Головбух

Як індексацію оптимізувати і штраф оминути

31 травня 2019
499
Середній бал: 0 із 5
керівник Об'єднаної бухгалтерської редакції MCFR Головбух, сертифікований фахівець з міжнародних стандартів фінансової звітності (ACCA DipIFR(rus))

Ваша лікарня стала комунальним некомерційним підприємством (КНП) — змініть підхід до індексації зарплати. Втекти від неї не вийде, а ось оптимізувати — ще й як. Експерт пояснить, як це зробити

Індекс інфляції (таблиця 2000-2019) 

Якщо ваше КНП невелике, а зарплату працівникам нараховуєте за посадовими окладами (тарифними ставками), можете застосовувати винятково Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078 (далі — Порядок № 1078). Якщо не потрапили під ці характеристики або хочете оптимізувати індексацію — скористайтеся одним з альтернативних варіантів. «Головбух: Медицина» підкаже, який краще обрати.

Власний порядок індексації

Як індексацію оптимізувати і штраф оминути

Цей варіант підійде госпрозрахунковим підприємствам, тобто тепер і вам (п. 5 Порядку № 1078). Свій порядок пропишіть у колдоговорі (лист Мінсоцполітики від 29.04.2016 № 234/10/136-16).

Переваги — заповните індексаційні прогалини. Усе, що не дописали автори Порядку № 1078, маєте право визначити самостійно. Приміром, як індексувати зарплату відрядників.

Мінуси — побільшає роботи та витрат.

1. Маєте попрацювати нормотворцем та прописати «свої» правила індексації. За основу беріть Порядок № 1078.

2. Доведеться виділяти кошти хоча б на невеличкий індексаційний гандикап — своєрідну страховку дотримання законодавчих гарантій працівникам. Адже індексацію потрібно виплачувати щонайменше в сумі, яку передбачає Порядок № 1078.

3. Муситимете перевіряти, чи не погіршуєте умови індексації порівняно з тими, що визначає Порядок № 1078. Цю інвентаризацію індексації можете робити раз на рік, приміром в інвентаризаційний бум.

Випереджальна індексація

Як індексацію оптимізувати і штраф оминути

Право проводити випереджальну індексацію надає роботодавцям пункт 5 Порядку № 1078. Приклад обчислення містить додаток 5 до цього документа.

Головний меседж — стала доплата замість індексації. Цю доплату інколи називають твердою сумою індексації.

Визначте розмір доплати (випереджального підвищення). Зазвичай це роблять із початку року. Щомісяця нараховуйте працівникам доплату, а індексацію — ні. Відстежуйте, коли сума індексації дожене доплату. Тоді припиніть доплати і почніть нараховувати індексацію або встановіть нове випереджальне підвищення (див. Схему).

Скачати схему:

Схема індексації

Якщо до вподоби цей варіант, пам’ятайте про правила індексації:

 • базовим місяцем вважайте той, у якому випереджально підвищили дохід (лист Мінсоцполітики від 05.08.2015 № 221/10/137-15);
 • для подальшої індексації або чергового підвищення доходів випереджальним шляхом індекс споживчих цін обчислюйте наростаючим підсумком з наступного за базовим місяця;
 • нараховуйте суми індексації або підвищуйте грошові доходи випереджальним шляхом із першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому офіційний індекс споживчих цін, на якому базується сума індексації, перевищив суму випереджального підвищення доходів.

Розглянемо Приклад випереджальної індексації. Для наочності візьмемо індекс споживчих цін у 2018 році.

Як індексацію оптимізувати і штраф оминути Підвищення доходів випереджальним шляхом

Базовий місяць випереджальної індексації на підприємстві — січень 2018 року. Прогнозований рівень інфляції — 9%. Стала сума підвищення — 160,00 грн (1762,00 грн* × 9%). Право на індексацію доходів виникає в листопаді. Позаяк сума можливої індексації у листопаді дорівнює 73,64 грн (1841,00 × 4,0%), а стала доплата — 160,00 грн, працівники отримують лише доплату.

У грудні підприємство також виплатить лише «тверду» суму підвищення, оскільки індексація становить 76,84 грн. Із січня 2019 року знову доведеться вирішувати: індексувати зарплату випереджальним шляхом чи обрати інший варіант індексації.

* Прожитковий мінімум для працездатних осіб на 1 січня 2018 року.

Переваги — формально індексацію не проводите.

Мінуси:

 • маєте —
  – щомісяця порівнювати суму доплати та суму можливої індексації;
  – прописати порядок випереджальної індексації в локальному акті — найліпше в колдоговорі;
 • зростає фонд оплати праці, адже доплату нараховуєте навіть у тих місяцях, коли права на індексацію доходів не виникає.

Щомісячне/щоквартальне мінімальне підвищення окладу

Як індексацію оптимізувати і штраф оминути

Це «обхідний» варіант, щоб уникнути індексації. Посадові оклади чи тарифні ставки (годинні ставки і відрядні розцінки) підвищують щомісяця або один раз на два місяці, аби не нараховувати індексацію.

Переваги — індексувати зарплату не потрібно.

Мінуси:

 • часті зміни до штатного розпису;
 • можливе нераціональне збільшення фонду оплати праці;
 • штрафонебезпечність.

Як індексацію оптимізувати і штраф оминути  Нераціональне збільшення фонду оплати праці

Коли щомісяця «автоматом» збільшуватиме на 10 грн оклад у 5000 грн, то в останній місяць року він дорівнюватиме 5120 грн, а річні витрати на індексацію становитимуть 780 грн (10 + 20 + 30 + … 120).

Про ризики — докладніше. Держпраці** погоджується, що формального порушення законодавства немає, однак може розцінити такий механізм підвищення доходів працівників як відсутність соціальної відповідальності роботодавця і його спробу зменшити витрати на оплату праці попри інфляцію.

** Про це дізнайтеся на сайті Держпраці у розділі новини → новини областей → онлайн прийом → основні.

Інспектора Держпраці точно зацікавить, як побудована система оплати праці та чи витримали міжпосадові (міжтарифні) співвідношення між посадами, як того вимагає стаття 96 КЗпП. На підприємстві маєте визначати базу для встановлення диференційованих розмірів оплати праці. Відтак у технічних працівників (робітників найпростіших професій) підвищення буде меншим, а у фахівців, професіоналів та керівників — вищим. Автоматично підвищувати посадовий оклад на однакову сумунеможливо, якщо система оплати праці побудована правильно.

Якщо ви обрали цей варіант, насамперед переконайтеся, що немає накопиченої індексації. Якщо вона є — «обнуліть» її: підніміть оклад так, щоб загальна сума підвищення зарплати була більшою за наявну індексацію. А вже з наступного місяця підвищуватимете оклади щомісяця, якщо не боїтеся ризикувати.

Можливий і «трансформований» підхід — підвищувати тарифні ставки один раз на три місяці, якщо виникає право на індексацію. При цьому сума зростання має перекривати суму можливої індексації. Мінсоцполітики погоджується, що такий варіант можливий, проте не уточнює, на яку суму підвищувати оклади, адже індекс споживчих цін змінюється (лист від 04.01.2018 № 1/0/66‑18).

Недолік цього підходу: бухгалтер на собі відчує всі «принади» недосконалого механізму індексації зарплати. Адже можливу індексацію доведеться розраховувати щокварталу. Якщо взяти минулорічні показники для індексації, то за базового місяця січень вперше індексувати зарплату потрібно було за листопад. Тобто, навіть якщо підприємство протягом року не підвищувало зарплату, індексаційні витрати мінімальні.

Відповідальність

Пам’ятайте, що індексація 2020 — одна з мінімальних державних гарантій (лист Держпраці від 19.05.2016 № 5548/4/4.3-ДП-16).

За невиплату чи неповну виплату індексації сплачуватимете штраф — 10 мінзарплат на момент виявлення порушення за кожного працівника, щодо якого припустилися порушення (абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП). Ціна порушень, виявлених 2019 року: 41 730 грн × кількість працівників, щодо яких порушили індексаційні вимоги.

За неправильне обчислення індексації штраф менший у 10 разів і дорівнює лише одній мінзарплаті (лист Держпраці від 07.05.2018 № 3570/4.1/4.1-ДП-18).

Тож наполегливо радимо товаришувати з індексацією, хоч ця дружба і непроста. А ще ліпше, якщо заробіток ваших працівників зростатиме часто і на значну суму — тоді про індексацію зможете забути.

 

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини