Головбух

Одна посада різні оклади в КНП: чи можливо?

24 травня 2019
485
Середній бал: 0 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Як бути зі штатним розписом медзакладу-КНП? Що в ньому можна зараз? Чи можна за однією посадою зробити різні оклади? Як бути з ними у бухгалтерському та податковому обліку? Пошукаємо відповіді на ці питання.

Штатний розпис КНП та оклади – самостійно

Підкреслимо той факт, що штатний розпис медзаклади-КНП визначають самостійно, показуючи там чисельність працівників, структуру організації та посадові оклади, що випливає з ч. 3 ст. 64 ГК. Підставою для визначення окладів є наступні документи:

Колективний договір для КНП

Незважаючи на “бюджетне минуле” останнього документа, він залишається орієнтиром для встановлення схеми посадових окладів та інших нарахувань з заробітної плати працівників. Підтверджують це й Методичні рекомендації з питань розробки та укладання колективного договору, додаток 2 до постанови Президії Профспілки працівників охорони здоров’я від 06.07.2018 р. № ПР7-15-20ог (ст. 8 “Зміст угод”). У даних Методрекомендаціях зазначається, що єдина тарифна сітка (ЄТС) рекомендується як мінімальна гарантія заробітної плати для медзакладів-КНП.

Виходить, що мінімальні оклади для КНП рахуються на основі правил Умов № 308/519 та постанови Кабміну від 30.08.2002 р. № 1298 щодо ЄТС. Але медзаклади-КНП мають право її редагувати у бік покращення умов оплати праці.

“Вилка” окладів: що це?

Штатний розпис та затверджена сітка посадових окладів має містити міжпосадові співвідношення. Їх ще називають міжкваліфікаційні співвідношення. Суть їх одна: працівники, які виконують різної складності й кваліфікації роботу не можуть мати однакові оклади. Держпраці неодноразово про це нагадує. Для медзакладу, що дотримується Угоди № 308/519, це все автоматично, так як у цьому нормативному акті міжкваліфікаційні співвідношення витримані.

Однак, може постати ще одне питання, чи можуть особи, які мають одну й ту саму посаду в одному й тому ж медзакладі-КНП мати різні посадові оклади? На перший погляд, ні, тому що це є дискримінацією в оплаті праці працівників КНП. Однак, при більш детальному розгляді даного питання слід урахувати, що оклад має враховувати:

 • особисті якості та заслуги працівника;
 • його завантаженість, напруженість праці;
 • результативність його праці;
 • кваліфікацію (її підтверджує, наприклад, атестація).

Отже, ніякої дискримінації при застосуванні різних окладів за умов існування різниці у вищеперахованих якостях працівника немає і не може бути. Принаймні Мінсоцполітики у своєму листі від 23.11.2016 р. № 157/13/8416 вважає саме так. І там згадується таке явище, як “вилка” посадових окладів: мінімальний і максимальний оклад за певною посадою. Дана “вилка” затверджується у схемах посадових окладів. При складанні штатного розпису з даного діапазону між мінімальним і посадовим окладом обирається той оклад, який є доцільним для даної посади і працівника. Однак, у штатному розписі встановлюється обов’язково фіксований розмір посадового окладу (тарифної ставки), тобто треба обрати вказати конкретний оклад з діапазону, а не сам діапазон – інший лист Мінсоцполітики від 17.03.2017 р. № 741/0/101-17/282. Ці всі листи є загальними й стосуються всіх, а не тільки медзакладів-КНП.

Так, різні оклади в КНП за однією посадою можливі

Додамо, що в Угоді № 308/519 різні оклади за однією посадою можливі ще й з дещо іншої причини, а не тільки придуманої самостійно “вилки”, яку може встановити медзаклад-КНП самостійно. Причиною цього є збільшення окладів медпрацівникам в залежності від того, в якому вони медзакладі працюють чи результативності їх роботи. Розглянемо цей випадок.

ФСС затримує виплати: хто винен

Лікарняні — новоприйнятому працівнику: зразки розрахунків для медичного бухгалтера
Тарас ШарийКерівник експертної групи MCFR Головбух, сертифікований фахівець з міжнародних стандартів фінансової звітності (ACCA DipIFR(rus))
У тому, що ФСС затримує кошти, вини роботодавця немає. Звісно, якщо він вчасно подав заяву-розрахунок — протягом п’яти робочих днів із дати, коли комісія призначила виплатити матзабезпечення. Проте це не значить, що за порушення строків фінансування відповідатиме ФСС…

Збільшення окладів медпрацівникам за однаковою посадою

Для прикладу хірург-уролог вищої категорії має 14 розряд за ЄТС. У 2019 році це  4649 грн. За здійснення операцій у залежності від їхньої кількості, складності, характеру праці посадовий оклад підвищується:

 • в амбулаторно-поліклінічному закладі (відділенні) – до 15 % посадового окладу;
 • денному стаціонарі хірургічного профілю – до 25%;
 • стаціонарі – до 40%.

Нехай медзаклад має 2-х  хірургів-урологів, які працюють:

 • один в поліклініці і має оклад 5346 грн (= 4649 ×1,15);
 • другий – в хірургічному відділенні, оклад 5811 грн (=4649×1,25).

Ситуація, якраз та, про яку й ставилося питання – посада одна, але оклади різні. Тільки через те, що працюють хірурги у різних відділеннях. Якщо оклад 4649 грн вважати мінімальним, а оклад 6509 грн (=4649×1,4)  максимальним, то по факту це і є “вилкою” посадових окладів. Медзаклад-КНП маючи самостійність у прийнятті рішень може диференціювати хірургів-урологів чи хірургів-травматологів (як приклад) також за складністю хірургічних утручань, які вони здійснюють. Можна, наприклад, обом хірургам-ортопедам вищої категорії встановити різні оклади: більший тому, хто здійснює операції з установки ендопротезу тазостегнового суглобу, яка вважається досить складною. Або за те, що хірург працює на певному спеціальному обладнанні та виконує сучасні малотравматичні операції. Головне, щоб дані оклади були не гіршими за умови визначені у ЄТС та Угодою № 308/519. 

Індексація зарплати в КНП

Різні  шляхи досягнення мети

Звичайно, що більшої зарплати лікарів КНП можна досягнути не тільки шляхом збільшення окладів, але й через збільшення премій, надбавок тощо. Все можна вирахувати й замінити на інші механізми. Підвищення окладів тягне в цілому збільшення ще й інших виплат, які прив’язані до нього, наприклад, доплати за науковий ступінь кандидата медичних наук тощо.

Основним  ту є те, щоб зарплата виконувала стимулюючу функцію та підвищувала особисту зацікавленість лікаря у результатах своєї праці. Так, ще одним прикладом, коли можна й варто диференціювати оклади – це оклади терапевтів і сімейних лікарів в залежності від кількості пацієнтів, яку вони набрали. Однак, це ж саме можна здійснити і через встановлення доплат і надбавок. Головне все прописати у Колективному договорі.

☛ Стимулююча функція зарплати може бути досягнута і за рахунок премій і доплат, а не тільки за рахунок збільшення посадових окладів

Бухгалтерський і податковий облік

Щодо бухгалтерського і податкового обліку “вилок” посадових окладів, то ніяких особливостей тут немає. Єдиний нюанс, який може постати у певних працівників – це застосування податкових соціальних пільг (ПСП) – при переведенні на більший оклад, працівник може втратити ПСП. Наприклад, 5380 грн – це гранична межа на ПСП за наявності 2-х дітей у 2019 році (=2690×2). Якщо у працівниці повна сума зарплати (оклад + надбавки) була 5100 грн, а після підвищення окладу стала 5500 грн (+400 грн), тобто перевищила поріг ПСП, то вона втрачає і їй це може бути невигідно, так як:

 • 5100 – (5100 – 960,50×2) × 0,18 – 5380×0,015 = 5100 – 572,22­– 76,50 = 4451,28 грн;
 • 5500– 5500×0,18 – 5500 × 0,015 = 5500– 990,00 – 82,50 = 4427,50 грн

Більший оклад може бути невигідним працівнику за наявності ПСП

Виходить, що до підвищення зарплати чистими було 4451,28 грн, а після підвищення окладу і втрати ПСП – 4427,50 грн, що менше на 23,78 грн. Таким чином, для даної працівниці у 2019 році навіть краще залишатися на старому окладі.

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини