Головбух

Договір про переведення боргу

23 серпня 2019
1165
Середній бал: 0 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

В процесі ведення бізнесу цілком може постати питання технічної неможливості виконання боржником своїх зобов’язань на певну дату. Вирішити дану проблему можна по-різному. Один із способів – здійснити переведення боргу на іншу особу. Як це оформити та чи варто це робити – у даній консультації.

Переведення боргу – не єдиний варіант

Зазвичай подібні операції виникають між підприємствами одного власника бізнесу чи його партнерів. Наприклад, підприємство А поставило підприємству Б товар. Однак, на певну дату у останнього немає грошових коштів оплатити цей товар. Для того, щоб не потрапляти на сплату неустойки за невиконання договору купівлі-продажу власник підприємства Б вирішує заплатити з іншого свого підприємства, у якого є кошти – підприємства В.

Як власнику оформити цю, здавалося б, просту ідею? Одразу зауважимо, що варіантів тут декілька:

  1. підприємства Б і В укладають між собою договір про переведення боргу (ст. 520-524 ЦКУ). Мінус такого кроку – необхідна згода кредитора (підприємства А). Таку згоду можна оформити як лист кредитора до підприємства Б (першого боржника), що воно не заперечує. Або ж укласти договір 3-стороннім: між підприємствами А, Б і В;
  2. зобов’язання виконує підприємство В. Це можна зробити без оформлення договору переведення боргу на підставі ст. 528 ЦКУ. Підприємство Б просто надішле повідомлення підприємству А, що зобов’язання буде виконано іншою особою. Також можливість оплати третьою стороною можна прописати у самому договорі купівлі-продажу або шляхом укладання додаткової угоди до договору, але це не обов’язково. Мінус такого кроку – деяка невизначеність відносин між підприємствами Б і В. Але якщо там один власник, то це не суттєво;
  3. підприємство Б отримує від підприємства В поворотну фінансову допомогу та розраховується з підприємством А. Це врегульовує відносини між Б і В. Мінусом є необхідність оформлення договору про поворотну фінансову допомогу між Б і В, щоб не було податкових проблем.

Увага:  Договір переведення боргу – це договір про заміну боржника і потребує згоди кредитора (ст. 520 ЦКУ)

Обшук у компанії: що робити бухгалтеру

Як бачимо, переведення боргу – це далеко не єдиний і не найкращий варіант вирішення проблеми. Якщо власник один, то найлегший шлях – це варіант № 2. Якщо борг грошовий, то найбільш урегульований у податковій площині – це третій варіант. Радимо обрати саме його (варіант № 3). Він краще підходить і якщо між підприємствами Б і В лише партнерські відносини або є ще інші власники, так як тут все ж таки буде угода про поворотну фінансову допомогу. 

Коли ж може бути кращим саме переведення боргу?

Йти першим шляхом і оформляти переведення боргу доцільно у ситуаціях:

  • є потреба перевести борг на тривалий час. Тобто є необхідність “зняти” борг з одного підприємства та перевести його на інше. Мінусом варіанту з виконання зобов’язання третьою особою (варіант № 2 вище) є те, що боржник не міняється. Документально боржником залишається підприємство А. Угода ж про переведення боргу змінює боржника і тоді підприємство А може пред’явити вимоги щодо виконання зобов’язання виключно підприємству В. Така потреба може виникнути, наприклад, при оформленні банківського кредиту на підприємство Б або при підготовці до його ліквідації;
  • заборгованість товарного характеру. Це ситуація, коли Б отримало від підприємства А аванс на постачання товару, але потім поставити товар не може й постачання цього чи подібного товару йде від підприємства В. Однак, і тут у боржника є більш податково безпечний спосіб вийти з ситуації – оформити придбання у підприємства В товар і далі передати його підприємству А.

Однак, чому даний варіант з переведенням боргу є податково небезпечний?

Увага: Договір переведення боргу – часто не найкращий спосіб вирішити проблему 

Податкова небезпечність переведення боргу

Небезпека договору переведення боргу ховається у двох аспектах:

  • якщо одна зі сторін – спрощенець. Спрощена система (єдиний податок) не допускає негрошових розрахунків. Але ж переведення боргу – це не бартер? Так, не бартер, але у податківців свій погляд на ситуацію і вони бачать тут негрошову форму розрахунку. Варто ознайомитися з листами ДФС від 15.08.2017 р. № 1602/Г/99-99-13-01-02-14/ІПК, від 20.09.2017 р. № 2002/Ш/99-99-15-02-02-14/ІПК;
  • заплутаність ситуації з податковим кредитом і податковим зобов’язанням у випадку переведення  товарної заборгованості. Податківці дають досить суперечливі коментарі й не на користь платників податку. Є ризик отримати несправедливий штраф або довести ситуацію до суду з податківцями.

Про останній нюанс деякі подробиці.

Увага:  Єдиноподатникам краще уникати договорів переведення боргу

ПДВ та переведення боргу

Грошовий  борг. Якщо відбувається переведення грошового боргу, то проблем немає. Сама по собі операція не підпадає під постачання товарів, а тому ПДВ не виникає (п. 185.1 ПКУ). Та й постачальник не змінюється: постачає товар підприємство А, змінюється тільки платник, що не впливає на податкові накладні. Однак, щоб не було проблем, краще щоб і постачання, і укладання договору на переведення боргу відбулися в одному податковому періоді.

Увага:  Переведення товарного боргу – це податково небезпечна операція у платників ПДВ і єдиноподатників, від якої краще відмовитися й вирішити проблему іншим способом. Це краще як для боржника, так і кредитора

Товарний борг. Ця ситуація уже проблемна. Тут змінюється постачальник товару по податковій накладній, треба здійснювати коригування податкового зобов’язання й відповідно податкового кредиту. І податківці користуються неврегульованістю даної ситуації в ПКУ, так як така причина коригування як “переведення боргу” відсутня.

Наприклад,  підприємство Б, що отримало аванс від підприємства А, нарахувало податкове зобов’язання і переводить товарний борг на підприємство В, яке й здійснило постачання товару. Ризик заробити штраф проявиться в тому, що податкова не визнає подальше зменшення податкового зобов’язання у підприємства Б навіть при складеному і зареєстрованому розрахунку коригування, адже гроші все ж таки були отримані саме цим підприємством (перша подія).

Дзеркально постає проблема з оформленням податкового кредиту у підприємства А. Це уже проблема покупця – гроші заплачені, товар від продавця не отриманий. Податковий кредит по першому боржнику треба прибрати, так як операції постачання не було. У певний час у системі навіть можуть “зависнути” 2 податкові накладні (від першого і другого  боржника), що зменшуватимуть ліміт реєстрації.

Для того, щоб потім не судитися з податковою радимо перед укладанням договору з переведення боргу все проаналізувати й ознайомитися з листами ДФС від 09.10.2018 р. № 4355/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, від 22.12.2015 р. № 27403/6/99-99-19-03-02-15. До речі, у першому листі ДФС рекомендує прибрати податковий кредит по першому боржнику не через розрахунок коригування, а через коригування на основі п. 198.5 ПКУ, хоча така причина у самому п. 198.5 ПКУ не передбачена. Але залишається питання: як тоді без реєстрації розрахунку коригування “зняти” податковий кредит по першому боржнику?

Увага: Кредитору краще не давати згоду на переведення товарного боргу, щоб уникнути проблем з податковим кредитом 

Податок на прибуток та переведення боргу

Переведення боргу не впливає на сплату податку на прибуток. Фінансовий результат визначається за бухгалтерським правилами. Податкові різниці по даній ситуації не передбачені. 

Як оформити договір переведення боргу

Якщо все ж таки прийнято рішення укладати договір про переведення боргу, то врахувати слід наступні нюанси:

  • умови боргу не змінюються. Ті самі вимоги, заперечення, які могли бути висунуті першому боржнику, кредитор має право висунути новому боржнику;
  • застава і поручительство надані третіми особами припиняються. На нового боржника їх треба укладати заново;
  • застава надана першим боржником зберігається, якщо інше не визначається договором переведення боргу;
  • договір має бути безоплатним. Інакше, це буде фінансова послуга, яку не можуть надавати звичайні підприємства;
  • договір може бути як двостороннім, так і тристороннім;
  • якщо перший договір нотаріально завірявся, то договір переведення боргу також має нотаріально завірятися;
  • зобов’язання, яке переводиться, має бути детально ідентифікованим (сума, договір на підставі якого воно виникло, між ким укладався цей договір);
  • форма договору не змінюється. Якщо перший договір був письмовий, то й договір про переведення боргу має бути також.

Зразок договору переведення боргу

Зразок договору переведення боргу

 

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини