Головбух

Як списати прострочені ліки: 6 кроків

2 липня 2019
368
Середній бал: 0 із 5
експерт з бухобліку та оподаткування, Київ

Склад отримав гліцерин і видав його відділенням. Використали не все. Строк придатності засобу минає. Як його списати? Скористайтеся алгоритмом зі статті. Списуватимемо гліцерин, але принцип алгоритму універсальний. Використовуйте його для списання й інших лікарських засобів.

Згідно з Державним реєстром лікарських засобів України гліцерин є лікарським засобом для зовнішнього або фармацевтичного застосування. Залежно від тари строк його придатності становить два або п’ять років. Зазвичай медичні заклади обліковують гліцерин як сировину на субрахунку 201 «Сировина і матеріали».

Прострочений гліцерин потрібно вилучити, списати й утилізувати, а перед цим — перевірити запаси цього засобу у всіх матеріально відповідальних осіб (МВО), що отримували його. Всі операції мають знайти відображення в документах і бухобліку. Упоратися допоможе Алгоритм.

Зразок фінансового плану КНП Скачати

Крок 1. Проведіть інвентаризацію

МВО відділення, поста, маніпуляційної кімнати, де виявили прострочений засіб, того ж дня має повідомити про нього керівника, щоб провести інвентаризацію.

Інвентаризація за фактом виявлення зіпсованих цінностей у день встановлення цього факту — законодавча вимога (абз. 5 п. 7 розд. І Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879). Обсяг інвентаризації визначає керівник медзакладу.

Перевірте всіх МВО, що отримували гліцерин. У результаті матимете інформацію про всі запаси гліцерину на місцях — і придатного, і простроченого. Щодо простроченого гліцерину складіть окремий інвентаризаційний опис. Інвентаризаційна комісія також має скласти акт про наявність лікарських засобів, що не підлягають подальшому використанню. Форма акта — у додатку 1 до Правил утилізації та знищення лікарських засобів, затверджених наказом МОЗ від 24.04.2015 № 242 (далі — Правила № 242).

Крок 2. Вилучіть прострочений засіб

Прострочений гліцерин за накладними-вимогами на внутрішнє переміщення вилучіть із місць зберігання. Кількість вилученого гліцерину має відповідати кількості, зазначеній в акті про наявність лікарських засобів, що не підлягають подальшому використанню.

Передайте вилучений гліцерин працівникові, що веде первинний облік відходів. Він відповідатиме за нього до передавання на утилізацію. Для тимчасового зберігання непридатного гліцерину виділіть спеціальне приміщення або принаймні зону. Головне — розмістіть його окремо від інших, придатних, лікарських засобів і медичних виробів.

У підприємства, що утилізуватиме непридатні лікарські засоби, має бути ліцензія на провадження господарської діяльності у сфері поводження з небезпечними відходами.

Крок 3. Спишіть прострочений засіб

На підставі акта про наявність лікарських засобів, що не підлягають подальшому використанню, складіть акт списання, де зазначте:

  • кількість непридатного гліцерину;
  • його вартість — за одиницю та сумарну.

Вартість віднесіть до інших витрат операційної діяльності (абз. 6 п. 2.1 Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів, затверджених наказом Мінфіну від 10.01.2007 № 2; далі — Рекомендації № 2).

Запаси при вибутті оцінюйте за методом, що визначили в обліковій політиці медзакладу згідно з пунктом 16 П(С)БО 9 «Запаси» та пунктом 2.15 Рекомендацій № 2.

Нестачі та втрати запасів у межах норм природного убутку під час зберігання, а також нестачі та втрати запасів понад норми природного убутку визнавайте витратами звітного періоду. Відобразіть їх фактичну собівартість (з урахуванням транспортно-заготівельних витрат) за дебетом субрахунку 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей» (абз. 2 п. 5.7 Рекомендацій № 2).

Установіть винну особу. Це може бути працівник, який запланував зайвий обсяг лікарських засобів або використовував/відпускав свіжіші лікарські засоби, а давніші залишав на потім тощо.

Якщо суму транспортно-заготівельних витрат узагальнюєте на окремому субрахунку обліку запасів, щомісяця розподіляйте її між сумою залишку запасів станом на кінець звітного місяця і сумою запасів, що вибули у звітному місяці (абз. 6 п. 9 П(С)БО 9 «Запаси», п. 5.6 Рекомендацій № 2).

Суму транспортно-заготівельних витрат, яка належить до запасів, що вибули, визначте як добуток:

Середній відсоток транспортно-заготівельних витрат
×
Вартість запасів, що вибули

Середній відсоток визначте діленням:

Сума транспортно-заготівельних витрат на початок звітного місяця і за звітний місяць
÷
Сума вартості запасів на початок місяця і тих, що надійшли протягом місяця

Крок 4. Нарахуйте зобов’язання з ПДВ

Крок 4 стосується медзакладів — платників ПДВ. Під час придбання гліцерину такий медзаклад відносив суму ПДВ до податкового кредиту, тобто мав на меті використовувати гліцерин у господарській діяльності.

Після списання медикаментів в КНП простроченого гліцерину маєте утилізувати його. Податківці не вважають утилізацію операцією з господарської діяльності. Тому медзаклад на дату списання простроченого гліцерину нараховує зобов’язання з ПДВ відповідно до підпункту «г» пункту 198.5, пункту 189.1 Податкового кодексу України (ПК).

Зобов’язання з ПДВ визначайте на дату початку фактичного використання придбаної партії гліцерину, яку підтверджують первинні документи (абз. 9 п. 198.5 ПК).

У місяці списання медзаклад зобов’язаний скласти на гліцерин зведену податкову накладну і зареєструвати її у ЄРПН.

Крок 5. Утилізуйте та відзвітуйте

Ваш медзаклад напевне вже уклав договір про утилізацію із підприємством, яке має ліцензії на провадження господарської діяльності у сфері поводження з небезпечними відходами. Відходи на утилізацію передавайте у строки, обумовлені договором.

Вид і вартість послуги з утилізації залежить від виду та складу лікарської сировини; причин утилізації; ваги; пакування; наявності з-поміж відходів шприців, ампул, контрольованих засобів — прекурсорів, вакцин, антисептиків, генотоксичних препаратів. Всі нюанси пропишіть у акті приймання-передачі.

Коли отримаєте акт надання послуг з утилізації, віднесіть їх вартість на інші витрати операційної діяльності.

Поінформуйте територіальний орган Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками, що передали лікарські засоби на утилізацію (п. 6 розд.  ІІ Правил № 242). Форму звіту містить додаток 2 до Правил № 242. Зазначте у звіті відомості про:

  • передані лікарські засоби;
  • назву, код ЄДРПОУ, номер ліцензії підприємства, що утилізувало їх;
  • дату й номер акта приймання-передачі.

Наочно — у Прикладі.

Списуємо та оплачуємо утилізацію простроченого гліцерину

Інвентаризація виявила 10 флаконів простроченого гліцерину (25 г). Комісія вилучила засіб з обігу та склала акт про наявність лікарських засобів, що не підлягають подальшому використанню.

Бухгалтер оцінив вибулі лікарські засоби за методом ФІФО — згідно з обліковою політикою медзакладу. Вартість одиниці — 12,75 грн (без ПДВ).

Гліцерин передали на утилізацію. Відповідному підприємству перерахували аванс у розмірі 100% — 300,00 грн (з ПДВ). Після утилізації сторони підписали акт про надання послуг з утилізації на суму 300,00 грн (з ПДВ).

Вартість списаного гліцерину та витрат з його утилізації відносимо на результат операційної діяльності. Кореспонденція субрахунків бухгалтерського обліку — у Таблиці.

 Облік утилізації лікарських засобів

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини