Головбух

Перевірки Держпраці 2020

12 грудня 2019
6943
Середній бал: 5 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Серед перевірок держорганів часто найбільше занепокоєння у бізнесу викликає навіть не ДПС, а Держпраці. Штрафи значні, а повністю повністю “по-білому” трудові відносини оформлені далеко не у всіх. Але підготуватися до перевірки потрібно навіть тим, хто впевнений, що у них усе добре. Тим більше, що нещодавно сталися зміни, пов’язані з новими Порядками контролю і нагляду.

Ціна питання про перевірку 2020

Головна причина занепокоєння роботодавців – це розмір штрафу, який у 2020 році коливається від 4723 грн до 472300 грн. Легко переконатися, що сума штрафу прив’язана до мінімальної зарплати, яка діє в поточному році. Якщо буде виявлена робота без наявності трудового договору, то за кожного такого “нелегала” роботодавець сплатить по 141690 грн, тобто 30 мінімалок.

Як уникнути криміналу через чорну зарплату: 3 ТОП-ПОРАДИ

Перевірки держпраці від а до я. До речі, тут напрошується досить таки резонне питання: якщо у роботодавця є неоформлені працівники, то може краще взагалі не пускати інспектора на перевірку? Арифметика досить проста:

 • штраф за недопуск до перевірки, якщо предметом перевірки є неоформлення трудових відносин (1) або ситуації оформлення працівників, які фактично працюють повний час, на неповний робочий час (2) чи виплата зарплати без нарахування і сплати ЄСВ, тобто “зарплата в конвертах” (3) – 100 мінімалок, що становить уже згадані 472300 грн (абз. 7 ч. 2 ст. 265 КЗпП);
 • штраф за 4-х неоформлених працівників 566760 грн (=141690×4).

Очевидно, що краще для роботодавця, який очікує, що в нього можуть знайти як мінімум 4-х “нелегалів” взагалі відмовитися від допуску інспектора. І чим більшою є цифра неоформлених працівників, тим більш раціональним стає даний крок. Він дасть можливість не тільки зекономити кошти, але й виграти час, щоб навести лад у справах.

Увага: Питання відмови у допуску інспектора з праці до перевірки цілком раціональний крок за наявності порушень, але варто його обдумати з юристом (адвокатом)

Якщо ж недопуск відбувся по перевіркам з інших питань, наприклад охорони праці чи працевлаштування осіб з інвалідністю, то штраф ще менший – 3 мінімалки, або 14169 грн (абз. 6 ч. 2 ст. 265 КЗпП).

Також дані штрафи можна отримати й з інших причин, наприклад інспектор вирішить, що роботодавець чинить опір перевірці. 

Коли повинні попередити про перевірку

Про планові перевірки повідомити повинні за 10 днів до дати самої перевірки. Дана норма виписана у ч. 4 ст. 5 Закону “Про основні засади державного нагляду… ” від 05.04.2007 р. № 877 (далі – Закон № 877). Проінформувати мають рекомендованим листом та/або, емейл або вручити особисто під розписку керівнику.

Якщо повідомлення не було, то можна не пускати інспектора (абз. 6 ч. 4 ст. 5 Закону № 877).

Графік планових перевірок оприлюднюється до 1 грудня (на наступний рік). Знайти ці графіки на 2020 рік можна на Інспекційному порталі  або на веб-сторінках відповідних управлінь Держпраці по областях (наприклад, Київська обл). На 2020 рік план перевірок Держпраці також є у наказі Держпраці від 29.11.2019 р. № 106.

Перевірка держпраці без попередження

У разі позапланової перевірки про попередження Закон № 877 мовчить. Але випадки позапланових перевірок обмежуються ч. 1 ст. 6 Закону № 877. Цей перелік вичерпний. До підстав позапланової перевірки належать: звернення фізособи про порушення їх прав, перевірка виконання припису з минулої перевірки, подача недостовірних даних і невиправлення помилки у встановлений строк, зверненням самого роботодавця.

Таким чином, прийти й позапланово перевірити оформлення трудових відносин Держпраці цілком можуть і через отримання інформації з інших джерел (“недостовірність поданих даних”) і через скаргу вашого нинішнього чи колишнього працівника.

Однак, від Держпраці є ще є інспекційні відвідування та невиїзні інспектування. 

Інспекційні відвідування та невиїзні інспектування Держпраці

Для Держпраці постановою Кабміну від 21.08.2019 р. № 823 затверджено два Порядки – про Порядок здійснення державного контролю (далі – Порядок № 823) та про Порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю. Порядок № 823 створює 2 види перевірок, які напряму не згадуються у Законі № 877:

 • інспекційне відвідування –  інспектор навідується “в гості” до роботодавця фактично без попередження та будь-якої години доби з дотриманням вимог про охорону праці (таке право дається інспектору пп. 1 п. 11 Порядку № 823);
 • невиїзне інспектування – кабінетна перевірка на основі документів та пояснень, які надаються роботодавцем (п. 15 Порядку № 823). При цьому роботодавець має надати всю необхідну інформацію, яку вимагає інспектор, так як інакше це загрожує штрафом – це випливає з п. 16 Порядку № 823.

Увага: Про інспекційні та невиїзні інспектування інспектор Держпраці може не повідомляти

Підстави для неочікуваного візиту інспектора Держпраці

Підстави інспекційного відвідування наведені у п. 5 Порядку № 823. Їх одинадцять, серед яких:

 • звернення працівника
 • рішення суду;
 • невиконання припису;
 • рішення керівника органу контролю (Держпраці чи виконавчий орган місцевої ради) –  на підставі аналізу, що свідчить про наявність неоформлених трудових відносин;
 • за інформацією ДПС або ПФУ.

Увага: Відсутність індексації, зловживання ЦПД, виплати менші за мінімалку – підвищують ймовірність гостьового візиту інспектора

Щодо останніх “стукачів”, то зверніть увагу на підстави для їх подань:

 • кількість працівників не відповідає обсягам виробництва (це виявляє ДПС);
 • провадження діяльності без держреєстрації як суб’єкта господарювання. Це незаконна підприємницька діяльність, яку знову ж виявляє ДПС. Взагалі слідкуйте й за тим, щоб були зареєстровані усі коди КВЕД, за якими провадиться діяльність, хоча про це й не сказано;
 • 30% працівників отримують зарплату менше мінімалки;
 • не подали повідомлення про прийняття на роботу. Таке повідомлення подається у податкову за постановою Кабміну від 17.06.15 р. № 413;
 • на 20% і більше збільшилась за місяць кількість працівників, які працюють неповний робочий час;
 • ненарахування зарплати;
 • є фізособи, які оформлені за ЦПД уже більше року;
 • 30% і більше фізосіб, які працюють на роботодавця, оформлено за ЦПД;
 • непроведення протягом року індексації зарплати або якщо сума підвищення зарплати менша за суму нарахованої індексації. Ненарахування індексації досить поширена ситуація у фізосіб-підприємців;
 • скорочення на 10% і більше працівників (це для роботодавців, у яких чисельність працюючих 20 і більше).

Які документи слід підготувати до перевірки

Як готуватися? По-перше, рекомендуємо перевірити всі документи пов’язані з оформленням трудових відносин:

 • книга обліку руху трудових книжок і самі трудові книжки (вони зберігаються тільки у підприємств, ФОП це не стосується), накази про прийняття на роботу та звільнення з роботи – звернути увагу на назву посад (мають відповідати класифікатору професій), дати (щоб не було певних виплат, які можна розглядати як оплату праці до оформлення на роботу);
 • штатний розпис, посадові інструкції – перелік посад та прав/обов’язків працівників;
 • табель обліку робочого часу;
 • графік щорічних відпусток, накази про надання відпусток;
 • накази про призначення працівника на посади
 • особові картки та в цілому особові справи працівників;
 • колективний договір – виконання умов по ньому;
 • документи, що засвідчують нарахування та виплату працівникам заробітної плати (відомості нарахування зарплати, платіжні доручення чи розрахунково-платіжні відомості з видатковими касовими ордерами тощо). Обов’язково мають бути розрахунки по індексації зарплати;
 • документи з охорони праці: журнал з охорони праці та протипожежної безпеки, документи з видачі спецодягу, спецвзуття, інших засобів захисту.

По-друге, перевірити оформлення цивільно-правових договорів (ЦПД) з тими, хто працює на підприємство, без оформлення трудових відносин. Однак, 100% убезпечення від штрафу вони не дають. 

Перевірки Держпраці 2020: що перевіряють

Навіть якщо у вас всі працівники оформлені, але для зменшення інших ризиків під час перевірок Держпраці треба стежити за наступним:

 • обов'язково має бути індексація або регулярне підвищення окладів;
 • виплата на одного працюючого за місяць має бути не меншою за мінімальну зарплату. Виняток тільки один – неповний робочий час.

Увага: Виплата за місяць ≥ мінімальна зарплата – стежте за цим і поясніть існуючі ризики керівнику (власнику)

Зверніть увагу, що до цих пунктів інспектори підходять формально: є чи нема. Навіть якщо працівник у місяці отримував лише відпускні й вони виявилися меншими за мінімальну зарплату, то це стає формальним приводом накласти штраф, хоча це й неправильно з точки зору діючого законодавства, так як відпускні нараховуються на основі середньої зарплати за минулі місяці. Різниця часто буває незначною і тому краще, аби не сперечатися з Держпраці донарахувати працівнику “лишніх” 20-50 грн, щоб не мати клопоту та провести індексацію. 

ЦПД врятує вас не завжди

Справа в тому, що якщо договір ЦПХ оформлений не належним чином, то за низкою зібраних доказів під час перевірки відносини можуть кваліфікуватися як трудові. У ЦПД слід звернути увагу на наступне:

 • оплата має передбачатися за результат, а не за процес праці. ЦПД не можуть бути безстроковими, так як це ознака трудових відносин (взагалі бажано, щоб вони не перевищували строк більше року);
 • не бажано мати платежі по договору з фіксованою періодичністю, прив’язувати їх до календарного місяця (наприклад, кожного місяця 1 числа), так як це теж є ознакою трудових відносин;
 • по особам, які працюють за ЦПД не ведеться табель обліку робочого часу, не оформляються наряди, вони не вносяться в штатний розпис,  на них не поширюються правила внутрішнього розпорядку, режим роботи підприємства (наприклад, не може в договорі прописуватися обов’язкова явка такої особи з 09.00 до 17.00 тощо), не виплачуються добові відпускні (терміни “відпускні”, “відрядження” взагалі не можуть вживатися в подібного роду договорах), не робляться записи в трудових книжках, не забезпечуються спецодягом та робочим місцем.

Увага: Третина осіб оформлено за ЦПД або вони тривають більше року – ймовірність появи “на порозі” інспектора Держпраці зростає

До речі, Держпраці може зацікавити ситуація розміщення інформації про ЦПД-працівників на фірмових візитках підприємства з указанням їх “посад”. 

Провести роз’яснювальну роботу з працівниками – це бажано

До перевірки бажано провести роз’яснювальну роботу з працівниками. До речі, за п. 11 Порядку № 823 інспектор може спілкуватися не тільки з працівникам, але й з іншими особами, які знаходиться на підприємстві. Виходить, що варіант “а це не наша працівниця, зайшла попити каву до подруги” не проходить.

Отже, до всіх, хто знаходиться чи може знаходитися на підприємстві треба донести той факт, що вони мають право не спілкуватися з інспектором, якщо цього не бажають. Підставою є ст. 63 Конституції. Повністю ігнорувати інспектора теж не бажано, але слід роз’яснити, що давати відповідь бажано тільки щодо тих питань, які стосуються виключно трудових відносин:

 • назва посади (офіційна);
 • заробітна плата (звичайно, що офіційна), у якій формі виплачується (готівкою, банківська картка);
 • частота виплати зарплати в місяць (мінімум 2 рази);
 • тривалість відпустки та коли вона була;
 • місце зберігання трудової книжки (щоправда скоро будуть уже електронні трудові).

Бажано не відповідати на такі питання:

 • чому у вас така мала зарплата?
 • чи вам вистачає зарплати?
 • де відпочиваєте під час відпустки?
 • скільки у вас дітей?

На такі питання інспектора слід відповідати, що це “особисте питання, яке не стосується трудових відносин”.

Такого роду роз’яснювальну роботу бажано провести з усіма працівниками, якщо це можливо. І слід подбати, щоб на робочих місцях не було сторонніх осіб (не оформлених).

Прийшов інспектор з праці – що робити

У інспектора з праці треба перевірити стандартні речі: його посвідчення, наявність направлення (ч. 3 ст. 6, ч. 5 ст. 7 Закону № 877, пп. 1-2 п. 14 Порядку № 823). Якщо в нього немає того чи іншого, то можна відправляти назад, хоча він може й погрожувати штрафом. На спеціальній сторінці сайту Держпраці, до речі, можна перевірити посвідчення інспектора з праці у реєстрі, знайти навіть його фото. Вимоги до посвідчення є у ч. 3 ст. 7 Закону № 877.

Інспектор має внести запис до Журналу перевірок (пп. 6 п. 14 Порядку № 823).

Інспектор має право заходити у будь-які приміщення, спілкуватися з керівництвом та працівниками, здійснювати фото-, відеозйомку (ч. 8 ст. 4 Закону № 877, п. 22 Порядку № 823). Він має право ознайомлюватися з будь-якими документами, пов’язаними з законодавством про працю (пп. 2 п. 11 Порядку № 823). Проводити бесіди з працівниками чи керівником він може як наодинці, так і в присутності свідків (пп. 3 п. 11 Порядку № 823).  

Увага: Інспектор має право говорити з працівниками наодинці

До речі, інспектора теж можна знімати навіть якщо він цього не хоче, відеофіксація може знизити навіть рівень його вимог. Однак, робити все це він повинен відповідно до внутрішнього трудового розпорядку підприємства (ч. 3 ст. 4 Закону № 877, пп. 12 п. 14 Порядку № 823).

Також рекомендуємо ознайомитися з повноваженнями та обов’язками інспектора (ст. 8 Закону № 877, п. 11 Порядку № 823) та своїми правами як роботодавця (ст. 10 Закону № 877, п. 14 Порядку № 823). 

Недопуск інспекторів з праці до перевірки

Перевірки Держпраці 2019
Наталія Васильченко, головний редактор системи «Expertus: Головбух»
За недопуск посадовців до перевірки з питань праці бізнесу наразі встановлено серйозні фінансові санкції. Тож з’ясуємо, якими законними підставами можуть скористатися роботодавці, щоб не пускати до себе небажаних «візитерів» і не поплатитися за це дорогою ціною.

Тривалість та чим закінчується перевірка

Інспекційне відвідування та невиїзне інспектування може тривати не більше 10 робочих днів (п. 10 Порядку № 823).

Перевірка закінчується складанням:

 • акта перевірки – завжди. Два примірники надсилаються наступного робочого дня на адресу роботодавця. Їх треба підписати й один екземпляр протягом 3 робочих днів з дати отримання направити назад інспектору. Якщо прострочили 7 днів, то інспектор складе акт про відмову від підпису;
 • припису – якщо виявлено порушення. Надсилається разом з актами, теж 2 примірники. Підлягає обов’язковому виконанню. 

Акт перевірки на руках – треба підписувати

Так, підписувати, так як непідписання вам нічого не дасть. Але якщо є зауваження, то їх треба викласти на акті під час його підпису або написати, що вони є і будуть надіслані протягом 3-х днів з дня підписання акта. 

Якщо виконати припис – чи буде штраф

За новим Порядком № 823 у разі виконання припису інспектора штраф не накладається (п. 28 Порядку № 823). Виняток – неоформлення трудових відносин. Тут штраф одразу.

Термін виконання припису визначається самим інспектором і може бути різним у залежності від порушень.

Увага: Виконавши припис, можна уникнути штрафу за несерйозні порушення

Наприклад, якщо в результаті перевірки виявлена відсутність індексації та недоплата до мінімалки, то слід донарахувати за всі 3 роки працівникам індексацію та доплату до мінімалки й виплатити її. Однак, все ускладняється, коли працівник уже звільнений і таких багато. Таким теж доведеться доплачувати.

Оскаржити припис можна оскаржити протягом 10 днів у начальника територіального органу Держпраці (п. 30 Порядку № 823). Також акт перевірки та постанову про накладання штрафу можна оскаржити через суд.

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини