Головбух

Податкова декларація з туристичного збору 2019

8 жовтня 2019
4968
Середній бал: 5 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Порядок сплати туристичного збору у 2019 році зазнав змін. За ІІІ квартал 2019 року звітувати треба за новою декларацією. У статті зразок заповнення декларації з туристичного збору 2019, порядок заповнення декларації. Скачайте їх і уникніть помилок.

 

Хто подає декларацію з туристичного збору 2019

Туристичний збір – це місцевий податок, розмір якого встановлюється місцевими радами. Механізм його сплати включає поняття податкового агента, тобто фактичний платник і той, хто перераховує й декларує податок до місцевого бюджету, у більшості випадків не співпадають. Пояснимо на простому прикладі:

 • особа приїхала й зупинилася в іншій місцевості в готелі (“турист”). Вона перед поселенням сплачує туристичний збір готелю;
 • готель (“податковий агент”), отримавши туристичний збір, зобов’язаний подати декларацію і перерахувати його місцевому бюджету на спеціальний рахунок у казначействі.

Будьте в темі! ТОП-Зміни законодавства у зручній таблиці

Фактичні платники  туристичного збору (“туристи”, пп. 268.2.1 ПКУ)

Декларація з туристичного збору

Особи, які подають декларацію  (податкові агенти, пп. 268.5.2 ПКУ)

Об’єкти оподаткування (місця поселення,

пп. 268.5.1 ПКУ)

Громадяни України (якщо не перебувають у відрядженні), іноземці, особи без громадянства.

Умови:

 • дані особи розмістилися на проживання (нічліг);
 • у місцевості зупинки таких осіб (адміністративно-територіальній одиниці) діє рішення місцевої ради про встановлення такого збору.
 • юрособи, ФОП, які надають послуги з тимчасового поселення;
 • квартирно-посередницькі організації;
 • юрособи, що мають договір з відповідною місцевою радою.


 

 • готель, кемпінг, мотель, гуртожиток, хостел, будинок відпочинку, туристична база, санаторій тощо;
 • житловий будинок, квартира, котедж, кімната тощо.

Увага: туристичний збір – це справа місцевої ради! Його на певній території може й не бути (нульовий) або ставки можуть відрізнятися від максимальних з ПКУ.

Хто не сплачує туристичний збір

Звільняються від сплати туристичного збору (детальніше – у пп. 268.2.2  ПКУ);

 • особи-резиденти, які знаходяться у відрядженні (резиденти – це особи, які проживають в Україні.);
 • особи-резиденти, які зупиняються у житлових будинках, квартирах, кімнатах, які належать фізичним особам;
 • діти до 18 років;
 • особи, які лікуються, оздоровляються у санаторіях, які мають акредитацію на медичну практику;
 • інваліди та по одній особі, які їх супроводжують;
 • ліквідатори аварії на ЧАЕС. 

Пільги при сплаті туристичного збору

Зрозуміло, що всі перераховані особи повинні мати підтверджувальні документи щодо своєї пільги:

 • відряджені – копію наказу про відрядження;
 • діти – свідоцтво про народження або паспорт;
 • особа в санаторії – путівку, а санаторій – акредитаційні документи (ліцензію);
 • інваліди та ліквідатори – відповідні посвідчення;

Якщо згаданих документів немає, то всі ці особи мають сплачувати туристичний збір (ЗІР 123.01). Копії документів платник податку має зберігати для податкової перевірки. 

Чи подають декларацію фізособи які поселили іноземців

Ні, не подають. Однак, іноземці сплачують туристичний збір з 2019 року незалежно від наявності відрядження та свого місця зупинки, у т.ч. якщо розташовуються на нічліг у фізичних осіб. Виняток тільки якщо вони є членами сім’ї першого чи другого ступенів споріднення такої особи.

Увага: фізособи, які є власниками квартир, житлових будинків тощо не є податковими агентами та не подають декларацію з туристичного збору.

Туристичний збір іноземець сплачує самостійно перед заселенням. За пп. 268.6 ПКУ особа-хазяїн квартири (житлового будинку) має перевірити у нього документ про сплату.

Коли подати декларацію з туристичного збору 2019

Декларація подається щокварталу. Вчасно – це протягом 40 кал. днів з кінця кварталу. Наприклад, за ІІІ квартал 2019 року – 11 листопада 2019 року (за новою формою). 

Ще 10 кал. днів –  на сплату податковим агентом  податку до місцевого бюджету. Однак, місцеві ради можуть вимагати сплату туристичного збору авансом (до 30-го числа включно кожного місяця).  

Нова форма декларації з туристичного збору 2019

З формою (бланком) декларації з туристичного збору у 2019 році склалася дивна ситуація:

 • у розрахунку податку у 2019 р. сталася суттєва зміна, податківці навіть придумали ще у лютому проект нової декларації, але…. не ввели його вчасно у дію. В  результаті  І квартал і перше півріччя 2019 року відзвітували за старою формою, яка була не зовсім придатна;
 • 13 серпня 2019 року нарешті оприлюднили наказ Мінфіну від 08.05.2019 р. № 186, який і вводить нову форму декларації. І уже за ІІІ квартал треба звітувати за новою формою, хоча за податковими правилами це треба було б робити з ІV кварталу, тобто з наступного звітного періоду (така норма є у п. 46.6 ПКУ). Роз’яснення ДПС з цього приводу можна знайти тут .

Увага:  ІІІ квартал 2019 року – туристичний збір за новим бланком декларації, який має тепер додаток

Отже, для звітування за  ІІІ квартал 2019 р. використовуємо декларацію з наказу Мінфіну від 09.07.2015 р. № 636 (у редакції наказу Мінфіну від 08.05.2019 р. № 186).

Алгоритм заповнення нової декларації з туристичного збору 2019

Розглянемо тепер, як заповнити новий бланк податкової декларації з туристичного збору 2019.

Заповнення декларації розпочинаємо з додатку, який містить розрахунок податкових зобов’язань з туристичного збору (розділ І) та авансових внесків (розділ ІІ). Останній розділ заповнюється, якщо місцева рада встановлювала таку вимогу щодо сплати туристичного збору авансом. 

№ реквізиту (рядка)

Як заповнити

Загальна частина декларації

Порядковий №

У даному полі вказуємо цифру від 1 до 4 кількості поданих декларацій за рік. Наприклад, декларація за ІІІ квартал  буде мати цифру 3, так як декларація за І півріччя була під номером 2 і т.д. Кожний тип декларацій нумеруємо окремо, тобто якщо подавали уточнюючу, то вона в загальну нумерацію не входить. Нову нумерацію починати з причин оновлення форми декларації не потрібно.

1

Ставимо відмітку “˅” щодо обраного типу податкової декларації:

 • звітна – якщо подаємо декларацію вперше (звичайна ситуація);
 • звітна нова – якщо виявили помилку і звітна дата ще не настала. Декларація з такою позначкою відміняє попередню й зараховується як подана (без штрафних санкцій);
 • уточнююча – якщо виявили помилку уже після звітної дати (або за минулі звітні періоди) і для цього подаємо окрему уточнюючу декларацію. Тут уже буде штраф і пеня, які розраховуються в ряд. 8-9 розділу І додатка до декларації. Інший спосіб виправити таку помилку – уточнити показник минулої декларації при подачі поточної декларації.

2.1

Вказуємо період, за який звітуємо. В уточнюючій декларації дане поле не заповнюємо.

2.2

Заповнюємо лише для декларації з позначкою “уточнююча” або якщо виправляємо помилку у минулому періоді, використовуючи поточну декларацію. Це період, у якому виправляємо помилку.

3

Наводимо дані про себе – повне найменування або ПІБ (для підприємця).

4

Зазначаємо код ЄДРПОУ (для юросіб і підприємців) або реєстраційний номер облікової картки платника податку (для фізосіб).

Зазначити номер паспорту можуть тільки особи, які мають відповідну відмітку в паспорті (через релігійні переконання).

5

Вказуємо основний КВЕД згідно реєстрації.

6

Заповнюємо стандартні реквізити юрособи чи ФОП. E-mail та факс – за бажанням.

7

Вказуємо найменування органу ДПС. Декларація подається до місцевого податкового органу за місцезнаходженням платника податку, де він перебуває на обліку (роз’яснення ДФС).

8.1

Вносимо суму з кол. 13 ряд. 3 розділу І декларації. Якщо таких додатків кілька, то знаходимо суму по всім додаткам.

8.2-8.5

Заповнюється при виправленні помилки за минулі звітні періоди.

9

Вказуємо кількість тих додатків, які підготовлені платником податку. Декларація подається одна, але якщо об’єкти розташовані за різними адміністративно-територіальними одиницями, то по кожній з ній (по кожному органу місцевого самоврядування) заповнюється окремий додаток у декларації.

Доповнення

Будь-які відомості, які бажає додати до декларації платник податку. Треба зазначити номер та коротко описати зміст доповнення.

Розділ І. Розрахунок податкового зобов’язання

Частина вгорі

Повторюємо реквізити з загальної частини декларації. Номер додатка ставимо починаючи з 1. Якщо всі об’єкти знаходяться в межах одної адміністративно-територіальної одиниці, то буде тільки додаток з № 1.

1. Податковий період

2. Код за КОАТУУ

Шукаємо код адміністративно-територіальної одиниці у класифікаторі КОАТУУ. Нагадуємо, що ставки податку діють тільки для певної території. Збір може бути навіть відсутній, якщо місцева рада не затвердила його (нульовий).

Місце проживання (ночівлі), кол. 2

Вносимо назву або умовне позначення місця проживання (ночівлі). Це можуть бути готель, кемпінг, мотель, база відпочинку тощо.  Всі ці об’єкти мають бути попередньо подані до ДПС через форму № 20-ОПП.

Наприклад, “Готель “Президентський”. Якщо декларант володіє декількома  готелями чи іншими об’єктами оподаткування, то рекомендуємо у дужках зазначати їх адресу. Це ж саме стосується квартир, житлових будинків тощо. Якщо рядків не вистачає, то додаємо нові.

Загальна кількість діб, кол. 3

Вказуємо скільки діб за звітний період проживали в даному місці (людино-діб). Кількість діб наводимо за період з початку року, а не кварталу.

Добу визначаємо за такими правилами:

 • початок від 12 год дня (!) до 12 год наступного дня (всього – 24 години);
 • будь-яку “зайву” годину до чи після 12:00 (дня) округлюємо до повної доби. ПКУ не передбачає іншого періоду проживання, ніж доба.

Дані правила складено на основі роз’яснень: ДФС у ЗІР 123.02, листа Мінекромрозвитку від 18.02.2019 р. № 4501-06-7002-03 (з цим листом погоджуються і податківці).

Для прикладу зверніть увагу, як визначається кількість діб у різних ситуаціях:

 • особа поселилася о 12:00 5 серпня 2019 року та виселилася о 12:00 7 серпня 2019 року. Це 2 доби (5-6, 6-7);
 • особа поселилася о 19:00 5 серпня 2019 року та виселилася 6 серпня 2019 року о 09:00. Буде вважатися повна 1 доба, хоча особа прожила в готелі всього 14 годин;
 • особа  поселилася о 09:00 5 серпня 2019 року та виселилася о 14:00 7 серпня 2019 року. Це 4 доби. Повні 2 доби по 24 години + додаткові “округлені” 2 доби.

При бронюванні та попередній оплаті проживання туристичний збір не сплачується, так як оплата і бронювання ще не означає заселення, а збір сплачується лише перед заселенням (лист ДФС від 30.01.2019 р. № 312/ІПК/10-36-12-03).

Якщо 2 людини ночувало 3 доби, то буде 6 людино-діб і т.д.

Розмір мінімальної заробітної плати (на 01.01), кол. 4

У 2019 році – це 4173 грн. Це треба для розрахунку ставки збору.

Ставка збору (%), кол. 5, кол. 6

Вказуємо ставку туристичного збору з постанови місцевої ради. Наприклад, Чернігівська міська рада зрівняла ставки і для іноземців і резидентів і зробила туристичний збір 0,5% (внутрішній та в’їзний). Максимальні ж ставки за ПКУ:

 • 0,5% мінімалки – внутрішній туризм;
 • 5% мінімалки – зовнішній туризм.

Виходить, що у 2019 р. максимальний збір – 208,65 грн/доба для іноземців та 20,87 грн/доба для резидентів. У разі, якщо місцева рада встановила туристичний збір з запізненням, наприклад, з 13.02.2019 р., то протягом 01.01.2019 р. – 12.02.2019 р. ставка туристичного збору вважається мінімальною, тобто нульовою (лист ДФС від 19.03.2019 р. № 1110/6/99-99-12-02.

Податкова пільга,

кол.7-12

У деклараціях за 2019 рік заповнювати не треба. Це все буде з 2020 року – тоді набере чинності постанова Кабміну від 31.10.2018 р. № 891.

Усього нараховано збору, кол. 13

Множимо:  кол. 3 (людино-діб)×кол. 4 (мінімалка)× кол. 5 або 6 (ставка збору, %)/100.

Результат округлюємо до сотих, тобто наводим у гривнях з копійками.

У 2020 році треба буде ще віднімати розмір пораховано пільги, якщо вона є.

Ряд. 3

Знаходимо суму податкових зобов’язань за квартал з попередньо порахованих сум по кожному об’єкту.

Рядки 4-9

Заповнюємо, якщо були виявлені помилки.

Розділ ІІ. Розрахунок авансових внесків

Рішення органу місцевого самоврядування

Наводимо реквізити рішення місцевої ради, за яким визначено обов’язок сплачувати туристичний збір авансом.

Такого може й не бути і тоді авансові платежі не потрібні й заповнювати розділ ІІ також не потрібно.

Усього нарахованого збору, кол. 2

Це значення кол. 13 з розділу І.

Сума авансових внесків по кварталах (кол. 3-5)

Заносимо суми авансових платежів, які сплачувалися у кожному кварталі (сплачуються вони щомісяця, тому в одній колонці буде сума по 3-м місяцям відповідного кварталу).

Сума надміру сплаченого авансового внеску, кол. 6

Заносимо суму з кол. 7 розділу ІІ додатка до декларації з туристичного збору за попередній звітний період. Для декларації за ІІІ квартал ним буде перше півріччя. Цифру у даному рядку слід писати зі знаком мінус (“–”).

При першому заповненні даної форми це буде різниця ряд. 5 і ряд 2 з декларації за перше півріччя за старою формою.

Сума сплати з урахуванням фактично внесених авансових платежів, кол. 7

Рахуємо за формулою: від фактичної суми туристичного збору (кол. 2) віднімаємо суму авансових внесків (за квартали, кол. 3-5), яка відкоригована на суму переплати (кол. 6). Формула розрахунку є у самому бланку декларації. 

Якщо сума вийде < 0, то її треба буде перенести до кол. 6 наступної декларації.


Зразок заповнення декларації з туристичного збору 2019

За поданим алгоритмом наведемо приклад заповненої декларації за ІІІ квартал 2019 року, який можна знайти нижче.

Приклад заповнення податкової декларації туристичного збору 2019

Приклад заповнення податкової декларації туристичного збору 2019

Місцева рада не встановила туристичний збір: чи подавати декларацію

Вважаємо, що краще подати. Справа в тому, що платник податку зобов’язаний подавати декларацію, якщо (п. 49.2 ПКУ):

 • у звітному періоді виникає об’єкт оподаткування;
 • наявність показників, які підлягають оподаткуванню.

Так як об’єкт оподаткування все ж таки у такому разі виникає, але оподатковується за мінімальною ставкою (0%), то показники, які підлягають декларуванню – нульові.

Якщо ж не хочеться подавати декларацію, то тоді убезпечте себе зверненням за індивідуальною консультацією до місцевого органу ДПС, так як неподача декларації за п. 120.1 ПКУ – штраф 170 грн, повторно за рік – 1020 грн. Виходить, за рік 4 неподачі – 3230 грн (=170+3×1020).

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини