Головбух

Відшкодування ПДВ 2019

 • 3 травня 2019
 • 3445
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Податок на додану вартість є складаним за своїм механізмом нарахування та сплати. Податкове зобов’язання з даного податку може бути за певних умов від’ємним і така ситуація передбачає можливість повернути сплачений раніше ПДВ назад. Про бюджетне відшкодування ПДВ, його сутність та механізм здійснення 2019 – у даному огляді.

Хто має право на бюджетне відшкодування ПДВ 2019

Бюджетне відшкодування ПДВ – це коли держава компенсує суму сплаченого у вартості придбаних товарів, робіт, послуг ПДВ підприємству чи фізособі-підприємцю, які зареєстровані платниками ПДВ 2019. Компенсація відбувається грошима або шляхом взаємозаліку – зарахуванням суми відшкодування в рахунок інших податків і зборів.

Податковий кредит > Податкове зобов’язання – це причина від’ємного значення у декларації

Право мають усі платники ПДВ незалежно від терміну реєстрації. Підстава одна – наявність від’ємного значення між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту, тобто між рядками 9 та 17 Податкової декларації з ПДВ 2019. Від’ємне значення без знака “мінус” заноситься до рядка 19 декларації. Отже, заповнений рядок 19 – це уже означає можливість отримати бюджетне відшкодування. Але одного тільки рядка 19 недостатньо, необхідно ще перевірити існуючі обмеження та належним чином заповнити рядки 20-21 декларації з відповідними додатками.

“Мінус” у декларації з ПДВ  – це можливість отримати відшкодування ПДВ від держави на суму різниці

Типовими заявниками відшкодування ПДВ є експортери. Вони мають нульову ставку ПДВ на виході (експортний продаж). Якщо був тільки експорт, то загальне податкове зобов’язання теж нульове. Як наслідок, – від’ємне значення по декларації.

Заповнення додатку 3 до декларації з ПДВ

Обмеження щодо відшкодування ПДВ

Для того, щоб дійсно було право на бюджетне відшкодування ПДВ необхідне ще виконання 3-х умов, крім “мінусу” по декларації (пп. “б” п. 200.4 ПКУ):

 • сума ПДВ по податковому кредиту має бути до цього уже сплаченою постачальникам, тобто податковий кредит виник по тим операціям і у тій сумі, коли відбувалася оплата товарів, робіт, послуг постачальникам, при чому грошима. Додамо, що зараховуються й суми, які були сплачені постачальникам авансом. Про можливість врахування сум ПДВ, які були у складі попередньої оплати за товари, роботи, послуги, говорить лист ДФС від 05.04.2018 р. № 1432/6/99-99-15-03-02-15/ІПК. Враховується у відшкодування і ПДВ, який був сплачений при імпорті на підставі митної декларації;
 • сума відшкодування не може перевищувати ліміт реєстрації податкових накладних (∑накл). Якщо “мінус” вийшов більший, то необхідно на бюджетне відшкодування обмежитися лімітом, а решту перенести на наступний період. Право на відшкодування при цьому “не згорає”;
 • відсутність податкового боргу. Якщо борг є, незалежно від його статусу, то “мінус” спочатку враховується в його погашення, при чому лише в межах ліміту реєстрації, тобто з дотриманням другого обмеження.

ПДВ сплачений, ліміт реєстрації дотриманий, борг відсутній – тоді є право на повернення ПДВ

Порядок відшкодування ПДВ 2019

Порядок бюджетного відшкодування ПДВ 2019 передбачає виконання наступних кроків:

 • правильне заповнення податкової декларації з ПДВ;
 • заповнення додатка Д3 – наводиться розрахунок суми відшкодування ПДВ;
 • заповнення додатка Д4 – це уже сама заява платника на повернення суми ПДВ, в якій вказується спосіб такого повернення.

Платник має право вибору (пп. “б” п. 200.4 ПКУ):

 • отримати заявлену суму на поточний рахунок;
 • зарахувати у сплату тих податків і зборів, які сплачуються до державного бюджету (у рахунок погашення слати самого ПДВ, а також військового збору, акцизного податку, плати за деякі ліцензії, рентної плати);
 • нічого не заявляти, тобто перенести “мінус” на наступний період;
 • обрати комбінований варіант: частину – на банківський рахунок, частину – в рахунок інших податків,  решту – перенести на інший період.

Як правило, платники податку заявляють на відшкодування той ПДВ у складі податкового кредиту, який був сплачений при придбанні проданих на експорт товарів.

Отримати відшкодування ПДВ – це право, а не обов’язок платника

Зарахувати бюджетне відшкодування ПДВ можна тільки у рахунок тих податків і зборів, які повністю сплачуються у державний бюджет. Якщо податок сплачується до місцевого бюджету (наприклад, податок на нерухоме майно або транспортний податок, єдиний податок) або сплачується частково (наприклад, податок на прибуток, ПДФО), то зарахування по ньому провести не можна. Якщо є сумніви по певному податку, то зазирнути треба до Бюджетного кодексу – там є інформація про те, які податки місцеві, які державні та пропорції їх розподілу.

Первинка — не єдиний аргумент, що операція реальна

Відшкодування ПДВ 2019
Олена Сердюк,Експерт МСFR Головбух
Маєте рішення ДФС про донараховані податки та штрафи через нереальні операції? Позивайтеся до суду. Але спочатку як належить підготуйтеся. Щоб уникнути помилок - читайте консультацію експерта

Строк давності для відшкодування ПДВ

Строку давності немає. Існуючий загальний “податковий” строк 1095 кал. днів за роз’ясненнями податківців тут не застосовується й платник ПДВ може подати заяву на відшкодування за будь-який період, коли було від’ємне значення ПДВ (лист ДФС від 05.01.2018 р. № 72/6/99-99-12-03-02-15/ІПК, лист ДФС від 16.03.2018 р. № 1054/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

Якщо уже неплатник ПДВ

Право на відшкодування ПДВ залишається навіть при анулюванні реєстрації платником ПДВ (п. 184.9 ПКУ). Є роз’яснення ДФС тут >>. Це може зробити навіть правонаступник платника податку (п. 198.7 ПКУ).

Відшкодування ПДВ можуть отримувати як новозареєстровані платники податку, так і такі, що знімаються чи уже знялись з реєстрації

Автоматичне відшкодування ПДВ 2019

Механізм бюджетного відшкодування ПДВ далі працює наступним чином:

 • платник ПДВ подає декларацію з додатками;
 • за поданою заявою (додаток Д4) платника включають у реєстр на сайті ДФС, який формується у порядку подачі таких заяв, тобто хто перший подав, той буде й першим у реєстрі, й першим на отримання відшкодування;
 • розпочинається камеральна перевірка (без виїзду, це внутрішня перевірка ДФС) – 30 календарних днів, які відраховуються від граничного строку подання декларації;
 • на наступний день після закінчення камеральної перевірки сума відшкодування вважається узгодженою (це має бути відображено у згаданому реєстрі);
 • протягом 5 операційних днів після узгодження Казначейство має провести відшкодування.

Вся історія залишається у реєстрі. Інформація за Реєстром заяв від Казначейства можна знаходиться тут  >>.

Відхилення від вищеописаного механізму можуть бути, коли крім камеральної проводяться:

 • документальна перевірка – це якщо проводиться відшкодування по “старим” ПДВ (це до 01.07.2015 р. та для тих спецрежимних сількогосподарських платників до 01.01.2017 р.);
 • позапланова перевірка – це у випадку подачі недостовірних даних та ненадання на запит ДФС документального підтвердження або у ситуації коли заявлена сума відшкодування ПДВ перевищує 100 тис. грн (абз. 1 пп. 78.1.8 ПКУ). Перевіряється при цьому лише правильність визначення суми бюджетного відшкодування ПДВ (абз. 2 пп. 78.1.8 ПКУ). Також лист ДФС від 19.03.2019 р. № 1107/6/99-99-12-02-01-15/ІПК).

На час проведення вищезгаданих перевірок сума відшкодування вважається неугодженою.

Подали на відшкодування більше 100 тис. грн – чекайте на позапланову перевірку від податківців

Це і є сутність та механізм здійснення відшкодування ПДВ 2019.

Заповнення декларації з ПДВ на відшкодування

Нижче наводимо інформацію про те, які заповнені рядки має містити така декларація з ПДВ:

Що заповнюємо

Особливості заповнення

Декларація з ПДВ

 • рядок 19 – вказуємо суму від’ємного значення з податку;
 • вносимо суму ліміту реєстрації в спеціальне поле в рядок 19.1. Додамо, що дізнатися суму ліміту реєстрації можна через запит в СЕА J(F) 1301206;
 • рахуємо, чи є перевищення ліміту реєстрації, якщо воно є то заповнюється рядок 19.1;
 • суму, що не перевищує ліміт, вносимо в рядок 20;
 • у наступних рядках групи 20 вказуємо, що саме хочем зробити з “мінусом” по декларації:
 • повернути на поточний рахунок (рядок 20.2.1);
 • зарахувати у сплату інших податків (рядок 20.2.2);
 • загальна сума відшкодування (рядок 20.2). Сума по даному рядку має співпадати з рядком 3 таблиці 1 додатка Д3.

Якщо є податковий борг, то спершу заповнюється рядок 20.1 і лише якщо щось залишилось, то тоді можна переходити суму до рядків групи 20.2. Далі заповнюються рядки 20.3 та 21 за формулами, що наведені у декларації.

Додаток Д3

Розшифровуємо суми ПДВ, який був сплачений до бюджету. Роз’яснення щодо його заповнення можна знайти у Порядку з наказу Мінфіну від 28.01.2016 р. № 21.

У таблиці 1 розраховуємо суму відшкодування, яка має співпадати з заявленою сумою відшкодування у декларації (не більше ліміту реєстрації).

У таблиці 2 проводимо розшифрування ПДВ по сплаченим сумам – за періодами виникнення (місяць, рік) та постачальниками (їх індивідуальних податкових номерах). Який саме сплачений податковий кредит заявляти до відшкодування можна обирати самостійно, не обов’язково заявляти на відшкодування всі сплати ПДВ чи дотримуватися певної послідовності у часі. При заявленні на відшкодування ПДВ по послугам нерезидента використовуються умовний ІПН “500000000000”.

По імпортному ПДВ у полі податкового номера ставиться власний ІПН.

Рядок 2 таблиці 1 = рядок “Усього” графи 7 таблиці 2.

Додаток Д4

Необхідно вказати той спосіб, у який треба отримати відшкодування:

 • у  полі “а” – у випадку, якщо таке відшкодування проводиться грошима (має бути заповнений рядок 20.2.1 декларації). Вказуємо банківський рахунок для зарахування суми відшкодування;
 • у полі “б” і таблиці 1 – якщо таке відшкодування проводиться шляхом зарахуванні в сплату інших податків (має бути заповнений рядок 20.2.2 декларації).

Наслідки отримання відшкодування ПДВ

У разі отримання бюджетного відшкодування ПДВ змінюється ліміт реєстрації – він зменшується на суму такого відшкодування (формула за п. 2001.3 ПКУ). На даний факт звернути треба увагу, так як це відбудеться одразу після подачі декларації, а не отримання відшкодування, що треба врахувати якщо плануєте в такі дні реєструвати податкові накладні.

Перш ніж подавати декларацію з відшкодуванням ПДВ зареєструйте всі термінові податкові накладні, так як потім може не вистачити ліміту. Можливо, треба зменшити суму відшкодування

Яка відповідальність?

На останок попереджаємо, що завищення бюджетного відшкодування ПДВ несе ризик накладання на платника податку штрафу у розмірі 25% від суми такого завищення (п. 123.1 ПКУ).

Задати питання експерту системи «EXPERTUS: Головбух»

 

Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Навіть якщо вже знайшли відповідь на своє запитання...

...рекомендуємо дочитати статтю повністю, аби не впустити важливих нюансів саме для вас :)

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини