний перелік пов’язаний зі спецпрограмою, яка затверджена Законом “Про державний бюджет на 2019 рік”;
  • має дотримуватися процедура з Порядку ввезення, постачання і цільового використання ЛЗ, медвиробів, що звільняються від оподаткування ПДВ, затвердженому кабмінівською постановою від 02.12.2015 р. № 1153 (далі – Порядок № 1153).

Порядок № 1153 передбачає таке документальне оформлення ПДВ-пільги при ввезенні лікарських засобів: треба подати заяву до МОЗ, а також копію зовнішньоекономічного договору, лист-зобов’язання щодо постачання виключно в рамках укладеної угоди, завірені копії сертифікатів якості.  Тоді МОЗ  у 5-денний термін видає довідку щодо лікарських засобів, один з 3-х екземплярів якої треба подати до митниці.

 

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини