Головбух

Перевірки Держпраці 2019

17 травня 2019
5704
Середній бал: 5 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Серед перевірок держорганів насьогодні найбільше занепокоєння у бізнесу викликає навіть не ДФС, а Держпраці. Штрафи значні, а повністю працюють “по-білому” далеко не всі роботодавці з відомих усім причин. Але підготуватися до перевірки потрібно всім, навіть тим, хто впевнений, що у них усе добре.

Ціна питання про перевірку

Головна причина занепокоєння роботодавців – це розмір штрафу, який у 2019 році коливається від 4173 грн до 417300 грн. Легко переконатися, що сума штрафу прив’язана до мінімальної зарплати, яка діє в поточному році. Якщо буде виявлена робота без наявності трудового договору, то за кожного такого “нелегала” роботодавець сплатить по 125190 грн, тобто 30 мінімалок.

До речі, тут напрошується досить таки резонне питання: якщо у роботодавця є неоформлені працівники, то може краще взагалі не пускати інспектора на перевірку? Арифметика досить проста:

 • штраф за недопуск до перевірки, якщо предметом перевірки є неоформлення трудових відносин або ситуація оформлення працівників, які фактично працюють повний час на неповний робочий час – штраф 100 мінімалок, що становить уже згадані 417300 грн (абз. 7 ч. 2 ст. 265 КЗпП);
 • штраф за 4-х неоформлених працівників 500760 грн (=125190×4).

Очевидно, що краще для роботодавця, який очікує, що в нього можуть знайти як мінімум 4-х “нелегалів” взагалі відмовитися від допуску інспектора. І чим більшою є цифра неоформлених працівників, тим більш раціональним стає даний крок. Він дасть можливість не тільки зекономити кошти, але й виграти час, щоб навести лад у справах.

Питання відмови у допуску інспектора з праці до перевірки цілком раціональний крок за наявності порушень, але варто його обдумати з юристом (адвокатом)

Якщо ж недопуск відбувся по перевіркам з інших питань, наприклад, охорони праці, то штраф ще менший – 3 мінімалки, або 12519 грн (абз. 6 ч. 2 ст. 265 КЗпП).

Також дані штрафи можна отримати й з інших причин: інспектор вирішить, що ви чините опір перевірці.

Коли повинні попередити про перевірку?

Повідомити повинні за 10 днів до дати самої перевірки. Дана норма виписана у ч. 4 ст. 5 Закону “Про основні засади державного нагляду… ” від 05.04.2007 р. № 877 (далі – Закон № 877). Проінформувати мають рекомендованим листом та/або, емейл або вручити особисто під розписку керівнику.

Якщо повідомлення не було, то можна не пускати інспектора (абз. 6 ч. 4 ст. 5 Закону № 877).

ОГЛЯД СУДОВОЇ ПРАКТИКИ. Перевірки
Перевірки Держпраці 2019

Все це стосується планових перевірок, по яким графік оприлюднюється до 1 грудня (на наступний рік). Знайти ці графіки можна на Інспекційному порталі або на веб-сторінках відповідних управлінь Держпраці по областях (наприклад, Київська обл.).

Однак, все це стосується планових перевірок. У разі позапланової перевірки про попередження Закон № 877 мовчить. Але випадки позапланових перевірок обмежуються ч. 1 ст. 6 Закону № 877. Цей перелік вичерпний. До підстав позапланової перевірки належать: звернення фізособи про порушення їх прав, перевірка виконання припису з минулої перевірки, подача недостовірних даних і невиправлення помилки у встановлений строк, зверненням самого роботодавця.

Таким чином, прийти й позапланово перевірити оформлення трудових відносин Держпраці цілком можуть і через отримання інформації з інших джерел (“недостовірність поданих даних”) і через скаргу вашого нинішнього чи колишнього працівника.

Які документи слід підготувати до перевірки?

Як готуватися? По-перше, рекомендуємо перевірити всі документи пов’язані з оформленням трудових відносин:

 • книга обліку руху трудових книжок і самі трудові книжки (вони зберігаються тільки у підприємств, ФОП це не стосується), накази про прийняття на роботу та звільнення з роботи – звернути увагу на назву посад (мають відповідати класифікатору професій), дати (щоб не було певних виплат, які можна розглядати як оплату праці до оформлення на роботу);
 • штатний розпис, посадові інструкції – перелік посад та прав/обов’язків працівників;
 • табель обліку робочого часу;
 • графік щорічних відпусток, накази про надання відпусток;
 • накази про призначення працівника на посади
 • особові картки та в цілому особові справи працівників;
 • колективний договір – виконання умов по ньому;
 • документи, що засвідчують нарахування та виплату працівникам заробітної плати (відомості нарахування зарплати, платіжні доручення чи розрахунково-платіжні відомості з видатковими касовими ордерами тощо). Обов’язково мають бути розрахунки по індексації зарплати;
 • документи з охорони праці: журнал з охорони праці та протипожежної безпеки, документи з видачі спецодягу, спецвзуття, інших засобів захисту.

По-друге, перевірити оформленнях договорів цивільно-правового характеру (ЦПХ) з тими, хто працює на підприємство, без оформлення трудових відносин. Однак, 100% убезпечення від штрафу вони не дають.

Договір ЦПХ врятує вас не завжди

Справа в тому, що якщо договір ЦПХ оформлений не належним чином, то за низкою зібраних доказів під час перевірки відносини можуть кваліфікуватися як трудові. У договорі ЦПХ слід звернути увагу на наступне:

 • оплата має передбачатися за результат, а не за процес праці. Договори ЦПХ не можуть бути безстроковими, так як це ознака трудових відносин (взагалі бажано, щоб вони не перевищували строк більше року);
 • не бажано мати платежі по договору з фіксованою періодичністю, прив’язувати їх до календарного місяця (наприклад, кожного місяця 1 числа), так як це є ознакою трудових відносин;
 • по особам, які працюють за договорами ЦПХ не ведеться табель обліку робочого часу, не оформляються наряди, вони не вносяться в штатний розпис,  на них не поширюються правила внутрішнього розпорядку, режим роботи підприємства (наприклад, не може в договорі прописуватися обов’язкова явка такої особи з 09.00 до 17.00 тощо), не виплачуються лікарняні та відпускні (дані терміни взагалі не можуть вживатися в подібного роду договорах), не робляться записи в трудових книжках, не забезпечуються спецодягом та робочим місцем.

До речі,  Держпраці може зацікавити ситуація, коли третина і більше працівників працюють за договорами ЦПХ, значне збільшення працюючих за неповним робочим часом, наявність працівників, що працюють за договорами ЦПХ більше року, розміщення інформації про таких ЦПХ-працівників на фірмових візитках підприємства.

Що ще слід зробити до перевірки?

До перевірки бажано провести роз’яснювальну роботу з працівниками. Їм треба донести той факт, що вони мають право не спілкуватися з інспектором, якщо цього не бажають. Підставою є ст. 63 Конституції. Повністю ігнорувати інспектора теж не бажано, але слід роз’яснити, що давати відповідь бажано тільки щодо тих питань, які стосуються виключно трудових відносин:

 • назва посади (офіційна);
 • заробітна плата (звичайно, що офіційна), у якій формі виплачується (готівкою, банківська картка);
 • частота виплати зарплати в місяць (мінімум 2 рази);
 • тривалість відпустки та коли вона була;
 • місце зберігання трудової книжки.

Бажано не відповідати на такі питання:

 • чому у вас така мала зарплата?
 • чи вам вистачає зарплати?
 • де відпочиваєте під час відпустки?
 • скільки у вас дітей?

На такі питання інспектора слід відповідати, що це “особисте питання, яке не стосується трудових відносин”.

Такого роду роз’яснювальну роботу бажано провести з усіма працівниками, якщо це можливо. І слід подбати, щоб на робочих місцях не було сторонніх осіб (не оформлених).

Недопуск інспекторів з праці до перевірки

Перевірки Держпраці 2019
Наталія Васильченко, головний редактор системи «Expertus: Головбух»
За недопуск посадовців до перевірки з питань праці бізнесу наразі встановлено серйозні фінансові санкції. Тож з’ясуємо, якими законними підставами можуть скористатися роботодавці, щоб не пускати до себе небажаних «візитерів» і не поплатитися за це дорогою ціною.

Прийшов інспектор з праці – що робити?

У інспектора з праці треба перевірити стандартні речі: його посвідчення, направлення (ч. 3 ст. 6 Закону № 877). Якщо в нього немає того чи іншого, то можна відправляти назад, хоча він може й погрожувати штрафом. На спеціальній сторінці сайту Держпраці, до речі, можна перевірити посвідчення інспектора з праці, навіть його фото. Вимоги до посвідчення є у ч. 3 ст. 7 Закону № 877.

Інспектор має право заходити у будь-які приміщення, спілкуватися з керівництвом та працівниками, здійснювати фото-, відеозйомку (ч. 8 ст. 4 Закону № 877). До речі, інспектора теж можна знімати навіть якщо він цього не хоче, відеофіксація може знизити навіть рівень його вимог. Однак, робити все це він повинен відповідно до внутрішнього трудового розпорядку підприємства (ч. 3 ст. 4 Закону № 877).

Також рекомендуємо ознайомитися з повноваженнями та обов’язками інспектора (ст. 8 Закону № 877) та своїми правами як роботодавця (ст. 10 Закону № 877).

Акт перевірки на руках – треба підписувати?

Так, підписувати, так як за непідписання буде штраф. Але якщо є зауваження, то їх треба викласти на акті під час його підпису або написати, що вони є і будуть надіслані протягом 3-х днів з дня підписання акта.

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини