Головбух

Облік оплати періодики в КНП

30 травня 2019
418
Середній бал: 0 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Інформація цінна в наш час як ніколи. Медзаклади найчастіше передплачують видання про медичну справу, також з бухгалтерського обліку. Періодика може бути у паперовій чи електронній формі. Як ведеться облік передплати? Це тема консультації.

Оподаткування передплати періодики ПДВ

Медзаклад може бути платником ПДВ. При передплаті періодичних видань питання може постати про облік ПДВ. Чи є даний податок по періодиці?

Періодика у паперовій формі. Згідно пп. 197.1.25 ПКУ передплата на періодичні видання звільняється від оподаткування ПДВ. при чому не тільки сама періодика, але й її доставка.

Періодика у електронній формі. Така періодика оподатковується ПДВ. У пп. 197.1.25 ПКУ мова йде лише про друковані видання. Існує також по даній темі лист ДФС від 22.04.2015 № 8508/6/99-99-19-03-02-15. У ньому підкреслюється, що оподатковуються електронні видання, які доставляються:

  • через веб-сайти (Інтернет);
  • у вигляді CD (DVD) дисків.

Передплата інформаційно-консалтингових послуг. Інколи передплата електронних періодичних видань через веб-сайти оформляється як інформаційні послуги. Оподатковується ПДВ на загальних підставах, як і всі послуги (пп “б” п. 185.1 ПКУ).

Книги. А от книги звільняються від ПДВ в обох формах, як паперовій, так і електронній. Про це чітко вказано у тому ж пп. 197.1.25 ПКУ. Ті ж самі періодичні видання можуть випускати свої матеріали у вигляді книг, наприклад, книгу з питань оподаткування. У ній можуть бути ті ж самі матеріали, що були раніше опубліковані, але це уже не журнал, а книга. Отже, слід звернути увагу на форму, в якій оформлений продукт, який придбаваєте. Рекомендуємо зазирнути не тільки на обкладинку, але й до супровідних документів. Періодичні видання мають номер випуску, певний календарний період (кварта, місяць).

На яких рахунках вести облік витрат на періодику?

Передплата за своєю суттю є авансом, який медзаклад сплачує видавцю періодичного видання. Спочатку гроші – потім отримання продукту в матеріальній чи нематеріальній формі чи інформаційно-консалтингової послуги. В цілому можливі 2 підходи:

  • використання для обліку рахунку витрат майбутніх періодів 39;
  • використання рахунку для обліку виплачених авансів 371.

Який з цих варіантів обрати? Вони рівноцінні. Однак, рахунок 371 все ж таки більші підходить до авансам по товарам, в той час, як 39 – по послугам. Тому варіант з обліком витрат майбутніх періодів тут на першому місці.

Рахунок витрат майбутніх періодів дозволяє розподілити сплачені витрати між періодами. Наприклад, якщо грошова сплата передплати на періодичне видання відбулася у грудні 2019 року, але журнал буде надходити лише в наступному 2020 році, то некоректно визнавати витрати у грудні 2019 року, так як послуга фактично буде отримуватися лише наступного року. У такій ситуації у грудні будуть витрати майбутніх періодів (рахунок 39), які потім будуть списуватися рівними частинами (1/12) на витрати періоду щомісяця у 2020 році. Аналогічну функцію може виконати і рахунок 371.

Найбільш поширений підхід обліку періодики – витрати майбутніх періодів (39) з поступовим списанням на витрати періоду (92)

Для обліку витрат періоду по періодичним виданням можна обрати рахунок обліку адміністративних витрат 92. Він підходить для всіх журналів і газет, особливо бухгалтерської, юридичної тематики. Щодо медичних  журналів, то тут уже можливі варіанти:

  • використати той же рахунок 92;
  • обрати рахунок обліку загальногосподарських витрат по певному відділенню, який прописаний в обліковій політиці медзакладу (наприклад, рахунки 91 або 949). Даний підхід кращий, якщо медичний журнал використовується виключно певним відділенням, наприклад, хірургічним.

Кожний з цих підходів правильний і обрання того чи іншого залежить від специфіки медзакладу та професійної думки бухгалтера.

Результати інвентаризації ліків — у бухобліку та фінзвітності

Облік оплати періодики в КНП
Фаїна Іскрижицькаексперт MCFR Головбух
Інвентаризували ліки та медвироби, задокументували інвентаризацію — відобразіть у бухобліку...

Чи можна періодичні видання визнати активом?

Зазвичай періодика та книжки списуються на витрати. Рекомендуємо саме цей варіант, так як важко дати відповідь, у складі яких саме активів їх обліковувати:

  • визнавати необоротні активи, наприклад, МНМА (рахунок 112), тут недоцільно, так як періодика вряд чи має довгострокові строки корисного використання. Інформація періодичних видань швидко застаріває, тому такий варіант може підійти тільки для окремих книг. Електронну книгу, наприклад, можна визнати нематеріальним активом;
  • визнавати МШП (рахунок 22) теж недоцільно. Такі МШП все одно будуть списані одразу на витрати й який сенс вести оперативний облік, наприклад, бухгалтерського періодичного видання, яким користується не один працівник бухгалтерії, а практично бухгалтери?
  • визнати бібліотечним фондом (рахунок 111). Але для цього треба мати створену бібліотеку за наказом керівника, посаду бібліотекаря. Треба вести бібліографічний облік, як це здійснюється в бібліотеках (картки видачі і т.п.). Крім того, якщо бухгалтерським виданням користується тільки бухгалтерія, то немає потреби передавати його до бібліотеки, навіть якщо вона існує. Щодо медичних журналів, то в залежності від профілю вони можуть зберігатися у заввідділення. Визнання бібліотечним фондом нічого не дає медзакладу окрім підвищення контролю за кожним екземпляром, що можна реалізувати й іншими методами. Такий підхід складніший за інші, так як виникає необхідність нараховувати амортизацію. Щоправда для бібліотечних фондів можливі методи амортизації як для МНМА – 100% або 50/50.

Найбільш доцільно періодику все ж таки визнавати витратами, а не активами через швидку втрату актуальності інформації таких видань

Приклад обліку передплати на періодику у медзакладі

Наведемо типові приклади.

Приклад 1 (передплата друкованого видання). Медзаклад передплатив бухгалтерське видання (друкована форма) на ІІІ квартал 2019 року. Оплата здійснена у червні у сумі 3600 грн (= 1200 грн/місяць).

Приклад 1 

Приклад 2 (передплата електронного видання або інформаційних послуг на веб-сайті). Медзаклад передплатив медичний журнал в електронній формі на ІІІ квартал 2019 року. Оплата здійснена у червні у сумі 3600 грн (= 1200 грн/місяць), у т.ч. ПДВ 600 грн.

 Приклад 2

 

Читайте також:

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини