Головбух

Банкрутство фізичної особи 2019

14 червня 2019
237
Середній бал: 0 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Борг береш – собі на шию ярмо кладеш. Дана приказка актуальна була в будь-які часи, але особливо вона згадується у скрутні особисті моменти та періоди економічних криз. Девальвація гривні та збільшення суми валютних кредитів, підвищення плати за комунальні послуги, крах бізнесу… Чи є вихід з боргової ями? Виходом може бути процедура банкрутства фізособи – це та чарівна паличка, через яку будуть списані усі борги. Або їх частина.

Що таке банкрутство?

Банкрутство – це визнання особи неплатоспроможною та, відповідно, списання тих боргів, які вона не може оплатити. Попередньо відбувається процедура опису та продажу майна. Це якщо дуже спрощено. Раніше в Україні така процедура могла бути застосована лише для юросіб. У юросіб кінцевим наслідком стає ліквідація.

 Списання безнадійної дебіторської заборгованості

Окрім такого фіналу, можливе також відновлення платоспроможності, наприклад, через процедуру санації.

Увага: Банкрутство – юридичне визнання неспроможності погасити борги та їх списання.

А що ж фізособи? Вони ж теж можуть опинитися в ситуації неможливості виплати боргу.

Банкрутство фізичної особи 2019 – уже можливе?

Банкрутство фізосіб стане можливим з 21 жовтня 2019 року. Саме з цієї дати вступає в дію Кодекс України з процедур банкрутства (закон про банкрутство фізичних осіб від 18.10.2018 р. № 2597, скорочено – Кодекс про банкрутство, або КБ). Книга четверта КБ якраз присвячена цьому.

Визнати банкрутом можна як підприємця, так і звичайну фізособу, яка не має реєстрації підприємцем.

Увага: Фізособи можуть списати свої борги через процедуру банкрутства з 21 жовтня 2019 року

Умови, за якими можна розпочати процедуру

Умов декілька (ст. 115 КБ):

 • заява фізособи. Фізособа, яка хоче розпочати таку процедуру, має подати спочатку заяву до Господарського суду. На основі даної заяви, якщо інші умови початку провадження, дотримані, суддя призначить арбітражного керуючого по процедурі;
 • розмір боргу (уже простроченого) ≥ 30 мінзарплат (у 2019 р. – це 125 190 грн). Додамо, що неустойки, штрафи, пеня в суму боргу не рахуються;
 • планові платежі не сплачуються 2 місяці та їх сума більша 50 % місячних платежів за кожним банківським кредитом (або іншим зобов’язанням);
 • є постанова по виконавчому провадженню, що у фізособи відсутнє майно, на яке може бути звернене стягнення.

Також можливо відкриття справи й за інших обставин, якщо є загроза неплатоспроможності (ч. 2 ст. 115 КБ).

Увага: Сума простроченого боргу перевищила 125 190 грн у 2019 року – привід задуматися про банкрутство 2019.

Також є ще одна умова – боржника не має бути притягнуто до адміністративної/кримінальної відповідальності за неправомірні дії, які пов’язані з його неплатоспроможністю (ч. 4 ст. 119 КБ).

Чи всі борги можна списати?

Одразу наведемо ті борги, які списати не вдасться:

 • борги по аліментам (за нинішніх жорстких умов сума може набігти суттєва);
 • борги по ЄСВ (це єдиний соціальний внесок, тобто платіж, що сплачується до фондів соціального страхування). Борг з ЄСВ може виникнути тільки у фізосіб-підприємців;
 • борги по відшкодуванню шкоди, яка призвела до каліцтва, ушкодження здоров’я, смерті.

До речі, якщо  вищеперераховані борги уже є, то їх доведеться спочатку виплатити і лише тільки після цього суд матиме можливість списати борги по процедурі банкрутства (ч. 3 ст. 125 КБ).

Увага: Аліменти через банкрутство списати не вийде…

Виходить, що можна списати такі борги: банківський кредит, позику, борг за комунальними послугами. У проекті під забороною було списання боргів з азартних ігор та парі, але в самому прийнятому КБ про них згадки немає. Виходить, що їх можна списати теж, якщо документально підтвердити. Хоча проблемою тут може стати те, що такі борги не є договірними.

Спочатку реструктуризація

Однак, суд не одразу визнає банкрутство. Спочатку буде розпочата процедура відновлення платоспроможності через спробу реструктурувати борги. Цим буде займатися арбітражний керуючий.

Перший крок. Спроба домовитися

Реструктуризація – це спроба домовитися з кредиторами. Наслідками можуть бути: відстрочення платежу, продовження строків оплати, списання (прощення) частини боргу, прощення фінансових санкцій, пені тощо. Також може відбутися долучення до процедури певних гарантів, оплати боргів третіми особами.

Крім того, законодавство передбачає досить “цікавий” пункт – покращення майнового стану фізособи через її працевлаштування, перекваліфікацію  (ч. 4 ст. 124 КБ). Яким чином даний захід буде реалізовуватися практично – невідомо. Можливо, банк-кредитор сам працевлаштує боржника до себе з пристойною оплатою праці, щоб боржник важко працюючи міг віддати борг? В тім КБ “натякає” на такий захід. 

На етапі реструктурування може бути й продана частина майна боржника.

На процедуру реструктуризації відводиться 120 днів (ч. 1 ст. 120 КБ).

Другий крок. Рішення суду про банкрутство чи закриття справи.

Наслідки після банкрутства

Всьому є своя ціна. Навіть якщо справа доведена до кінця, то наслідки для фізособи будуть протягом декількох років, а саме:

 • 5 років не можна починати нову процедуру банкрутства;
 • 3 роки фізособа не може вважатися особою з бездоганною діловою репутацією (наслідком цього, скоріше всього, буде негативна кредитна історія та відмови банків при видачі кредитів, а також заборона щодо незалежної професійної  діяльності у ролі адвоката, приватного нотаріусу, працювати у фінмоніторингу тощо, тобто там де законодавчо вимагається наявність бездоганної дідової репутації);
 • 5 років фізособа має повідомляти про те, що вона була визнана банкрутом, новим потенційним кредиторам, поручителям, а також при заставі майна (це вимагається робити письмово).

Увага: Відсутність бездоганної ділової репутації може бути перепоною щодо певних видів діяльності

Обмеження під час провадження справи

Однак, це ще не все. 120 днів від початку провадження до оголошення банкрутом чи закриттям справи на фізособу теж накладається низка обмежень:

 • бути поручителем;
 • укладати договір позики чи довічного утримання, переведення боргу;
 • продавати майно, якщо його вартість перевищує 10 мінзарплат.

Крім того, суд може накласти й інші обмеження, наприклад, заборонити виїзд закордон, накласти арешт на майно, заборонити укладати договори (ч. 2 ст. 118 КБ). 

Що втратить особа-банкрут?

Фізособа втратить частину свого майна. Звичайно, якщо таке є. Цим буде займатися арбітражний керуючий: він проведе інвентаризацію, прийме вимоги кредиторів, проведе з ними збори, відкриє спецрахунок у банку, на який будуть зараховуватися кошти від продажу майна.

Що залишиться у банкрута?

Що ж тоді продано не буде? За ч. 5 ст. 131 КБ, ч. 3 ст. 132 КБ це:

 • житло, якщо воно є єдиним місцем проживання сім’ї боржника (за умови, що квартира до 60 кв. м загальною площею; або якщо не більше 13,65 кв. м на кожного члена сім’ї; житловий будинок – до 120 кв. м);
 • рахунки в пенсійних фондах і фондах соцстрахування;
 • суд може виключити майно загальною вартістю до 30 мінзарплат, якщо воно є неліквідним, а також майно яке є необхідним для задоволення нагальних потреб боржника-банкрута та членів його сім’ї.
Майно родичів продаватися не може. Однак, вони можуть виплатити борг за планом реструктуризації за їх добровільної згоди. 

А чи можна переписати майно перед банкрутством?

З початком провадження справи вводиться мораторій і такі дії виконати не можна. Однак, якщо це відбулося перед початком процедури? На перший погляд, КБ даний момент замовчує. Однак, ч. 5 ст. 116 містить тонкий натяк на документи: декларації за 3 роки, в яких є й майно членів сім’ї боржника (навіть колишньої дружини, якщо після розірвання шлюбу не пройшло 3 роки). У ч. 4 ст. 119 КБ є одна “цікава” підстава відмови: відсутні підстави для відкриття провадження у справі про неплатоспроможність. Таким чином, суд усе ж таки може визнати, що майновий стан боржника та його сім’ї цілком достатній для погашення боргів і відмовити у відкриття справи про неплатоспроможність боржника.

Увага: Якщо є статки у близьких родичів, дружини, чоловіка, то суд може відмовити у відкритті справи

Через вищеописану ситуацію немає переписування майна на близьких родичів може нічого не дати. Принаймні здійснювати це треба ще за 3 роки до банкрутства.

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини