Головбух

Бухгалтерський облік бланків суворої звітності КНП

3 травня 2019
2015
Середній бал: 0 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Бланки суворого обліку в бухгалтерському обліку стоять дещо осторонь. Причинами цього є й мала їх вартість, й зменшенням самої їх кількості. Є підприємства, які взагалі не мають з ними справи. Однак, цього не скажеш про медзаклади. В консультації про особливості обліку бланків суворої звітності.

Бланки суворого обліку 2019

Бланк суворого обліку (звітності) – це незаповнені бланки документів, які придбані підприємством та мають обліковуватися за особливими правилами, серед яких документальне оформлення їх надходження, видачі та списання (анулювання). Такі бланки не можуть бути виготовлені підприємством самостійно, це можуть робити тільки спеціалізовані державні підприємства. Бланки мають серію, номер, які наносяться друкарським способом, а також певні елементи захисту, як правило, водяні знаки тощо.

Лікарняні проводки

Бланки суворої звітності перелік 2019

Сьогодні шукати вичерпний перелік бланків суворого обліку марно, так як його не існує (чинного). Всі ті загальні переліки, які раніше існували, уже скасовані. Причиною є Закон від 02.10.2012 р. № 5316, завданням якого було забезпечити здешевлення процедур реалізації прав людини внесення змін до процедур виготовлення бланків суворої звітності. Однак, це не означає, що бланків суворого обліку насьогодні не існує. Вони існують, однак, вимоги по ним знаходяться не у загальному, а у профільних нормативних актах. Це заплутано, але й до цього закону плутанини у даному питанні залишалося чимало.  Що відноситься до бланків суворої звітності в 2019 році треба шукати по окремим нормативним актам. Наприклад, трудові книжки, які свого часу були виведені з загального переліку бланків суворої звітності, залишилися по факту такими у профільному нормативному акті – Інструкції Мінпраці № 58 від 29.07.93 р. (див. п. 7.2).

Затверджений загальний перелік бланків суворої звітності відсутній

Однак, за останні 10 років відбулося значне зменшення “суворих” бланків. Свого часу бланками суворого обліку побували прибуткові та видаткові касові ордери, довіреності на отримання товарно-матеріальних цінностей, товаро-транспортні накладні, особові медичні книжки. Тепер це звичайні бланки, які можна виготовляти самостійно, друкуючи на принтері.

Щодо існуючих бланків суворого обліку, з якими можуть мати справу медзаклади, то серед них можна навести:

Бланки суворого обліку в діяльності медзакладів

Нормативний документ, яким встановлена “суворість” бланку та який описує правила його використання

Трудові книжки

Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, наказ Мінпраці № 58 від 29.07.93 р. (далі – Інструкція № 58)

Листки тимчасової втрати працездатності (лікарняні)

наказ МОЗ від 03.11.2004 р. № 532*

Медична довідка щодо придатності до керування транспортним засобом (форма № 083)

наказ МОЗ від 29.12.2000 р. № 369

*те, що це бланк суворої звітності зазначено у наказі на інформації щодо зворотної сторони бланка

Якщо є сумніви щодо того чи іншого бланку, необхідно знайти ті нормативні документи, які його вводили та перевірити їх чинність. Так, насьогодні в медзакладах не є бланками суворого обліку довідки про тимчасову непрацездатність у зв’язку з побутовою травмою (форма 095-1/0), медична довідка про перебування дитини під наглядом лікарняного закладу (форма 103-1/0), бланки рецептів на  виписування наркотичних та психотропних лікарських засобів. Останні у правилах, які затверджені наказом МОЗ від 19.07.2005 р. № 360, не є бланками суворого обліку.

Особливості обліку бланків суворої звітності

При обліку бланків суворої звітності використовуються документи, які затверджені профільним нормативним актом. Наприклад, щодо трудових книжок є книга обліку бланків трудових книжок та книга обліку руху трудових книжок (п. 7.1 Інструкції № 58). Щодо інших бланків можуть використовуватися власне розроблені форми документів (журнали, книги обліку тощо).

Існує також загальний Акт на списання використаних бланків суворої звітності (форма № СЗ-3) з наказу Мінстату від 11.03.1996 р. № 67. Також у довільній формі може бути складений акт списання бланків суворої звітності, які перестали бути такими.

Акт на списання використаних бланків суворої звітності

Інвентаризація бланків суворої звітності

Інвентаризація бланків суворого обліку в КНП здійснюється на основі Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, наказ Мінфіну від 02.09.2014  № 879. За нею інвентаризація є суцільною та оформляється актом інвентаризації. Для відображення результатів інвентаризації можна використати форму акта, який призначений для бюджетних установ за наказу Мінфіну від 17.06.2015 р. № 572 (іншого немає, можна розробити самостійно).

Облік бланків суворої звітності в КНП: рахунок обліку, проводки

Бланки суворої звітності в КНП обліковувати слід на рахунку 209 “Інші матеріали”. Чому? Така норма щодо обліку бланків у складів матеріалів була ще в 90-ті до впровадження сучасної інструкції до Плану рахунків. З цим варіантом обліку варто погодитися, так як:

  • облік у складі МШП (рахунок 22) пов’язаний з організацією кількісного обліку за місцями використання, що з бланками після їх заповнення й видачі практично неможливо;
  • облік як грошових документів (рахунок 331) не відповідає суті бланків суворого обліку. Вони не є грошовими документами. Грошові документи – вони мають певну номінальну вартість, наприклад, поштові марки, талони на бензин, проїзні квитки, а також оплачені путівки. З бланками суворого обліку це не так.

Додатково рух бланків суворого обліку відображають на однойменному позабалансовому рахунку 08. Бухгалтерський облік для медзакладу-неплатника ПДВ показано нижче:

Господарська операція

Дт

Кт

Сума

1

Попередня оплата за придбані бланки лікарняних

377

311

1200,00

2

Оприбутковано бланки лікарняних

209

377

1200,00

3

Відображено вартість бланків на позабалансовому рахунку

08

 

1200,0

4

Відображено використання бланків

949

209

300,00

5

Списано використані бланки з позабалансового обліку

 

08

300,00

 

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини