Головбух

Норми видачі спецодягу медпрацівникам

29 травня 2019
1060
Середній бал: 0 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Медпрацівники щодня мають контакти з пацієнтами, а медичні процедури вимагають контакту з токсичними чи просто небезпечними речовинами. Все це наближає медпрацівників до різного роду інфекцій, можливих уражень. Спецодяг має захистити від таких негативних факторів. Яким він буває у медиків та його норми видачі – в даному огляді.

Спецодяг медпрацівників

У медпрацівників вживається спецодяг та санітарно-гігієнічний одяг. Чи є між ними різниця? Нормативні акти чітких відповідей не дають, але ототожнювати ці поняття теж не слід. Так, якщо зазирнути до ст. 8 Закону “Про охорону праці” від 14.10.1992 р. № 2694 (далі – Закон № 2694), то там можна знайти, що спецодяг видається на роботах зі шкідливими і небезпечними умовами праці та на роботах пов’язаних з забрудненням, видається разово для ліквідації наслідків аварій чи стихійного лиха. Таким спецодягом обов’язково має забезпечувати роботодавець, безоплатно чи компенсувати витрати на його придбання. На виконання даної статті існують Мінімальні вимоги по використанню засобів індивідуального захисту, до яких належить і спецодяг – наказ Мінсоцполітики від 29.11.2018 р. № 1804. Однак, дані вимоги не поширюються на спеціальний робочий одяг, який не призначений для забезпечення безпеки і захисту здоров’я працівника. Існують переліки робіт зі шкідливими і не безпечними умовами праці (накази МОЗ від 31.03.94 р. № 4, від 29 грудня 1993 р. № 256). Однак, робота медиків у даних переліках відсутня, окрім окремих видів робіт пов’язаних з виробництвом медичних, біологічних препаратів. Спецодягом можна вважати лише той робочий одяг, який відповідає ст. 8 Закону № 2694. Отже, у медиків далеко не весь робочий одяг розглядати можна як спецодяг.

Існували Типові галузеві норми безплатної видачі спеціального одягу працівників закладів охорони здоров’я, затверджені ще Держкомітетом СРСР з праці та соціальних питань від 18.08.1980 р. № 241/П-9. Чому про них у минулому часі? Розпорядженням КМУ 1022 від 18.12.2017 р. їх дія скасована разом з багатьма іншими радянськими нормами (переконатися можна в цьому на сайті ВР). У цьому документів були норми для лікувально-профілактичних закладів, установ, зокрема лікарів операційних та перев’язочних. Також недіючими уже зараз є НПАОП 85.0-3.01-88 (це теж галузеві норми безплатної видачі спецодягу працівникам установ, підприємств охорони здоров’я).

Отже, у медичних закладів насьогодні залишаються лише норми щодо санітарно-гігієнічного одягу. Але тут не має однозначного зв’язку зі ст. 8 Закону № 2694 про спецодяг. Хоча тут ще можна підвести його під поняття “роботи, пов’язані з забрудненням”, так як медперсонал працює з такими речовинами як кров, лікарські засоби тощо.

Санітарно-гігієнічний одяг медпрацівників

Санітарно-гігієнічний одяг – вимоги по ньому можна знайти у галузевих санітарних нормах і правилах. Виходить, що санітарно-гігієнічний одяг – це спеціальний робочий одяг, який має забезпечити дотримання санітарних правил у галузі. Тобто носіння такого одягу вимагається не охороною праці, а санітарними нормами. Наприклад, бавовняний халат.

У галузі охорони здоров’я можна згадати Санітарно-протиепідемічні вимоги до ЗОЗ, що надають первинну медичну (медико-санітарну) допомогу, наказ МОЗ від 02.04.2013 р. № 259. У даному документі є потрібні норми у пп. 8.6-8.8, зокрема:

  • медперсонал має бути забезпечений комплектами змінного одягу. Зміна одягу щоденна;
  • у наявності постійно повинен бути комплект робочого та спеціального одягу для екстреної його заміни у разі забруднення;
  • у немедичного персоналу теж мають бути змінний одяг і взуття;
  • лікарі, фельдшери, медсестри, акушерки теж повинні бути забезпечені засобами індивідуального захисту працівників (рукавички, маски тощо);
  • усі маніпуляції, які пов’язані з контактом з кров’ю та іншими біологічними рідинами, мають проводитися у рукавичках.

Норми безплатної видачі санітарно-гігієнічного одягу, санітарного взуття та санітарного приладдя працівникам закладів, підприємств та організацій охорони здоров’я містилися ще до недавніх пір у додатку № 2 наказу Міністерства охорони здоров’я СРСР від 29.01.1988 р. № 65. Однак, знову ж на підставі уже згаданого розпорядження Кабміну ці норми теж втратили чинність з 18.12.2017 р.

Норми видачі спецодягу та санітарно-гігієнічного одягу для медзакладів діяли радянські. Уже більше року як вони втратили чинність

То чи є норми видачі?

Ситуація склалася з медзакладами наступна: радянські норми по видачі як спецодягу, так і санітарно-гігієнічного одягу скасовані, але нічим не замінені. Дана неоднозначна ситуація означає одне: якщо одяг не потрапляє під ст. 8 Закону № 2694, то обов’язку роботодавця забезпечувати й компенсувати такий одягом працівникам немає. Однак, якщо норми відсутні, то який одяг вважати спецодягом, а який санітарно-гігієнічним? У такому разі дані норми має розробити медзаклад-КНП самостійно. І закріпити у колективному договорі. На це непрямо вказує додаток № 13 Примірного колективного договору КНП з постанови Президії Профспілки працівників охорони здоров’я від 06.07.2018 р. № ПР7-15-20ог. Він передбачає наведення за категоріями медпрацівників:

  • найменування засобів індивідуального захисту;
  • строк експлуатації (місяців) таких засобів.

За даним затвердженим переліком спецодяг і санітарний одяг, інші засоби видаються безоплатно. Однак, це має бути прописано у колдоговорі медзакладу-КНП. В основу таких норм можна взяти скасовані радянські норми, які були згадані вище або розробити свої. За наявності такого переліку не виникне питань і з боку охорони праці, і з боку податківців, так як видача спецодягу не розглядатиметься тоді як додаткове благо. З огляду на останніх краще взагалі у цьому переліку вживати лише термін “спецодяг”, враховуючи відсутність чітких визначень.

Норми безоплатної видачі спецодягу та санітарно-гігієнічного одягу для медзакладів-КНП мають бути затверджені у колективному договорі

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини