Головбух

Як привести статут у відповідність до нового закону про ТОВ

15 травня 2019
5682
Середній бал: 5 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Річний термін, відведений новим законом, що регулює діяльність ТОВ, добігає кінця. Тому не зволікайте з оновленням статуту, якщо досі не зробили цього. Хочете займатися бізнесом, не відволікаючись на юридичну рутину? Переходьте на модельний статут. Що таке модельний статут та що варто врахувати у разі його обрання, розкажемо у статті.

Коли треба встигнути з новим статутом

Часові рамки, аби товариства з обмеженою відповідальністю оновили свої статути, встановлює Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від 06.02.2018 № 2275-VIII (далі — Закон № 2275). Так:

 • до 17.06.2019 можна користуватися старим статутом (п. 3 Перехідних положень Закону № 2275). Чинними залишаються всі норми статуту, які відповідають нормам Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 № 1576-XII (далі — Закон № 1576), що діяли на дату 17.06.2018, — день набрання чинності Закону № 2275;
 • з 17.06.2019 старий статут перестає відповідати чинному законодавству і його потрібно замінити. Орієнтиром стає не Закон № 1576, з якого вилучили всі норми про ТОВ, а профільний Закон № 2275.

Увага! Встигнути з новим статутом потрібно до 17.06.2019.

Якщо не встигнете переглянути свій статут ТОВ 2019 до 17 червня, то ніякого штрафу не буде. Однак, можете мати цілу низку проблем:

 • статут можуть визнати через суд недійсним. Маєте також ризик того, що правомірність рішень, які приймали згідно з положеннями старого статуту, оскаржать нинішні чи колишні учасники ТОВ;
 • маєте ризик виведення більшої частини активів на підставі виплати учаснику, що виходить з ТОВ, компенсації вартості його частки в капіталі товариства і, як наслідок, ризик втрати бізнесу. Йдеться про ситуацію, коли у старому статуті не прописали умови щодо виходу учасників з ТОВ або ці умови не відповідають Закону № 2275. Адже наразі без згоди інших учасників з ТОВ можуть будь-коли вийти тільки ті партнери, які володіють менше 50%. Для учасника, що має більше 50%, для виходу необхідна згода усіх учасників (ч. 2 ст. 24 Закону № 2275). Тобто право на вихід контролюючого учасника є заблокованим у разі відсутності згоди на вихід хоча б одного з учасників незалежно від розміру частки учасника, який проти. Звісно, учасники можуть оскаржити в суді правомірність виходу контролюючого учасника з ТОВ, але це потребує часу і додаткових зусиль;
 • невідповідність статуту нормам Закону № 2275 може заважати реалізації учасниками своїх прав, скликанню загальних зборів, прийняттю ними рішень тощо. Наприклад, один з учасників заявляє бажання проголосувати дистанційно. Старий статут не передбачає такого права, а за Законом № 2275 є така можливість — заочне голосування у письмовій формі. Знову ж таки це може загрожувати вам судовими спорами з приводу законності результатів голосування зборів.

Увага! Якщо з 17.06.2019 працюватимете за старим статутом, маєте більше шансів судитися з учасниками.

Якщо оновите статут за новим законом вчасно, то не платитимете за реєстрацію нового статуту (це приблизно 580 грн).

Що варто зробити зі статутом

Для початку вирішіть два питання:

 • розробити новий статут чи скористатися модельним статутом. Кожен з цих кроків має свої переваги. У першому випадку це буде більш унікальна та детальна розробка, але без звернення до юриста не обійтися. Другий випадок підходить для менш досвідчених користувачів, які хочуть зекономити на юристі й зробити все фактично самі;
 • які саме положення обрати в новому чи модельному статуті.

Увага! Власна розробка чи модельний статут — перше питання, яке варто вирішити.

Якщо самостійно розробляєте статут товариства з обмеженою відповідальністю рекомендуємо звернути увагу на фразу «якщо інше не передбачено статутом» із Закону № 2275. Вона є орієнтиром щодо того, які механізми можна змінити. Наприклад, норма щодо шестимісячного внесення вкладів (ч. 1 ст. 14 Закону № 2275) можете змінити у статуті на інший строк — річний.

Створюємо ТОВ

Як привести статут у відповідність до нового закону про ТОВ
Наталія Васильченко, Головний редактор системи «Expertus: Головбух»
Створити ТОВ буде нескладно, якщо одразу з’ясуєте ключові моменти заснування такого товариства: від пакета документів до взяття на облік у державних органах…

Перелік обов’язкових положень статуту скоротили до трьох пунктів. Так у статуті товариства зазначте обов’язково відомості про:

 • повне та за потреби скорочене найменування товариства;
 • органи управління, їх компетенцію, порядок у якому вони приймають рішення;
 • порядок вступу учасників до товариства та виходу з нього (ч. 5 ст. 11 Закону № 2275).

Виходить, що ціла низка нинішніх обов’язкових елементів статуту стають необов’язковими, так як їх і так уже регулює Закон № 2275. Йдеться, наприклад, про предмет і цілі діяльності, порядок утворення статутного капіталу, порядок розподілу прибутків та збитків тощо.

Перший варіант. Можете залишити необов’язкові відомості в новому статуті, як і раніше. Позаяк статут може містити інші відомості, що не суперечать закону (ч. 6 ст. 11 Закону № 2275). Однак, є така проблема: зараз зміни щодо учасників реєструють в ЄДР без зміни самого статуту. Отже, колишня практика перераховувати у статуті власників з їхніми частками може спричинити виникнення ситуації, коли зміни до ЄДР внесено, а в статуті залишилося все по-старому. ЄДР у цьому випадку має пріоритетне значення.

Другий варіант. Визначайте розмір часток у статутному капіталі кожного з учасників, порядок внесення ними вкладів рішенням зборів засновників (учасників). Якщо аналізувати запропонований модельний статут, то пропонують саме цей варіант. Отже, варто при розробці свого статуту все ж таки ознайомитися з модельним статутом. 

Які особливості розробки статуту для ТДВ

Особливістю товариств з додатковою відповідальністю є солідарна додаткова (субсидіарна) відповідальність учасників за зобов’язаннями ТДВ. Якщо один з учасників збанкрутує, то його відповідальність за зобов’язаннями товариства розподіляють між іншими (ст. 56 Закону № 2275). Тому ТДВ розробляє статут за тими ж правилами, що й ТОВ, але з урахуванням специфічних норм щодо відповідальності своїх учасників. При цьому розробленого модельного статуту для ТДВ немає.

Які переваги застосування модельного статуту

Модельний статут для ТОВ привели у відповідність до вимог чинного законодавства згідно з постановою КМУ від 27.03.2019 № 367 (далі — Постанова № 367). Застосовують оновлену форму з 28.04.2019.

Якщо раніше модельний статут для реєстрації подавали лише на папері за однією типовою формою, то тепер формувати редакцію модельного статуту ТОВ можна за допомогою спеціального електронного сервісу з обранням варіантів положень такого статуту.

Зокрема, з цим сервісом:

 • формуватимете редакцію статуту, що максимально влаштовує потреби засновників;
 • зможете обирати різні варіанти положень статуту у форматі «запитання-відповідь» завдяки підказкам-поясненням щодо наслідків й особливостей того чи того вибору. Якщо для держреєстрації створення ТОВ, що діє на підставі модельного статуту, або переходу ТОВ на діяльність на підставі модельного статуту, подаватимете документи у паперовій формі, це означатиме обрання варіантів «за замовчуванням»;
 • отримаєте автоматичну генерацію цифрового коду, який описуватиме обрану заявником редакцію статуту. Такий код викладуть у відкритій частині Єдиного державного реєстру;
 • матимете автоматизовану генерацію (на підставі відповідей заявника на запитання системи) протоколу зборів засновників про створення ТОВ (перехід на діяльність на підставі модельного статуту);
 • отримаєте можливість онлайн-вибору системи оподаткування (ПДВ, єдиний податок) та онлайн-реєстрацію переходу від однієї до іншої редакції модельного статуту, або з «паперового» на модельний статут (у разі відповідного рішення учасників).
 • матимете доступ до редакції модельного статуту та інформації про відповідний цифровий код модельного статуту.

Увага! «Модельність» статуту полягає у тому, що заявник може лише обирати з-поміж варіантів відповідей на запитання, запропонованих порталом електронних сервісів.

Отже, за подання документів в електронній формі матимете можливість обрати більш прийнятний для конкретного ТОВ варіант підпунктів модельного статуту (з різних, запропонованих його затвердженою формою, варіантів) у режимі «запитання-відповідь». Це чудова можливість для недосвідченого юриста чи засновника. А якщо подаватимете документи на папері, всі підпункти сформуються «за замовчуванням» (у формі модельного статуту ці підпункти відмічені зірочкою).

Увага! До 01.09.2019 Мін’юст має забезпечити можливість обирати мову інтерфейсу порталу — українську чи англійську.

ТОВ, які на момент 28.04.2019 діяли на підставі старого модельного статуту (затверджений постановою КМУ від 16.11.2011 № 1182), і до 18.06.2019 не перейдуть на діяльність на підставі власного статуту або нового модельного статуту, з 18.06.2019 вважатимуть такими, що перейшли на діяльність на підставі модельного статуту, затвердженого Постановою № 367, шляхом обрання варіантів «за замовчуванням».

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини