Головбух

Суборенда приміщення 2019

28 серпня 2019
1936
Середній бал: 0 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

У консультації про тонкощі суборенди, зразок договору суборенди, а також особливості укладання таких договорів.

Суборенда – що це й коли

Суборенда (інша назва – піднайм) – це передача орендарем об’єкта, який він орендував (найняв), у користування іншій особі, теж по договору оренди. Як би цей договір не називався (договір оренди, договір суборенди, договір найму, договір піднайму), але від цього суть відносин, якій виникають за ним не змінюється – це суборенда (піднайм). І на такі договори діють свої правила.

Правила суборенди

Договори суборенди (піднайму) мають обмеженість і підпорядкованість основному договору оренди. Права за договорами суборенди не можуть бути більшими за ті, які виникають за основним договором. Правила договорів суборенди наступні:

  • здати об’єкт, наприклад квартиру чи інше житлове чи нежитлове приміщення, не можна без попереднього дозволу основного орендодавця (ч. 1 ст. 774 ЦКУ). Основний договір оренди може взагалі забороняти суборенду – зазначити таку умову є правом орендодавця;
  • згода основного орендодавця має бути письмова, так як основний договір – договір оренди – укладається у письмовій формі;
  • строк договору суборенди не може бути більшим за термін оренди за основним договором (ч. 2. ст. 774 ЦКУ);
  • припинення основного договору оренди, наприклад визнання у судовому порядку недійсним, має наслідком і припинення договору суборенди. Це свідчення підпорядкованості договорів. Як приклад можна навести постанову ВСУ від 23.01.2018 р. № 920/1008/16 та постанову ВСУ від 16.03.2018 р. у справі № 910/17082/17.

Увага: Договір суборенди похідний від основного договору оренди

Суборенда приміщення 2019
Людмила КРАВЧЕНКО,керівник експертної групи МЦФЕР: Головбух
Державні та комунальні підприємства можуть передавати в оренду нерухоме майно, яке не використовують у своїй діяльності. Орендар, своєю чергою, має право передавати нерухоме майно в суборенду, якщо інше не передбачає договір оренди...

Що не можна орендарю

Таким чином, орендар не може:

  • надати приміщення в суборенду без згоди орендодавця. Навіть у безоплатне користування. Згода потрібне незалежно від того, чи було про це сказано у договорі;
  • встановлювати права для суборендаря більшими, ніж має сам орендар за основним договором. 

Що можна орендарю

Орендар за основним договором може визначати плату за договором суборенди на власний розсуд – це його комерційний інтерес. Така плата може бути як:

  • вища за плату за основним договором. Тоді вигоду (прибуток) отримують як основний орендодавець, так і вторинний. Така ситуація можлива, коли орендар отримав приміщення в найм за низькою ціною;
  • нижчою за плату за основним договором. У такому разі вторинний орендодавець мінімізує свої витрати на найм приміщення, адже отримана плата за суборендою покриває частину його власних витрат на оренду. Подібна ситуація можлива при довгостроковій оренді й тимчасовому простою приміщення, зупиненні бізнесу тощо.

Як скласти договір суборенди

Договір суборенди законодавство: складається договір суборенди за такими ж положеннями як і договори оренди (ч. 3 ст. 744 ЦКУ).

Якщо приміщення здали в суборенду без згоди орендодавця

Якщо факт суборенди виявляється, а згоди орендодавця не було, то мають бути застосовані штрафні санкції, які треба заздалегідь прописати в основному договорі оренди. Окрім цього це підстава для розірвання орендодавцем договору оренди (п. 2 ч. 1 ст. 783 ЦКУ). Як наслідок, договір суборенди також припиняється.

Чи треба орендодавця ознайомлювати з договором суборенди

Таких вимог немає. Але при наданні згоди орендодавець може зажадати вивчити договір суборенди.

Скільки договорів суборенди можна укласти

Кількість договорів суборенди не обмежується. Суборендар теж може здати приміщення в суборенду, але тоді він має отримувати дозвіл свого орендодавця, з яким укладав договір суборенди.

Оподаткування суборенди

В цілому таке ж, як і у звичайної оренди. Однак, спрощенцям 2 групи слід звернути увагу на наступне, що здавати приміщення в оренду вони можуть тільки фізичним особам або іншим єдиноподатникам. Також спрощенцям усіх груп треба

  • мати зареєстрований КВЕД 68.20;
  • дотримуватися обмежень за площею приміщення, яке здають в оренду (суборенду): здавати можна тільки приміщення, які не перевищують 300 кв. м (нежитлові) та 100 кв. м (житлові). Дане обмеження міститься у пп. 291.5.3 ПКУ.

Бухгалтерський облік суборенди

Облік аналогічний договорам оренди. Однак, орендовані приміщення не відображаються на балансі як у вторинного орендодавця, так і у суборендаря, адже не належать їм. Для їх обліку використовується позабалансовий рахунок 01. Облік же доходів і витрат по суборенді нічим не відрізняється від таких по договорам оренди.

Документальне оформлення теж аналогічне: акти приймання-передачі наданих послуг, квитанції платіжних документів, рахунки на компенсацію комунальних послуг тощо.

Зразок Договору суборенди

Скачати зразок

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини