Головбух

Первинний облік давальницької сировини

8 серпня 2019
946
Середній бал: 0 із 5
консультант з питань бухгалтерського обліку та оподаткування, Полтава

Переробне підприємство отримало від сільгосппідприємства насіння соняшнику як давальницьку сировину для виробництва олії. Експерт пояснить, як вести первинний облік надходження сировини, отримання готової та супутньої продукції.

Із позиції Податкового кодексу України (ПК) давальницька продукція — це сировина, матеріали, напівфабрикати, комплектувальні вироби, енергоносії, які їх власник (суб’єкт господарювання — замовник) передає іншому суб’єкту господарювання (виробникові). Мета — виробництво готової продукції. Тож після переробки власник або за його дорученням інша особа отримає вже не сировину, а готову продукцію (пп. 14.1.41 ПК).

Основна характеристика давальницької сировини — право власності на неї не переходить від замовника до підрядника (переробного підприємства). Підрядник виробляє із сировини готову продукцію і повертає її замовникові (власнику давальницької сировини). Супутню продукцію передає разом з основною.

Як укласти договір на переробку

З юридичного погляду це договір підряду (ст. 837-864 Цивільного кодексу України; ЦК).

За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов’язана на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник — прийняти й оплатити виконану роботу (ст. 837 ЦК). Договір підряду укладають на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи, результат якої передають замовникові.

Базові особливості виконання підрядником роботи з матеріалу замовника визначає стаття 840 ЦК. Для первинного обліку сировини нас цікавлять такі:

  • підрядник зобов’язаний надати замовникові звіт про використання матеріалу і повернути його залишок;
  • у договорі визначають норми витрат матеріалу, строки повернення його залишку й основних відходів, а також відповідальність підрядника за невиконання або неналежне виконання своїх обов’язків.

Тож, аби задокументувати переробку, укладіть договір підряду. Зазначте в ньому норми витрат сировини та інформацію про залишки. Результат роботи оформте Звітом про використання сировини.

У договорі підряду також зазначте, яку кількість продукції отримаєте від переробки (див. Додаток 1).

Додаток 1

Первинний облік давальницької сировини

Як підрядник документує переробку продукції

Переробне підприємство під час переробки давальницької сировини використовує ті самі документи, що й під час виробництва будь-якої продукції із власної сировини. Наведемо один із можливих способів документування зі зразками документів, що їх складають на різних етапах виробництва.

надходження сировини на склад/цех

За нашим зразком договору підряду сировину передають за накладною. Якою саме — не уточнюємо. Тож це може бути будь-яка накладна. Наприклад, товарно-транспортна (ТТН), накладна-вимога на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів (форма № М-11) тощо. У накладній доречно написати, що сировину передають за договором (зазначити його реквізити), без переходу права власності на неї (див. Додаток 2).

Додаток 2

Первинний облік давальницької сировини

Переробник може отримувати сировину від замовника на склад, а потім зі складу передавати до цеху переробки. Тоді накладну підписує комірник.

Коли переробник отримує продукцію одразу в цех, її приймає відповідальна особа (майстер, бригадир тощо).

Якщо сировину отримали на склад, відобразіть її у складських документах. Наприклад, у картці складського обліку матеріалів (форма № М-12). Комірник також може виписати прибутковий ордер (форма № М-4), але не обов’язково. Йому достатньо розписатися на накладній замовника. Таку накладну виписують щонайменше у двох примірниках: один для комірника, другий — для замовника.

Далі комірник передає сировину на склад. Цю операцію можна оформити накладною-вимогою форми № М-11 або лімітно-забірною карткою (застосовуйте форми №№ М-8, М-9 чи М-28, М-28а).

Облік у цеху

У цеху сировину обліковує відповідальна особа (майстер, бригадир тощо) в Матеріальному звіті форми № М-19. Звіт складає в одному примірнику в кількісному вигляді. Наприкінці місяця передає його до бухгалтерії. До звіту додає всі документи на приймання сировини (накладні тощо) і на її вибуття. У Звіті зазначає кількість документів на прибуток і видаток.

Документами на вибуття є акти на списання сировини у виробництво, виробничі звіти, накладні на передачу іншим відповідальним особам тощо.

У бухгалтерії підприємства отриманий звіт «розцінюють». Тобто проставляють ціни, визначають вартість за рухом сировини (див. Додаток 3). Оскільки право власності на сировину до переробника не переходить, на балансі її не відображайте. Обліковуйте давальницьку сировину на позабалансовому субрахунку 022 «Матеріали, прийняті для переробки».

Додаток 3

Первинний облік давальницької сировини

Оприбуткування готової продукції

Готову продукцію оприбутковуйте на підставі виробничого звіту. Додавайте до нього накладні (форми № М-11) на передачу продукції на склад підприємства. Якщо готову продукцію оприбутковують безпосередньо в цеху й на склад не передають, накладні складати не обов’язково.

Виробничий звіт складайте зі встановленою на підприємстві періодичністю (на кожне замовлення, наприкінці кожної зміни, щотижня, щомісяця тощо). Це робить особа, відповідальна за виробництво. Затверджує звіт керівник підприємства. У звіті зазначайте: кількість ресурсів, що фактично використали на виробництво; нормативні витрати; відхилення, якщо вони є; пояснення природи таких відхилень; кількість виробленої продукції.

Нормативно встановленої форми звіту немає. Кожне підприємство розробляє форму самотужки з орієнтиром на власні потреби і вид виробництва (див. Додаток 4).

Додаток 4

Первинний облік давальницької сировини

На підставі виробничого звіту списуйте давальницьку сировину — насіння соняшнику. Тобто в матеріальному звіті по обліку давальницької сировини витрати відображайте у графах 7 і 8.

Разом із цим оприбуткуйте готову продукцію. Для цього можна скористатися формою Матеріального звіту № М-19. Заповніть її так, як показано у Додатку 3.

У бухгалтерському обліку спишіть кількість отриманої сировини з позабалансового субрахунку 022 «Матеріали, прийняті для переробки». Натомість на субрахунку 023 «Матеріальні цінності на відповідальному зберіганні» оприбуткуйте готову продукцію.

Передача готової продукції замовнику

Підрядник передає замовнику:

  • готову продукцію, виготовлену з давальницької сировини;
  • послуги з переробки;
  • звіт про використання давальницької сировини.

Оформити ці операції можна трьома різними документами. Наприклад, готову продукцію передати за накладною, звіт скласти окремим документом, а послуги переробки передати за актом.

Однак зручніше оформити один документ (див. Додаток 5). Кожне підприємство на свій розсуд вирішує, які саме документи оформлювати.

На підставі акта приймання-передачі відображають:

  • вибуття готової продукції в Матеріальному звіті з обліку готової продукції;
  • списання готової продукції з позабалансового субрахунку 023 «Матеріальні цінності на відповідальному зберіганні»;
  • операцію продажу послуг переробки в бухгалтерському обліку.

Додаток 5

Первинний облік давальницької сировини

Наведений спосіб документування виробництва продукції з давальницької сировини не єдиний. Ми запропонували найбільш практичний. Остаточний вибір способу документування — за вами!

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини