Головбух

Експертна оцінка майна: алгоритм

 • 20 травня 2019
 • 189
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Потреба в проведенні незалежної оцінки майна у медзакладу може постати з різних причин: продаж або відчуження майна, здавання його в оренду, переоцінка до ринкової вартості, отримання збитків через псування, розкрадання та інших випадках. Як її організувати та провести, якою нормативкою керуватися – про це дана консультація.

Скачати шаблон договір оренди землі

Що таке експертна оцінка?

Експертна оцінка майна – це те саме, що й незалежна оцінка майна за ст. 3 Закону “Про оцінку майна… ” від 12.07. 2001 р.  № 2658 (далі – Закон № 2658). Така оцінка проводиться не підприємством самостійно, а суб’єктом оціночної діяльності.

Хто такі суб’єкти оціночної діяльності визначає ст. 9 Закону № 2658: юрособи і фізособи, які зареєстровані та мають сертифікат, а також деякі держоргани, що наділені правами щодо оцінки майна, наприклад, Фонд державного майна (ФДМ).

Експертна оцінка – це оцінка, що проводиться незалежним оцінювачем

Окрім такого сертифікату в особи, яка займається оцінкою самостійно, має бути ще й кваліфікаційне свідоцтво оцінювача. Для юросіб – у них має працювати хоча б одна особа-оцінювач. Оцінювачі мали скласти іспит при спеціальних навчальних закладах. Всім цим керує ФДМ (ч. 1 ст. 14 Закону № 2658).

Державний реєстр оцінювачів можна знайти на сайті ФДМ.

Коли проводиться експертна оцінка

Існують законодавчо встановлені випадки обов’язкового проведення оцінки (ст. 7 Закону № 2658), серед яких:

 • переоцінка основних засобів у бухгалтерському обліку;
 • приватизація майна;
 • створення підприємств, де використовується державне або комунальне майно;
 • реорганізація державних і комунальних підприємств;
 • застава державного і комунального майна.

Таким чином, у медзакладу-КНП цілком може постати необхідність у проведенні експертної оцінки.

Для медзакладу оцінюватися можуть цілісний майновий комплекс, будівлі і споруди, машини та обладнання, транспортні засоби, цінні папери, нематеріальні активи.

Надходження ліків та медвиробів у КНП

Експертна оцінка майна: алгоритм
Фаїна Іскрижицька,експерт MCFR Головбух
В Україні є два варіанти передачі в оренду неприватних земель… Заклади охорони здоров’я ведуть бухгалтерський облік лікарських засобів та медичних виробів з дотриманням єдиних методологічних засад. Для КНП це…

Експертна оцінка для комунальних підприємств

Для комунальних підприємств, які неодноразово згадуються у Законі № 2658, існують свої особливості оцінки, пов’язані з самою методикою проведення оцінки. Якщо для звичайних підприємств використовуються тільки національні стандарти оцінки (ч. 1 ст. 9 Закону № 2658), то для цілої низки випадків для комунальних підприємств оцінка має проводитися з урахуванням вимог Методики оцінки майна з постанови Кабміну від 10 грудня 2003 р. № 1891 (далі – Методика № 1891). Серед випадків, які можуть стосуватися медзакладів-КНП (п. 1 Методики № 1891):

 • повернення майна у комунальну власність;
 • відчуження комунального майна;
 • визначення розміру збитків при пошкодженні, розкраданні майна.

Методика № 1891 не використовується під час оренди майна (ч. 3 п. 1 Методики № 1891). Це не означає, що тоді не проводиться оцінка. Оцінка майна, яке перебуває у державній і комунальній власності здійснюється за Методикою оцінки об’єктів оренди  з постанови Кабміну від 10.08.1995 р. № 629 (далі – Методика № 629).

Методика № 1891 не стосується оренди та переоцінки основних засобів для цілей бухгалтерського обліку

Також Методика № 1891 не застосовується при продажі об’єктів державної і комунальної власності на аукціоні, коли відбувається вивчення цінових пропозицій (ч. 4 п. 1 Методики № 1891). Тут треба напряму використовувати національні стандарти оцінки.

Про переоцінку основних засобів для цілей бухгалтерського обліку Методика № 1891 не згадує. Така переоцінка не здійснюється забезпечення наближення вартості основних засобів до справедливої у балансі підприємства. Отже, тут теж можуть щодо комунальних підприємств оцінювачем застосовуватися лише національні стандарти оцінки.

 Скачати зразок статуту КНП

Методика експертної оцінки майна

Базовими нормативними актами, що регулюють оцінку, є уже згадані національні стандарти оцінки (НСО), яких чотири:

Їх розробкою на основі міжнародних стандартів оцінки займається ФДМ. Усі НСО затверджені постановами Кабміну.

НСО є базою для проведення експертної оціни майна, у т.ч. й для комунальних підприємств

У НСО закладено 3 методичних підходи, як використовуються в оцінці та описані в п. 38 НСО 1:

Методичні підходи до оцінки майна

Витратний (майновий) підхід

Дохідний підхід

Порівняльний підхід

Майно оцінюється як поточна вартість усіх витрат на відтворення (заміщення) об’єкта з коригуванням на ступінь зносу (знецінення).

Майно оцінюється як сума очікуваних доходів (грошових потоків) від використання майна, включаючи дохід від можливого перепродажу.

Майно оцінюється на основі аналізу (порівняння) цін на такі ж об’єкти, аналогічні чи подібні об’єкти. Оцінка може  відбуватися з використання спеціальних перевідних коефіцієнтів (мультиплікаторів), що враховують різницю між предметами, що оцінюються.

Оцінювач обирає підхід який є найбільш адекватним об’єкту та ситуації, що здатний забезпечити наближення вартості до ринкової, наприклад:

 • для об’єктів прав інтелектуальної власності – доходний;
 • для об’єктів, по яким існує активний ринок (житлова нерухомість, легкові автомобілі) – порівняльний;
 • для об’єктів, по яким немає активного ринку (промислова, нежитлова нерухомість, певне обладнання) – витратний.

Кожний з цих підходів може дати різний результат. Підприємство, що замовляє оцінку, на дану ситуацію не впливає, так як це сфера професійного судження сертифікованого оцінювача.

Щодо співвідношення Методики № 1891 та НСО, то перша  опирається на витратний підхід. По-друге, Методика № 1891 детально регулює питання документального оформлення, визначає форми актів, інвентаризаційних описів. Сама ж незалежна оцінка майна проводиться на базі НСО та міжнародних стандартів (п. 5 Методики № 1891).

Алгоритм для проведення експертної оцінки

Враховуючи, що сам процес оцінки знаходиться у компетенції запрошеного оцінювача, то розглянемо лише послідовність дій з експертної оцінки майна з точки зору самого замовника, яким може бути й медзаклад-КНП:

Агоритм проведення експертної оцінки

Результати експертної оцінки

Впровадження результатів експертної оцінки залежить від мети, з якою вона проводилася. У бухгалтерському обліку відображення потребують ситуації:

 • оцінка збитків – необхідно тоді суму збитків віднести на винних осіб, якщо вони встановлені. Здійснюється бухгалтерським проведенням Дт 375 Кт 716 на суму збитку;
 • переоцінка основних засобів – провести уцінку/дооцінку до справедливої вартості на основі індексу переоцінки. Бухгалтерські проведення при першій переоцінці: Дт 10 Кт 411 (дооцінка), Дт 975 Кт 10 (уцінка);
 • продаж (відчуження) основних засобів – провести переоцінку основних засобів у групі вибуття на субрахунку 286. Бухгалтерські проведення Дт 286 Кт 719 (дооцінка), Дт 949 Кт 286 (уцінка).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
Навіть якщо вже знайшли відповідь на своє запитання...

...рекомендуємо дочитати статтю повністю, аби не впустити важливих нюансів саме для вас :)

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Зайти через соцмережі
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини