Головбух

Відрядження медичних працівників

21 серпня 2019
83
Середній бал: 0 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Відрядження може стосуватися кожного працівника і медзаклад тут не виняток. Лікарі, молодший медперсонал, допоміжний персонал – усі вони можуть побувати з різних причин у відрядженні. Не говорячи уже про адміністративно-управлінський персонал та керівників, які найчастіше бувають у відрядженнях. Які особливості оформлення відряджень для медзакладів-КНП розглянемо у даній консультації.

Особливості відряджень у медзакладах-КНП

Зразок фінансового плану КНП Скачати

У консультації висвітлимо особливості відряджень саме до реорганізованих медзакладів у формі комунальних неприбуткових підприємств (КНП), а не бюджетних установ. У порівнянні з останніми вони мають наступні відмінності:

 • на них прямим чином не поширюється дія низки “бюджетних” інструкцій щодо відряджень. Мова йде про Інструкцію про службові відрядження в межах України та закордон (наказ Мінфіну від 13.03.1998  № 59, далі – Інструкція № 59) та кабмінівську постанову “Про суми та склад витрат державних службовців…” від 02.02.2011 р. № 98 (далі – Постанова № 98). Чому “прямим чином”? Тому що у певних випадках, вони можуть вживатися, про що детальніше розглянуто нижче;
 • сума добових може бути й більша за “бюджетні” 60 грн, а сума витрат за готель може бути більша за “бюджетні” 600 грн/доба.

СКАЧАТИ ШПАРГАЛКУ Якими документами підтвердити витрати на відрядження

На цьому відмінності й закінчуються. Інше все, так як і в усіх. А чим же тоді облік відряджень медпрацівників у КНП відрізняються від звичайних підприємств? Тим, що фінансування може бути за рахунок бюджетних коштів і ось тут якраз треба буде згадати “бюджетне” минуле.

Коли на медзаклад-КНП працюють “бюджетні” правила відряджень?

Рекомендуємо перечити вступні частини Інструкції № 59 та Постанови № 59. У них чітко сказано про їх застосування у випадку, якщо організація “частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів”. Це не означає, що якщо відрядження здійснюється за певною програмою з місцевого (або державного) бюджету, тобто за рахунок бюджетних коштів, то треба застосувати дану бюджетну нормативку. І тоді добові 60 грн та готель 600 грн стають нормою, яку не можна порушувати. І це не тільки при відрядженнях, але й при направленні медпрацівників на навчання за рахунок певної цільової бюджетної програми.

Додамо, що фінансування з НСЗУ по програмі медичних гарантій не вважається фінансуванням медзакладу з бюджету, так як це не бюджетні асигнування, а оплата послуги, яку надав медзаклад за договором для НСЗУ. Отже, щодо медпрацівників, які їдуть у відрядження й фінансуються з рахунок коштів НСЗУ – використовуємо правила “комерційних”, а не “бюджетних” відряджень.

Увага:  У  загальному випадку для медзакладів діють правила “комерційних” відряджень

Також є ще один нюанс щодо Інструкції № 59: їх полюбляють податківці. У своїх листах вони постійно посилаються на неї незалежно від того, яке підприємство: приватне, державне, комунальне чи це бюджетна установа. Тому правила оплати відряджень, розрахунку добових, документального підтвердження витрат у медзакладу мають бути такими ж, як в Інструкції № 59 з урахуванням п. 170.9 ПКУ. Для того, щоб не виникало суперечок з податківцями щодо отримання відрядженою особою додаткового блага.

Увага: Відрядження за бюджетні кошти – як наслідок, застосовуємо правила  “бюджетних” відряджень

Як приклад, наведемо ситуацію з оплатою вихідних днів у відрядженні: застосовуємо п. 10-11 Інструкції № 59, так як ПКУ дану ситуацію не врегульовує, а ДФС все одно “відправить” на дану інструкцію. Тобто при вибутті у відрядження у вихідний день надаємо медпрацівнику інший день відпочинку після повернення, а при поверненні його назад у вихідний день це робити не обов’язково. Крім того, нарахування зарплати медпрацівнику за такий день можливе тільки, якщо він доведе, що працював у цей день. У загальному випадку на відрядження поширюється графік роботи цього працівника у медзакладі. Якщо субота-неділя у нього вихідні, то вони будуть вихідними й у відрядженні (добові отримає, зарплату за ці дні – ні).

Добові та оплата готелю медпрацівнику

Отже, якщо не 60 грн, то скільки можуть бути добові для медпрацівника? Будь-якими, але не меншими 60 грн. Менше не рекомендуємо – такі добові можна розцінити як порушення трудових прав медпрацівника. Добові мають забезпечувати йому фінансування харчування та інших потреб у відрядженні й важко буде обґрунтувати при перевірках Мінпраці, чому добові вийшли раптом меншими за усталену державну норму. Щодо максимальної суми, то вони можуть бути 100, 150, 200 грн і т.д., але звернути увагу треба на оподаткування:

 • не оподатковуються добові у сумі до 10% від мінімалки на 1 січня (на 01.01.2019 р. це буде 417,3 грн);
 • якщо добові більші, то сума перевищення підпадає під оподаткування ПДФО та ВЗ (18% та 1,5% відповідно) як додаткове благо. ЄСВ платити з такої суми не потрібно. Наприклад, добові 500 грн, тоді  – 417,3 грн не оподатковуються, а 82,7 грн підпадають під оподаткування.

Увага:  Сума добових може бути визначена Положенням про відрядження по медзакладу

Однак, кожного разу призначати різну суму добових не рекомендуємо, так як добові розглядаються за трудовим законодавством як сума, що покриває особисті потреби працівника у відрядженні. Такі потреби однакові для кожного медпрацівника, незалежно від того, чи він належить до молодшого медперсоналу, лікарів чи адмінперсоналу, керівників. Сума добових бажано, щоб була затверджена певним внутрішнім нормативним документом по медзакладу (наказ про суму добових, положення про відрядження) тощо.

Нагадуємо також загальне правило: виплатити добові медпрацівнику треба перед відрядженням (ст. 121 КЗпП). Інакше це буде порушення трудового законодавства (лист Мінсоцполітики від 07.11.2013 р. № 998/13/155-13).

Відрядження медпрацівниць

Окремо виділимо жіночу частину медпрацівників, так як зазвичай у медзакладах вони становлять зазвичай більшу частину. Є певні загальні обмеження щодо їх відряджень (це для всіх, а не тільки медзакладів, ст. 176-177 КЗпП):

 • заборонено направляти у відрядження вагітних жінок;
 • заборонено направляти жінок, що мають дітей віком до 3 років;
 • треба запитати згоду на відрядження у жінок з дітьми від 3 до 14 років або дітьми-інвалідами. Вони законно можуть відмовити.

Що не буде відрядженням для медпрацівника?

Нагадаємо також деякі ситуації, коли медпрацівник не вважається направленим у відрядження:

 • поїздка здійснюється в межах одного населеного пункту. Якщо це приміська зона, то треба перевірити, чи не віднесена вона уже до територіального складу міста;
 • у медпрацівника роз’їзна робота з пересувним характером. Наприклад, лікарня має районний чи обласний статус. Є водії, медперсонал, які за своїми посадовими інструкціями виїздять на виклики, наприклад, по швидкій. Необхідно перевірити відповідні посадові інструкції таких працівників і відкоригувати їх у разі проблеми. Їм за колективним договором виплачується надбавка за роз’їзний характер роботи, а не добові;
 • якщо медпрацівник поїхав без наказу керівника. Це не відрядження;
 • якщо їде медпрацівник, у якого посада та посадова інструкція суперечать меті відрядження. Так, не може їхати хірург укладати договір (ст. 21 ст. 31 КЗпП). Якщо це так, то треба компенсувати йому іншим чином (премія тощо), але не через відрядження, так як ДФС може визнати такі відшкодування як додаткове благо;
 • працівник їде на навчання або семінар. Навчання не вважається відрядженням, але добові та оплата вартості житла має відбуватися за правилами відряджень. Семінари Мінфін також прирівняв до навчання (лист Мінфіну від 20.05.2013 р. № 31-07230-16-27/15177). Хоча по грошах і підтвердних документах виходить практично одне й те саме, що й відрядження, але наказ має бути інший.

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини