Головбух

Як стати платником паливного акцизу, зареєструвати акцизні склади і лічильники

12 червня 2019
10248
Середній бал: 0 із 5
Експерт з питань бухгалтерського обліку та оподаткування, САР, DipFM, DipMA

Наближається година «Ч» — 01.07.2019 — для суб’єктів господарювання, які мають справу з обігом пального. Дедалі більше вони переймаються процедурою очікуваних змін. Як отримати статус платника паливного акцизу? Який порядок реєстрації акцизних складів і лічильників пального? Нормативно ці питання досі не врегулювали. Маємо лише проект урядової постанови. Його і проаналізуємо.

Акцизний податок — 2019

Наразі чиновники активно працюють над підготовкою нормативного підгрунтя для процедур реєстрації платником паливного акцизу, акцизних складів і лічильників пального. Податківці ще у березні розмістили на своєму сайті для громадського обговорення проект урядової постанови (далі — Проект) щодо функціонування системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (СЕАРП та СЕ). Мінфін планує затвердити одразу сім нових наказів (див. наказ Мінфіну «Про затвердження Змін до Плану діяльності Міністерства фінансів України з підготовки проектів регуляторних актів на 2019 рік» від 05.03.2019 № 100). Вони визначатимуть, зокрема, нову форму заяви про реєстрацію платників акцизу, порядок складання акцизних накладних і правила ведення переліку реєстрів транспортних засобів, якими переміщують пальне.

Контролери вже півтора місяці тому анонсували, що проекти відповідних актів громадськість ось-ось отримає для ознайомлення. Та поки що маємо лише один уже згаданий Проект. На появу решти зацікавлені суб’єкти господарювання все ще чекають.

Який порядок реєстрації платників акцизу та акцизних складів

У загальному випадку, аби зареєструватися, потрібно не пізніше ніж за три дні до початку ввезення на митну територію України або до початку реалізації пального подати податківцям за основним місцем обліку заяву в електронному вигляді. Форму заяви має визначити Мінфін (п. 6 Проекту). Заява міститиме інформацію про введені в експлуатацію акцизні склади 2019, що їх використовує платник акцизного податку. Їх реєструватимуть також на підставі згаданої заяви. Щодо кожного акцизного складу потрібно буде зазначити відомості про ідентифікатор об’єкта оподаткування, назву, місцезнаходження тощо.

Якщо новий акцизний склад вводять в експлуатацію після реєстрації особи платником податку, розпорядник акцизного складу подає заяву із позначкою про його реєстрацію. Так само потрібно подати заяву, якщо вноситимуть зміни до даних про акцизні склади, анулюватимуть реєстрацію акцизних складів, усуватимуть розбіжності чи помилки у записах реєстру платників щодо акцизних складів (п. 11 Проекту).

За результатом обробки заяви заявника включать до реєстру платників акцизу або запропонують подати нову заяву (п. 7 Проекту).

Увага: підстави запропонувати подати нову заяву, отже, відтермінувати реєстрацію платником акцизу та акцизних складів, можуть бути суто формальними. Наприклад, якщо платник поставив одразу дві позначки: про реєстрацію платником податку і про реєстрацію акцизного складу. Акцизні склади реєструють на підставі заяви про реєстрацію платника податку, тож окрема позначка не потрібна. Її проставляють платники акцизу в окремій заяві за реєстрації нових акцизних складів.

Особи, які не відповідали визначенню платників акцизного податку на пальне 2019, але отримають такий статус із 01.07.2019, зобов’язані зареєструватися платниками акцизу і зареєструвати акцизні склади до 01.07.2019 (п. 22 підрозд. 5 розд. ХХ ПК). Тут також усе залежить від своєчасної появи підзаконних нормативно-правових актів. Реєстрація акцизного складу і платника відбувається за єдиною заявою, яку подають за основним місцем обліку.

Коли анулюватимуть реєстрацію платника паливного акцизу

Позбутися реєстрації можна за власним бажанням на підставі заяви. Її податківці розглядатимуть протягом трьох робочих днів.

Інший варіант — податківці ухвалять рішення про анулювання реєстрації на підставі відомостей із ЄДР про припинення юрособи або підприємницької діяльності фізособи-підприємця.

Не пізніше наступного дня після анулювання реєстрації платником акцизу можна знову подати заяву про реєстрацію платником податку. Тоді платника перереєструють. При цьому датою реєстрації залишатиметься дата попередньої реєстрації (п. 13 Проекту).

Як реєструватимуть пересувні акцизні склади

Пересувним акцизним складом із 01.07.2019 вважатимуть транспортний засіб, на якому переміщують та/або зберігають пальне на митній території України (пп. 14.1.6-1 Податкового кодексу України; ПК). Однак транспортні засоби реєструватимуть автоматично як акцизні склади пересувні, якщо платники зазначили їх в акцизних накладних які зареєстрували в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі — ЄРАН) і склали на операції, під час здійснення яких переміщують та/або зберігають пальне у таких транспортних засобах (п. 14 Проекту).

Припинятимуть реєстрацію пересувного акцизного складу у разі одночасного виконання таких умов (п. 15 Проекту):

  • стосовно такого акцизного складу в ЄРАН зареєстрували всі примірники акцизних накладних (другі примірники акцизних накладних, складених у двох примірниках, або перші примірники акцизних накладних, складених в одному примірнику), в яких транспортний засіб зазначили як пересувний акцизний склад;
  • дорівнюють нулю обсяги пального або спирту етилового, які обліковують у розрізі такого пересувного акцизного складу в СЕАРП та СЕ, за всіма кодами товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД.

Як реєструватимуть акцизні склади старих платників акцизу

Особи, зареєстровані платниками паливного акцизу, зобов’язані зареєструвати з 01.05.2019 до 01.06.2019 акцизні склади, розпорядниками яких вони будуть після 01.07.2019 (п. 22 підрозд. 5 розд. ХХ ПК). Щоправда, станом на 17.04.2019 чиновники так і не оприлюднили проект наказу, який містить форму реєстраційної заяви. Тому й реєстрація вже не стартує 1 травня. Адже на громадське обговорення відводять місяць з дати оприлюднення проекту.

Що потрібно для реєстрації лічильників

Резервуари, витратоміри-лічильників та рівнеміри-лічильників реєструють на підставі Довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри. Форму довідки затверджено наказом Мінфіну від 27.11.2018 № 944. Основну довідку слід подати подають окремо щодо кожного акцизного складу. Якщо ж виявили помилку чи виникла потреба внести зміни, протягом трьох календарних днів надішліть коригуючу довідку. Про реєстрацію лічильників на підставі згаданої довідки говорять і податківці в ІПК ДФС від 25.02.2019 № 725/6/99-99-15-03-03-15/ІПК.

До електронних документів для наповнення держреєстру вносять інформацію про витратоміри, рівнеміри та резервуари, які відповідають вимогам законодавства та пройшли повірку та/або оцінку відповідності. Метрологічні характеристики рівнемірів і витратомірів під час визначення обсягу обігу та залишку пального мають відповідати вимогам законодавства (п. 8 Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів — лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв’язку, затвердженого постановою КМУ від 22.11.2017 № 891). На запитання про організації, які здійснюють повірку, податківці спрямовують до Наукового метрологічного центру — Національного наукового центру «Інститут метрології» (див. ІПК ДФС від 05.03.2019 № 883/6/99-99-12-02-02-15/ІПК).

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини